cukier w diecie dziecka
fot. Fotolia

Złe wieści, łasuchy! Cukier jest gorszy od traumy w dzieciństwie

Lepiej nie dawajcie dzieciom cukru albo chociaż mocno go ograniczcie – nie tylko szkodzi zdrowiu i prowadzi do otyłości, ale naukowcy twierdzą, że może też uszkadzać mózg! I to bardziej niż bardzo złe doświadczenia życiowe w dzieciństwie.
Karolina Stępniewska
cukier w diecie dziecka
fot. Fotolia
Widziałam zdjęcia zębów dzieci, które wypijają codziennie kilka puszek słodzonych napojów. Właściwie nie miały już zębów, tylko jakieś marne zgniłe (!) resztki. Widok był przerażający i przygnębiający. Wszystkie mieszkały w USA, w Kentucky, gdzie mamy już do butelek ze smoczkiem wlewają słodką oranżadę (jest to zwyczaj typowy dla mieszkańców także kilku innych stanów). A teraz okazuje się, że ten zły nawyk mógł też wyrządzić krzywdę ich mózgom...

Naukowcy z Australii i Indii przeprowadzili badania na szczurach. Zaobserwowali, że zmiany w tych częściach mózgu, które odpowiadają za kontrolę emocji oraz funkcje poznawcze były większe w przypadku osobników pijących słodzone napoje niż w grupie, która doświadczała silnego stresu po urodzeniu. 

Oczywiście wszyscy doskonale wiemy, że cukier nie jest zdrowy: powoduje otyłość, próchnicę, spożywany w nadmiarze przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia cukrzycy... Wiadomo - najlepiej byłoby po prostu usunąć go z diety, ale jak tu żyć bez słodyczy, prawda? Te nowe odkrycia mogą jednak sprawić, że przynajmniej zmodyfikujemy nasze nawyki żywieniowe. 

Co właściwie znaczy odkrycie australijskich i indyjskich naukowców? Potwierdzono już naukowo, że doświadczony w dzieciństwie silny stres lub krzywda zwiększają ryzyko wystąpienia chorób i zaburzeń psychicznych w przyszłości. Traumatyczne przeżycia, takie jak śmierć rodziców, wypadki, przemoc domowa, molestowanie seksualne, bycie świadkiem wypadku lub krzywdy wyrządzanej innemu człowiekowi, podnoszą poziom kortyzolu, tzw. hormonu stresu. Teraz dowiadujemy się, że spożywanie dużej ilości słodzonych napojów w  dzieciństwie może zaszkodzić mózgowi równie bardzo – lub mocniej -  co trudne przeżycia. 

W internecie można znaleźć grafiki przedstawiające obrazowo, ile cukru znajdziemy w popularnych słodkich napojach. Spójrzcie na jedną z nich, zamieszczoną na Facebooku przez "Jem zdrowo - jestem w formie!":Jak dowodzi Damon Gameau, który zebrał w swojej książce i filmie "Cały ten cukier" wyniki badań i wypowiedzi ekspertów dotyczące szkodliwości cukru – ten słodki kryształ nie tylko szkodzi i uzależnia, ale za jego dodawaniem do produktów stoi silne lobby, a Gameau wietrzy tu spisek. Jeśli jest cukier, jest spożycie – bo uzależniamy się od niego. Cukier daje nam "kopa".  Gameau przeprowadził na sobie ciekawy eksperyment: przez 2 miesiące spożywał 40 łyżeczek cukru dziennie – w różnej postaci. Założenie było proste: może go przyjmować tylko w produktach, które są pozornie zdrowe: odtłuszczone jogurty, batoniki muesli, płatki śniadaniowe, soki owocowe etc. i spożywać nadal tę samą liczbę kalorii. Efekt? Przytył 9 kg, a jakże! Ale też stan jego zdrowia mocno się pogorszył i zaobserwowano u niego (po 2 miesiącach!) początki stłuszczenia wątroby.

A jeśli chcecie zobaczyć, co z zębami może zrobić dzienne spożywanie dużej ilości słodkich napojów, obejrzyjcie ten film:

 

Zobacz też:
Redakcja poleca: 10 kg cukru i 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada roczne dziecko! Co z tym zrobić? [WIDEO]
10 kg cukru rocznie, czyli prawie kilogram na miesiąc. I 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada dziecko, które skończyło rok! Gdzie kryje się cukier oraz sól i jak je ograniczać – mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy