cukrzyca ciążowa
fot. Fotolia

Jak rozpoznać i leczyć cukrzycę ciążową?

Cukrzyca ciążowa może przytrafić się każdej przyszłej mamie. Wyjaśniamy, na czym polega oraz co robić, by nie zaszkodzić sobie i dziecku.
cukrzyca ciążowa
fot. Fotolia
Cukrzyca ciążowa (cukrzyca ciężarnych) to choroba kobiet w ciąży, które wcześniej nie miały cukrzycy. Na cukrzycę ciążową wskazuje podwyższony poziom cukru po posiłkach lub na czczo, a potwierdza test obciążenia glukozą. Kobiety z cukrzycą ciężarnych są w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2

Przyczyny cukrzycy ciążowej

Nie jadasz zbyt wielu słodyczy, nigdy nie miałaś cukrzycy, a mimo to twój organizm przestaje tolerować glukozę. Dlaczego? Dokładnie nie wiadomo. Jedna z hipotez mówi, że cukrzycy ciążowej winne są hormony ciążowe, które zaburzają wytwarzanie insuliny, co z kolei powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi.
Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży - film
Trenerka fitnees tłumaczy, dlaczego ruch fizyczny w ciąży jest tak ważny, jakich sportów unikać w ciąży i w jaki sposób powinna ćwiczyć ciężarna.

Objawy cukrzycy ciężarnych

Objawy cukrzycy ciążowej łatwo przegapić. To, że chce ci się stale pić, często siusiasz albo masz bardzo suchą skórę, można sobie przecież wytłumaczyć odmiennym stanem. Sygnałem alarmowym może być obecność cukru w moczu (wykrytego w badaniu kontrolnym).

Najczęstsze objawy cukrzycy ciążowej:
 • nagle pijesz więcej niż dotychczas,
 • częściej biegasz do toalety (a mocz jest obfity),
 • jesteś bardziej zmęczona
 • w badaniu stwierdzono obecność cukru w moczu

Diagnozowanie cukrzycy ciężarnych

Jednym z obowiązkowych badań w ciąży jest test obciążenia glukozą. To badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy ciążowej. Wykonuje się je między 24-28 tygodniem ciąży. Badanie obciążenia glukozą polega na wypiciu bardzo słodkiego roztworu 50g glukozy i zmierzenia poziomu cukru w godzinę po spożyciu. W przypadku nieprawidłowego wyniku lekarz zaleci obciążenie 75 g glukozy, czyli tzw. krzywą cukrową: w tym badaniu mierzy się cukier przed podaniem roztworu, w godzinę i w dwie godziny po wypiciu.

Normy krzywej cukrowej dla kobiet w ciąży zakładają, że wystarczy jeden przekroczony wynik
(np. powyżej 140 mg/dl (5,6 mmol/l) po 2 godzinach od wypicia roztworu 75 g glukozy), by mówić o cukrzycy ciężarnych. Prawidłowy cukier na czczo to wynik poniżej 100 mg/dl (7,8 mmol/l).

Leczenie cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa to schorzenie, na powstanie którego nie masz wpływu, za to w ogromnej mierze odpowiadasz za jej przebieg. Ponieważ problemem jest wysoki cukier w ciąży, ważne jest:
 • przestrzeganie diety niskowęglowodanowej,
 • częste lecz niewielkie posiłki (7–8 razy dziennie),
 • sprawdzanie co miesiąc poziomu cukru we krwi  
 • badania glukozy w ciąży,
 • robienie notatek dotyczących swojej diety.
To są twoje zadania. Dzięki ich wypełnianiu ty i maleństwo unikniecie negatywnych skutków cukrzycy.

Zobacz też: Objawy cukrzycy u dzieci

Czy grozi cukrzyca ciążowa?

Powikłania nieleczonej lub zaniedbanej cukrzycy ciężarnych:
 • dzieci mam, które borykają się z cukrzycą w ciąży, przychodzą zwykle na świat duże (ponad 4000 g). Z tego powodu lekarze często kończą poród cesarskim cięciem.
 • ryzyko poronienia
 • ryzyko wad wrodzonych (serca, nerek, układu kostnego, mózgu).
Odpowiednia dieta, opieka specjalistów (ginekolog, diabetolog), a czasami także insulina, pozwalają kontrolować cukrzycę w ciąży i znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań.

Zasady diety w cukrzycy ciążowej

Jeśli okaże się, że masz cukrzycę ciążową, dokładną dietę ustali opiekujący się tobą specjalista (diabetolog). Oto najważniejsze zalecenia diety podczas cukrzycy ciężarnych:
 • jedz często (6–8 posiłków w ciągu dnia, co 3-4 godziny), za to niewielkie porcje.
 • postaraj się, by w twoim menu było sporo nabiału, ryb, mięsa, warzyw.
 • ogranicz cukier i węglowodany proste, czyli takie, jakie znajdują się w białej mące, jasnym pieczywie. Odpowiadają one za gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Jedz razowe pieczywo, kaszę gryczaną, kaszę jaglaną.
 • z owoców wybieraj te mniej słodkie (czyli raczej porzeczki i jabłka niż arbuzy, gruszki i winogrona).
 • zamiast słodkich napojów i soków pij wodę.
Pamiętaj, że już od 1 miesiąca ciąży powinnaś kontrolować ilość spożywanych cukrów prostych. To samo dotyczy kolejnych ciąż - prawdopodobieństwo powtórnego wystąpienia cukrzycy ciężarnych jest duże, lepiej więc od samego początku ciąży przestrzegać diety cukrzycowej.

Choroby i dolegliwości w ciąży

Anemia, cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, nawet zwyczajna nadwaga – to problemy, których nie wolno lekceważyć. Nie zawsze dają spektakularne objawy, łatwo więc machnąć na nie ręką. Nie rób tego! Nie zaniedbuj wizyt u lekarza ani badań w ciąży, a jeśli przydarzy ci się jedna z tych ciążowych pułapek, weź sprawy w swoje ręce. Sukces (czyli urodzenie zdrowego dziecka) zależy w największym stopniu od samodyscypliny i cierpliwości. Dobrą i całkiem prostą do tego drogą jest m.in. stosowanie odpowiedniej diety.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Coraz bliżej Święta

Ciążowe zakupy