fot. Fotolia.pl

Wzruszający, dający nadzieję dokument o wcześniakach

Na antenie telewizyjnej dwójki ruszyła nowa produkcja zatytułowana: „Moje 600 gramów szczęścia”. Cudowny dokument o wcześniakach i zmaganiach ich rodziców.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl

Rodzice wcześniaków łączcie się

Co dziesiąte dziecko w Polsce rodzi się jako wcześniak. Dla większości rodziców wiąże się to z traumą, niedowierzaniem, zwątpieniem, niepewnością i paraliżującym lękiem o los malucha. Rodzice najczęściej nie są emocjonalnie przygotowani do nowej sytuacji, brakuje im profesjonalnego wsparcia i merytorycznej wiedzy na temat skutecznych metod terapii. Wciąż dominuje przekonanie, że wcześniactwo oznacza wyrok. Tymczasem dzięki postępom w medycynie lekarzom udaje się uratować już dzieci urodzone w 24 tygodniu ciąży, ważące niespełna 600 gramów. 
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.

Wcześniactwo to nie wyrok

Seria dokumentalna „Moje 600 gramów szczęścia”, która już od września  od poniedziałku do piątku zagości na antenie TVP2, to cykl o nadziei i miłości. O walce ze zwątpieniem, oddaniu, determinacji, przyjaźni i ludzkiej solidarności w najtrudniejszych chwilach. Twórcy chcą także przełamać stereotypy, które narosły wokół tematu wcześniactwa, podnieść świadomość społeczną i udowodnić, że nawet wcześniak urodzony w 24 tygodniu ciąży ma szansę na życie. 
 

Od diagnozy przez poród aż do domu 

W ramach 40-minutowych odcinków widzowie Dwójki będą mieli okazję poznać losy rodzin, znajdujących się pod opieką personelu neonatologii Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie. Kamera będzie im towarzyszyć od samego początku, od spotkania z lekarzem-specjalistą, poprzez poród i pobyt na oddziale intensywnej terapii, aż do momentu wyjścia ze szpitala i pierwszych tygodni życia rodziny poza oddziałem. Atut produkcji stanowić będą unikatowe zdjęcia. Widzowie poznają także niezwykłych ludzi należących do personelu szpitalnego, lekarzy i pielęgniarki, którzy stają się przyjaciółmi małych pacjentów i ich rodziców. Oddział neonatologiczny dla wielu rodzin jest bowiem drugim domem, w którym spędzają wiele miesięcy. Trudne chwile przeplatają się z momentami szczęścia i wzruszeń, zwątpienie ustępuje determinacji i nadziei. 

Zobacz też na Polki.pl: Jak opiekować się wcześniakiem


Produkcja reżyserki nominowanej do  Oskara

„Moje 600 gramów szczęścia” to także ogromna dawka merytorycznej wiedzy z zakresu opieki nad wcześniakami i najnowszych metod terapii, w wydaniu światowej klasy ekspertów – neonatologów, pediatrów, kardiologów, ginekologów, psychologów, położnych i pielęgniarek. To produkcja nowatorska i wyjątkowa, seria, kierująca największą uwagę na pacjenta małej wagi.
Dokument został wyreżyserowany przez Anetę Kopacz – nominowana do Oskara za film „Joanna”, zdobywczyni wielu nagród, m.in. na festiwalach filmowych w Palm Springs, Los Angeles, Kijowie, a także na Warsaw Film Festival.
Premiera na antenie TVP 2 - 14 września o godz. 17:15. 
 

O czym będzie pierwszy odcinek?

W pierwszym odcinku widzowie Dwójki odwiedzą szpital Położniczo - Ginekologiczny Ujastek w Krakowie oraz poznają bohaterów serii. Antoś Kuba i Franio to trojaczki urodzone przed terminem. Walczą o zdrowie i życie, ponieważ los maluchów urodzonych przedwcześnie potrafi zmienić się nieoczekiwanie. Żona Jerzego, Magdalena która trafia do szpitala z powodu odklejonego łożyska czy Agnieszka, która na oddziale porodowym znajduje się z powodu zagrożenia życia swojego i jej nienarodzonego dziecka, to kolejne bohaterki serialu. Jest także Amelia, która na intensywną Terapię Noworodka dociera w stanie krytycznym. Przyszła na świat trzy miesiące za wcześnie i waży zaledwie 620 gramów. Lekarze zaczynają heroiczną walkę o jej życie. Z kolei rodzice Elżbieta i Grzegorz przepełnieni są nadzieją, że ich córeczka Matylda zostanie dziś wypisana z Oddziału Neonatologicznego - czy jednak tak będzie.....

Polecamy:  Znamy najlepszy lek na wcześniaka

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy