Objawy cukrzycy u dziecka
fot. AdobeStock

Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka? Najczęstsze objawy

Dziecko chore na cukrzycę zwykle zaczyna bardzo dużo pić i bardzo dużo siusiać. To pierwszy objaw , który powinien cię zaniepokoić. Przy okazji bardzo chudnie. Co jeszcze może świadczyć o cukrzycy u dziecka?
Aleksandra Sobieraj
Objawy cukrzycy u dziecka
fot. AdobeStock

Dzieci chorują głównie na cukrzycę typu 1 - to 95 proc. przypadków tej choroby u najmłodszych. Zwykle pierwsze jej objawy pojawiają się u kilkulatków (5-9-latków), choć może zachorować nawet niemowlak (to niezwykle rzadkie przypadki). Cukrzyca może też pojawić się u dziecka w okresie dojrzewania, czyli u nastolatków w wieku 15-18 lat. Cukrzyca typu 2 u dzieci zdarza się bardzo rzadko.

Jakie są objawy cukrzycy u dziecka?

Cukrzyca to choroba autoimmunologiczna – własny układ odpornościowy dziecka niszczy w trzustce komórki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny, co powoduje wysoki poziom cukru we krwi. 
Objawy cukrzycy u dziecka mogą być dość gwałtowne – narastają w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Zwykle pojawiają się wszystkie naraz:

  • bardzo duże pragnienie, które jest trudne do zaspokojenia
  • bardzo częste siusianie, zwłaszcza nocą (jeśli dziecko już tego nie robiło)
  • intensywne chudnięcie
  • słodki zapach moczu (mocz może też być lepki)
  • zmęczenie, senność w ciągu dnia
  • zwiększony apetyt lub duża niechęć do jedzenia

Objawem cukrzycy mogą też być zapalenia sromu u dziewczynek (słodki mocz powoduje zakażenia krocza), a u chłopców zapalenia pod napletkiem. 

Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.

Co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma cukrzycę?

Przede wszystkim należy zrobić badania. Najlepiej iść do pediatry albo nawet wykonać badanie we własnym zakresie. W każdej poradni rejonowej w gabinecie zabiegowym powinien też być glukometr. Wystarczy wykonać zwykłe badanie cukru, z palca. Jeśli zauważymy, że dziecko „dziwnie” siusia, zawsze trzeba też wykonać badanie ogólne moczu. Dzięki niemu wykluczymy ewentualnie dwie choroby: cukrzycę i zakażenie układu moczowego, które też może być przyczyną chudnięcia i zwiększonego siusiania. 

Jak się leczy cukrzycę?

Cukrzycy typu 1 nie da się wyleczyć. Trzeba nauczyć się z nią żyć. Rodzice muszą nauczyć się mierzyć dziecku poziom cukru we krwi (glukometrem) i odpowiednio na to reagować, czyli utrzymywać organizm w stanie normoglikemii – prawidłowego poziomu cukru. Początkowo zgodnie z zaleceniami diabetologa podaje się dziecku insulinę za pomocą pena do wstrzykiwania insuliny. Potem możliwe jest założenie dziecku pompy insulinowej, która podaje insulinę w trybie ciągłym.  

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy