kto śpi dlużej
fot. Fotolia

Cudowna wiadomość dla kobiet? Na pewno?

Mamy się już cieszyć z wyników nowych badań, czy poczekać, aż naukowcy powiedzą jak wydłużyć dobę? ;-)
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
kto śpi dlużej
fot. Fotolia

Zawsze ogromnie cieszymy się, gdy wyniki jakichś badań są dla nas korzystne. Tyle, że akurat z tych badań, niewielka dla nas pociecha. Bo jak powiedzcie, wydłużyć dobę?

Kobiety mają trudniej 

Amerykański prof. Jim Horne, dyrektor Centrum Badań Snu przy Uniwersytecie Loughborough, oraz autor książki „A Journey Through The Science of Sleep”, opublikował wyniki najnowszych badań. Wynika z nich, że kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni. Dlaczego?


- Kobiety, które są niewyspane, przechodzą na wyższy poziom stresu psychologicznego, wzrasta u nich poczucie wrogości, oraz częściej zapadają na depresje. Dla porównania, takie uczucia nie towarzyszą mężczyznom, którzy spali taką samą ilość godzin co kobieta – zauważa prof. Horne.

Nasze umysły, które oprócz zajmowania się pracą zawodową, są wielozadaniowe i podejmują w ciągu dnia tysiące decyzji, muszą być po prostu wypoczęte. Już od rana zaczyna się planowanie, organizowanie, rozwożenie dzieci, myślenie co, gdzie, kiedy, kto i jak. Jeżeli umysł jest zmęczony, wiadomo, że musi wykonać trudniejszą pracę.

Więcej czasu na regenerację

Dostrzega tę zależność prof. Jim Horne w swojej publikacji. - Im więcej używasz mózgu w ciągu dnia, tym więcej potrzebujesz odpoczynku, żeby się zregenerować. Kobiety z tendencją do wielozadaniowości, używają mózgu częściej niż... mężczyźni. I one powinny mieć więcej czasu na regenerację.

Choć niezwykle miło jest nam to słyszeć, to co możemy tak naprawdę z tym zrobić? Doba trwa tylko 24 godz. i nie jesteśmy w stanie jej rozciągnąć, by zyskać więcej czasu na odpoczynek i sen. Prof. Horne twierdzi jednak, że – kobieta potrzebuje około 20 minut więcej, by w pełni wypocząć. 20 minut? Hmm, czy tyle naprawdę wystarczy, by wyzbyć się tych wszystkich „stresów psychologicznych”?

Takie badania nie przekonują nas w pełni, bo choć wiemy oczywiście, że potrzebujemy więcej snu niż mężczyźni i używamy częściej mózgu (do tego nie potrzeba było badań ;-)), to wiedza ta, tak naprawdę nie zmieni naszego życia.

A jak to jest u Was? Kto potrzebuje więcej snu, Wy, czy partnerzy?

Kto śpi więcej?

Przeczytaj także: Czyj sen jest WAŻNIEJSZY - czyli kto wstaje w nocy do dzieci?

źródło: netmums.com

Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy