Cukrzyca ciążowa - czy jest się czego bać?

Nigdy nie miałaś problemów z cukrem, a tu nagle taka wiadomość... Cukrzyca ciążowa! Sprawdź, czy wiesz, jak teraz dbać o siebie i dziecko?
Małgorzata Wódz
kobieta, ciąża, pić, herbata, filiżanka, brzuszek, kuchnia

Trzy lata temu Aneta, będąc w ciąży, dowiedziała się, że ma cukrzycę. Choć natychmiast trafiła do diabetologa, bała się, że nie poradzi sobie z mierzeniem poziomu cukru we krwi czy utrzymaniem diety. Przede wszystkim jednak martwiła się, czy dziecko urodzi się zdrowe. Po kilku miesiącach na świat przyszedł Staś. Zdrów jak ryba! Dzisiaj Aneta spodziewa się kolejnego dziecka. Znowu ma cukrzycę. Ale wiadomość o niej przyjęła ze spokojem, ponieważ wie, jak można sobie poradzić z tą chorobą. Sprawdź, jak wykrywa się cukrzycę w ciąży i co można zrobi, by nie przyniosła żadnych negatywnych konsekwencji.

Czym cukrzyca ciążowa różni się od zwykłej?

Podstawowa różnica wynika z faktu, że cukrzyca ciążowa dotyczy wyłącznie przyszłych mam (choroba dotyka zaledwie kilku procent kobiet w ciąży, chociaż liczba ta ostatnio niepokojąco szybko rośnie) i – co najważniejsze – całkowicie znika po porodzie.

Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży - film
Trenerka fitnees tłumaczy, dlaczego ruch fizyczny w ciąży jest tak ważny, jakich sportów unikać w ciąży i w jaki sposób powinna ćwiczyć ciężarna.

Jakie objawy powinny zaniepokoić przyszłą mamę?

Gdy nagle więcej pijesz niż dotychczas, znacznie częściej biegasz do toalety (a mocz jest obfity) oraz jesteś – mimo umiarkowanego wysiłku – bardziej zmęczona. Sygnałem alarmującym i dającym pewność, że przyszła mama jest chora na cukrzycę będzie obecność cukru w moczu (to badanie robi się co miesiąc).

Na podstawie jakich badań stwierdza się cukrzycę ciążową?

W wykryciu cukrzycy ciążowej pomagają badania krwi. Zaraz po potwierdzeniu ciąży ginekolog zaleci ci m.in. oznaczenie poziomu glukozy na czczo. Jeśli wynik jest za wysoki, trzeba zrobić tzw. test obciążenia glukozą (sprawdza się poziom cukru we krwi w godzinę po podaniu roztworu glukozy). Dodatni wynik potwierdza cukrzycę. Przez całą ciążę będziesz wtedy pod opieką ginekologa, ale też diabetologa. Test obciążenia glukozą robi się u wszystkich kobiet między 24. a 28. tygodniem ciąży. W 32. tygodniu lekarz może zalecić jego powtórzenie (czytaj też: badania krwi w ciąży - normy).

Jakie leki trzeba przyjmować przy cukrzycy ciążowej?

Często przyjmowanie leków nie jest konieczne. Jeśli lekarz stwierdzi taki problem najważniejsza zmiana sposoby odżywiania. Dieta w cukrzycy ciążowej opiera się na częstych posiłkach (sześć–osiem posiłków w ciągu dnia), składających się z niewielkich porcji. Polecane są: nabiał, ryby, mięso, warzywa. Powinnaś ograniczyć jedzenie cukru oraz węglowodanów prostych, czyli takich, jakie znajdują się w białej mące, jasnym pieczywie. Odpowiadają one za gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Lepiej jeść razowe pieczywo, kaszę gryczaną oraz jaglaną. Z owoców wybieraj mniej słodkie (czyli raczej porzeczki i jabłka niż arbuzy, gruszki i winogrona). Zamiast słodkich napojów oraz soków w ciąży postaw na picie wody. Koniecznie kilka razy dziennie powinnaś mierzyć sobie poziom cukru we krwi. Dokładną dietę zaleci ci jednak opiekujący się tobą diabetolog.

Czytaj także: Badania dodatkowe w ciąży - co może zaniepokoić lekarza?

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Upał w ciąży

Dieta przyszłej mamy