Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, ogórki, alergia na curry, uczulenie na curry, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Curry (przyprawa)

Pod względem uczuleniowym należy do tej samej grupy co: anyż, koper, kminek, kolendra, pieprz i papryka. Co łączy te produkty? Zespół pyłkowo-pokarmowy seler-bylica/brzoza-przyprawy. U osób uczulonych na pyłki bylicy i brzozy lub selera może występować alergia krzyżowa na wymienione wyżej przyprawy. Jej objawem są dolegliwości ze strony układu pokarmowego typowe dla alergii pokarmowej, ale również problemy z oddychaniem czy skórne. Przyprawy nie należą do częstych alergenów, nie można ich jednak lekceważyć ze względu na ich powszechną obecność w wielu produktach spożywczych. Użycie niektórych ziół u osób uczulonych może wywołać objawy wstrząsu anafilaktycznego.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.