Ćwiczenia na żylaki w ciąży – podpowiada Fit Mom [FILM]

Żylaki w ciąży to problem, który może spotkać każdą z kobiet. Na ich powstanie wypływają geny, styl życia i waga w ciąży. Na szczęście można im zapobiegać. Jak? Poznaj sposoby Fit Mom, Ani Dziedzic!
Żylaki w ciąży powstają wskutek utrudnionego odpływu krwi z nóg do serca. Krew zalega wtedy w naczyniach, rozpychając je i powodując nieestetyczne wybrzuszenia. 

Skąd się biorą żylaki w ciąży?

– Na żylaki w ciąży mają wpływ takie czynniki jak: hormony ciążowe, zwiększona ilość krwi w naczyniach i powiększająca się macica, która działa blokująco – tłumaczy Ania Dziedzic, trenerka personalna kobiet w ciąży i młodych mam. 

Często narażone są na nie kobiety w ciąży, które:
  • mają predyspozycje genetyczne (jeśli twoja mama albo babcia miała żylaki, musisz uważać podwójnie!)
  • wcześniej miały problem z żylakami
  • mają nadwagę
  • mają stojącą pracę
  • niewiele się ruszają w ciąży
  • niezdrowo się odżywiają – ich dieta zawiera za dużo soli. 

Co robić, kiedy w ciąży pojawią się żylaki? 

– Zła wiadomość jest taka, że kiedy już się żylaki pojawią, to nie możesz wykonywać żadnych ćwiczeń wzmacniających nogi – mówi Dziedzic. – Ratują cię tylko przeciwżylakowe rajstopy uciskowe. 
Czytaj także: Jak zapobiegać żylakom i jak je leczyć? 

Jak ćwiczyć, żeby zapobiec żylakom?

– Z kolei dobra wiadomość jest taka, że możesz żylakom przeciwdziałać. Pomogą nie tylko ćwiczenia przeciwzakrzepowe, lecz także każda aktywność ruchowa trwająca powyżej 30 minut dziennie: spacery, bieganie, jazda na rowerze, pływanie – tłumaczy ekspertka. 

Czytaj także: Fit Mom radzi: „Dziewczyny, ćwiczcie dla własnego dobra” [WYWIAD]

Ania Dziedzic jest trenerem personalnym i instruktorem fitness. Prowadzi stronę FitMom.pl i stronę na FB: FitMom - Ania Dziedzic. 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy