Ćwiczenia dla dzieci – rodzaje i przykłady

Daj mu dobry przykład. Zobacz ćwiczenia, które przygotowałyśmy w naszej galerii. Róbcie je razem w domu. Pamiętaj, że dziecko nie musi wykonywać określonej liczby powtórzeń i serii. Nie ma co wprowadzać takich sztywnych schematów, bo efekt może być odwrotny: dziecko będzie ćwiczyło niechętnie. A ćwiczenia gimnastyczne to ma być dla dziecka dobra zabawa!
Spis treści:
- Ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci
- Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci
- Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci
- Ćwiczenia rozciągające dla dzieci
- Ćwiczenia równoważne dla dzieci
- Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci
- Ćwiczenia dla dzieci na dworze
- Ćwiczenia dla dzieci w domu
Ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci
Poprzez aktywność fizyczną można kształtować różne cechy, które składają się na sprawność. Są to: m.in.: siła, wytrzymałość, koordynacja ruchowa, elastyczność ciała. Gimnastyka, która kształtuje po trochu wszystkie te cechy, to tzw. ćwiczenia ogólnorozwojowe. Ich celem jest harmonijny rozwój dziecka i zapobieganie wadom postawy. Mogą je wykonywać wszystkie dzieci. Oto lista naszych propozycji ćwiczeń:- rozciąganie w pozycji stojącej,
- rozciąganie tyłów ud i pleców,
- rozciąganie nóg,
- ćwiczenie z piłką na brzuch,
- unoszenie bioder na pośladki i uda,
- świeca (wzmacnia brzuch),
- skłon tułowia w tył,
- syrenka,
- mostek,
- mostek z podniesiona nogą.
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci
Proste ćwiczenia gimnastyczne wykorzystuje się w ramach ćwiczeń ogólnorozwojowych. Ich celem jest kształtowanie siły, koordynacji ruchowej i elastyczności ciała. Prostymi ćwiczeniami gimnastycznymi są np.:- skłony tułowia,
- zwisy na drążku,
- podpór przodem, tyłem, bokiem,
- pompki,
- przysiady,
- przewrót w przód i w tył (potocznie: fikołki).
Trudniejszych ćwiczeń gimnastycznych dzieci uczą się na zajęciach z gimnastyki sportowej, akrobatycznej lub artystycznej. Liczba takich ćwiczeń jest bardzo duża i mogą mieć różny stopień trudności. Doświadczony trener uczy podopiecznych skomplikowanych ćwiczeń stopniowo, wykorzystując do tego celu szereg prostszych ćwiczeń gimnastycznych – takich, które na początkowym etapie treningu mają bardzo często postać zabawy. Dopiero wtedy, gdy dziecko jest gotowe (ma silniejsze mięśnie, jest bardziej rozciągnięte itp.), rozpoczyna się próby wykonywania trudniejszych ćwiczeń.
Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci
U dzieci, które mają już wady postawy, stosuje się gimnastykę korekcyjną. Tego rodzaju ćwiczenia dla dzieci nastawione są na eliminowanie wad lub powstrzymanie ich pogłębiania się. Korekcyjne ćwiczenia dla dzieci stosuje się m.in. w skoliozach oraz płaskostopiu. Ale uwaga! Nie każde ćwiczenia na skoliozę nadają się dla każdego dziecka ze skrzywieniem kręgosłupa! Najlepiej dobierać je indywidualnie.Ćwiczenia rozciągające dla dzieci
Celem takich ćwiczeń jest nadanie ciału elastyczności. Choć rozciąganie wydaje się prostym zadaniem, to nieprawidłowo wykonywane może szkodzić. Bardzo ważna jest prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń, której dziecko powinno się nauczyć od nauczyciela WF lub trenera.Ćwiczenia rozciągające dla dzieci są elementem innego rodzaju treningów dla najmłodszych, np.: aikido czy karate dla dzieci, treningów gimnastycznych, lekkoatletycznych, pływania. W różnych dyscyplinach sportowych potrzebna jest różna elastyczność – duża w gimnastyce, a znacznie mniejsza do biegania.
Istnieją dwa rodzaje ćwiczeń rozciągających: dynamiczne oraz statyczne. Te pierwsze często są elementem rozgrzewki lub samego treningu, bo pobudzają mięśnie do pracy, drugie najczęściej wykonuje się po głównej części treningu.
Przykładami dynamicznych ćwiczeń rozciągających dla dzieci są: wymachy rąk i nóg, krążenia ramion. Ćwiczenia rozciągające statyczne polegają na utrzymywaniu przez dłuższy czas pozycji rozciągających. Ćwiczenia rozciągające dla dzieci mogą być elementem ćwiczeń korekcyjnych i relaksacyjnych.
Ćwiczenia równoważne dla dzieci
Ich zadaniem jest poprawa poczucia równowagi u dziecka. Można je wykonywać także w domu lub na spacerze. Nie można nimi dziecku zaszkodzić. Ponieważ utrzymywanie równowagi opiera się na wzroku i sygnałach płynących z błędnika, część ćwiczeń można robić z zamkniętymi oczami. Wtedy trzeba w całości polegać na błędniku, co sprawia, że ćwiczenie jest jeszcze bardziej intensywne.Przykłady prostych ćwiczeń równoważnych dla dzieci:
- stanie na jednej nodze z otwartymi i zamkniętymi oczami,
- stanie na jednej nodze z otwartymi i zamkniętymi oczami z jednoczesnym poruszaniem rękami w przód, tył, na boki,
- stanie na jednej nodze na niestabilnym podłożu (np. poduszce),
- chodzenie po sznurku ułożonym w linię prostą lub krzywą,
- chodzenie po krawężniku.
Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci
W ramach ćwiczeń relaksacyjnych dziecko może wykonywać bardzo różne rodzaje ćwiczeń:- rozciągające,
- gry i zabawy ruchowe,
- ćwiczenia oddechowe,
- specyficzne ćwiczenia relaksacyjne z elementami medytacji.
Bardzo często zapomina się o tym, że ruch pełni rolę relaksacyjną. Pozwala wyładować nadmiar energii, pozbyć się złych emocji, wyzwala substancje chemiczne wspomagające dobry nastrój, reguluje napięcie mięśniowe. Czasami jednak sam ruch nie wystarcza. W celu relaksacji stosuje się wtedy ćwiczenia oddechowe i właściwe ćwiczenia relaksacyjne, które uczą dziecko rozluźniać zbyt napięte mięśnie, wyciszają emocje, wspomagają koncentrację.
Spróbuj! Jeśli chcesz z dzieckiem wypróbować tego rodzaju ćwiczenie, w ładny ciepły dzień zabierz je na spacer. Usiądźcie na ławeczce i poproś dziecko, aby najpierw rozejrzało się dookoła i powiedziało ci, jakie kolory widzi wokół. Następnie poproś, aby powiedziało, jakie kształty widzi w otoczeniu. Na koniec poproś, aby zamknęło oczy i posłuchało otaczających je dźwięków. Niech powie, co słyszy – cały czas z zamkniętymi oczyma. To bardzo proste ćwiczenie relaksacyjne pochodzące z tzw. treningu uważności.
Ćwiczenia dla dzieci na dworze
Choć rodzice nie zdają sobie z tego sprawy, wiele aktywności, które spontanicznie podejmuje dziecko, jest tak naprawdę treningiem młodego ciała. Każde wyjście na dwór, gonitwa z rówieśnikami, nauka jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnodze, zabawa na placu zabaw, gdzie są huśtawki i drabinki, to okazja do ćwiczeń dla dzieci.Poprzez ruch na dworze – bieganie, jazdę na rowerze czy rolkach – dziecko kształtuje przede wszystkim koordynację ruchową i wytrzymałość. Z kolei zabawa na placu zabaw, wspinanie się na drabinki czy zjeżdżalnię, przeciskanie się przez linowe pajęczyny to świetny trening siłowy i gibkości. Bardzo ważne jest, aby dziecko jak najczęściej mogło w ten sposób się bawić i rozwijać.
Ćwiczenia dla dzieci w domu
Ćwiczenia dla dzieci do wykonywania w domu, jeśli są odpowiednio dobrane, także mogą spełniać rolę ćwiczeń ogólnorozwojowych czy korekcyjnych. W pierwszym przypadku można dość swobodnie dobierać zadania (propozycje masz w naszej galerii). W drugim przypadku warto najpierw skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze do wady odpowiedni zestaw ćwiczeń dla dziecka.Więcej o zabawach ruchowych i ćwiczeniach dla dzieci: