Ćwiczenia dla dzieci z mamotoja.pl - odcinek 3 [WIDEO]

Trzeci odcinek naszego cyklu to bardzo proste ćwiczenia dla dzieci w wieku przedszkolnym. Można je robić w dowolnym miejscu, na dworze lub w domu, a nawet na wakacjach. Tym razem celem ćwiczeń jest pobudzenie krążenia krwi i poprawa kondycji.
Ćwiczenia dla dzieci powinny być różnorodne, aby kształtowały różne tzw. cechy motoryczne. Sprawne dziecko to nie tylko dziecko silne i gibkie, ale także takie, które chętnie i bez zadyszki chodzi, biega, jeździ na dziecięcym rowerze czy na hulajnodze dla najmłodszych – i nie chodzi nam hulajnogę elektryczną! Dlatego poza ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie bardzo ważne dla rozwoju i zdrowia najmłodszych są ćwiczenia kondycyjne.

Ćwiczenia dla dzieci – co to jest kondycja?

Kondycja, a właściwie wytrzymałość organizmu to jego zdolność do wykonywania wysiłku przez dłuższy czas. Im dziecko ma lepszą kondycję, im jest wytrzymalsze, tym dłużej potrafi maszerować i nie dostaje zadyszki przy byle truchcie. Potrafi długo jeździć na rowerze i nie poddaje się, gdy musi podjechać pod górkę.

Kondycja zależy przede wszystkim od sprawności dwóch układów: sercowo-naczyniowego i oddechowego. Kondycyjne ćwiczenia dla dzieci przyzwyczajają serce i płuca dziecka do wysiłku oraz uczą jego mięśnie pracować przez dłuższy czas. Pamiętaj: silne i sprawne dziecko jest mniej narażone na wady postawy i skoliozę!

Kondycyjne ćwiczenia dla dzieci z naszego wideo

Nasze ćwiczenia dla dzieci przeznaczone są dla przedszkolaków i uczniów. Z pewnością lepiej sobie z nimi poradzą dzieci powyżej 5. roku życia niż trzy i czterolatki. Jeśli jednak i takie maluchy chcą spróbować poćwiczyć, to nie należy ich do tego zniechęcać!

Na początku będzie krótka rozgrzewka: bieg w miejscu i bieg bokserski. Płynnie przejdziecie do kolejnych zadań, które zmuszają wiele mięśni do niezbyt intensywnej pracy, ale dzięki temu mobilizują serce i płuca do pracy bardziej wytężonej. Tempo bicia serca wyraźnie przyspieszy podczas kolejnych zadań: biegu z wysokim unoszeniem kolan i skipu C, czyli biegu w miejscu z uderzaniem piętami o pośladki.

Podczas wysokiego unoszenia kolan i klaskania pod nogą, tempo pracy serca trochę zwolni, co pozwoli dziecku (i tobie) nieco odpocząć. To dobrze, bo ostatnie ćwiczenie kondycyjne jest sporym wyzwaniem. Jest to dziecięca wersja ćwiczenia zwanego burpee, czyli przechodzenie z pozycji stojącej do leżenia na brzuchu, z powrotem do pozycji stojącej i podskok. Na koniec wykonacie proste ćwiczenie oddechowe oraz rozciągające.

Pamiętaj, że ten wideotrening jest jedynie krótkim instruktażem, który pokazuje propozycje ćwiczeń dla dzieci oraz technikę ich wykonywania. Aby dziecko odniosło korzyści z tych ćwiczeń, każde z nich, poza zadaniem oddechowym i rozciągającym (na które wystarczy po minucie) powinno być wykonywane przez minimum minutę. Dwie minuty byłyby super. W ten sposób cały trening zajmie tylko wam 8-14 minut minut. Jeśli twoja pociecha się przy nim zasapie, to dobrze! To znak, że ćwiczenia przyniosą jej korzyści!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy