GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia dziecka

Cukrzyca u dzieci (cukrzyca typu 1)

Dzieci najczęściej chorują na cukrzycę typu 1. To choroba autoimmunologiczna. Polska przoduje w Europie, jeśli chodzi o zachorowania na cukrzycę typu 1. Największy wzrost nowych zachorowań na cukrzycę typu 1 jest u dzieci do 5. roku życia. Cukrzycę trzeba skutecznie leczyć, by nie dopuścić do groźnych powikłań, nawet zagrażających życiu.

Spis treści:
1. Co to jest cukrzyca typu 1
2. Przyczyny cukrzycy typu 1
3. Objawy choroby
4. Funkcje insuliny
5. Zapobieganie chorobie
6. Diagnoza cukrzycy typu 1
7. Jak leczyć cukrzycę
8. Co to jest pompa insulinowa?

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we  krwi, a zaburzenia te wynikają z braku insuliny w organizmie. Chociaż cukrzyca typu 1 może mieć początek już w wieku niemowlęcym, to jednak u tak małych dzieci rzadko ją się diagnozuje. Zachorowania zdarzają się jednak już u dzieci powyżej 1. roku życia, a jeszcze częściej u 3-4 latków i dzieci starszych.

Jaka jest przyczyna cukrzycy typu 1?

Cukrzyca typu 1 to cukrzyca insulinozależna. To choroba autoimmunologiczna, która polega na błędzie układu odpornościowego. U zdrowego dziecka trzustka  tworzy komórki beta, które produkują insulinę. Błąd układu immunologicznego polega na tym, że w pewnym momencie zaczyna on traktować komórki beta jak wroga i niszczyć je. Kiedy komórki beta giną, nie jest możliwa produkcja insuliny.

Jakie są objawy cukrzycy typu 1?

Dziecko zaczyna stale odczuwać pragnienie i więcej pije. Oddaje znacznie więcej moczu niż zwykle. Jeśli jeszcze nosi pieluchy jednorazowe,  mama zauważa, że stają się one bardzo „ciężkie”. Dziecko jest mniej aktywne niż zwykle, pokłada się. W kącikach ust mogą pojawiać się zajady.
Ten stan czasem może być pomylony z infekcją: dziecko dostaje antybiotyk, który mu nie pomaga. Nadal źle się czuje, wymiotuje. W bardzo ciężkim stanie w końcu zwykle trafia do szpitala. Nierozpoznana cukrzyca może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej.
Objawy cukrzycy typu 1 to:
  • zwiększone pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • chudnięcie,
  • ogólne osłabienie.

Do czego potrzebna jest insulina?

Insulina to hormon odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Insulina pełni też kluczową rolę w wytwarzaniu energii, bierze udział w przemianach białek, węglowodanów i tłuszczów. Znaczny niedobór lub brak insuliny może nawet zagrażać życiu. Do mięśni, mózgu i wszystkich komórek ciała nie są bowiem transportowane substancje odżywcze.

Jak zapobiec cukrzycy typu 1?

Cukrzycy typu 1 trudno zapobiec, nie są do końca poznane jej przyczyny. Choroba ma podłoże genetyczne. Badania ostatnich lat wykazały, że dzieci, które chorowały na cukrzycę miały niedobory witaminy D - być może niedobór witaminy D jest jedną z przyczyn cukrzycy.
Czytaj też: Witamina D: co musisz o niej wiedzieć

Czynnikiem ochronnym może być też karmienie piersią.Większość dzieci, u których wykryto cukrzycę typu 1, nie była karmiona piersią – twierdzą specjaliści. Chociaż kobiecy pokarm nie stanowi stuprocentowej ochrony przed chorobą, to jednak – również z powodu ochrony przed cukrzycą warto karmić niemowlę piersią.
Na jej pojawienie się może mieć też wpływ spożywanie wysoko przetworzonej żywności.
Jednak przyczyny cukrzycy typu 1 nie zostały do tej pory do końca poznane, dlatego jak na razie nie wiadomo, jak można jej zapobiec.
Czytaj też: Karm piersią na zdrowie

Jak diagnozuje się cukrzycę?

Wystarczy zrobić badania moczu i badania krwi dziecka.  Obecność cukru w moczu i podwyższenie poziomu glukozy we krwi może świadczyć o cukrzycy.
Zobacz też: Normy wyników badań krwi u dziecka

Jak leczy się cukrzycę typu 1?

Jeśli lekarz potwierdzi u dziecka cukrzycę typu 1, dziecko przez około 2 tygodnie będzie musiało pozostać w szpitalu. To konieczne, gdyż na początku trzeba dziecko dokładnie zbadać, sprawdzić, ile insuliny będzie dodatkowo potrzebować. Rodzice uczą się, jak mierzyć mu poziom cukru we krwi, w jaki sposób podawać insulinę, jak odpowiednio planować posiłki.
Źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, m.in. do problemów z nerkami, utraty wzroku.

Co to jest pompa insulinowa?

Pompa znacznie ułatwia życie dziecku z cukrzycą. Dzięki niej dawkowanie insuliny można bardzo dokładnie programować i kontrolować. Komputer dyktuje tempo podania insuliny, a w porze jedzenia zaprogramowana odpowiednio pompa sama podaje insulinę. Jednak trzeba pamiętać, że pompa nie zwalnia dziecka i jego rodziców z kontrolowania poziomu cukru we krwi i stosowania zasad zdrowej diety. Czytaj także: Słownik cukrzycy: wymienniki węglowodanowe, glikemia, śpiączka…

Autor: Katarzyna Pinkosz
Konsultacja med.: dr Ewa Pańkowska, Poradnia Diabetologiczna Szpitala Dziecięcego WUM

czytaj także: Prof. Ewa Pańkowska mówi: „Cukrzyca to choroba naszych czasów” [WYWIAD Z EKSPERTEM]