Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, ogórki, alergia na curry, uczulenie na curry, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Curry (przyprawa)

Pod względem uczuleniowym należy do tej samej grupy co: anyż, koper, kminek, kolendra, pieprz i papryka. Co łączy te produkty? Zespół pyłkowo-pokarmowy seler-bylica/brzoza-przyprawy. U osób uczulonych na pyłki bylicy i brzozy lub selera może występować alergia krzyżowa na wymienione wyżej przyprawy. Jej objawem są dolegliwości ze strony układu pokarmowego typowe dla alergii pokarmowej, ale również problemy z oddychaniem czy skórne. Przyprawy nie należą do częstych alergenów, nie można ich jednak lekceważyć ze względu na ich powszechną obecność w wielu produktach spożywczych. Użycie niektórych ziół u osób uczulonych może wywołać objawy wstrząsu anafilaktycznego.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy