Objawy cukrzycy u dziecka
fot. AdobeStock

Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka? Najczęstsze objawy

Dziecko chore na cukrzycę zwykle zaczyna bardzo dużo pić i bardzo dużo siusiać. To pierwszy objaw , który powinien cię zaniepokoić. Przy okazji bardzo chudnie. Co jeszcze może świadczyć o cukrzycy u dziecka?
Aleksandra Sobieraj
Objawy cukrzycy u dziecka
fot. AdobeStock

Dzieci chorują głównie na cukrzycę typu 1 - to 95 proc. przypadków tej choroby u najmłodszych. Zwykle pierwsze jej objawy pojawiają się u kilkulatków (5-9-latków), choć może zachorować nawet niemowlak (to niezwykle rzadkie przypadki). Cukrzyca może też pojawić się u dziecka w okresie dojrzewania, czyli u nastolatków w wieku 15-18 lat. Cukrzyca typu 2 u dzieci zdarza się bardzo rzadko.

Jakie są objawy cukrzycy u dziecka?

Cukrzyca to choroba autoimmunologiczna – własny układ odpornościowy dziecka niszczy w trzustce komórki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny, co powoduje wysoki poziom cukru we krwi. 
Objawy cukrzycy u dziecka mogą być dość gwałtowne – narastają w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Zwykle pojawiają się wszystkie naraz:

  • bardzo duże pragnienie, które jest trudne do zaspokojenia
  • bardzo częste siusianie, zwłaszcza nocą (jeśli dziecko już tego nie robiło)
  • intensywne chudnięcie
  • słodki zapach moczu (mocz może też być lepki)
  • zmęczenie, senność w ciągu dnia
  • zwiększony apetyt lub duża niechęć do jedzenia

Objawem cukrzycy mogą też być zapalenia sromu u dziewczynek (słodki mocz powoduje zakażenia krocza), a u chłopców zapalenia pod napletkiem. 

Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma cukrzycę?

Przede wszystkim należy zrobić badania. Najlepiej iść do pediatry albo nawet wykonać badanie we własnym zakresie. W każdej poradni rejonowej w gabinecie zabiegowym powinien też być glukometr. Wystarczy wykonać zwykłe badanie cukru, z palca. Jeśli zauważymy, że dziecko „dziwnie” siusia, zawsze trzeba też wykonać badanie ogólne moczu. Dzięki niemu wykluczymy ewentualnie dwie choroby: cukrzycę i zakażenie układu moczowego, które też może być przyczyną chudnięcia i zwiększonego siusiania. 

Jak się leczy cukrzycę?

Cukrzycy typu 1 nie da się wyleczyć. Trzeba nauczyć się z nią żyć. Rodzice muszą nauczyć się mierzyć dziecku poziom cukru we krwi (glukometrem) i odpowiednio na to reagować, czyli utrzymywać organizm w stanie normoglikemii – prawidłowego poziomu cukru. Początkowo zgodnie z zaleceniami diabetologa podaje się dziecku insulinę za pomocą pena do wstrzykiwania insuliny. Potem możliwe jest założenie dziecku pompy insulinowej, która podaje insulinę w trybie ciągłym.  

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy