GRY
 
 

Ćwiczenia przed ciążą – relaks i rozciąganie

Na koniec treningu – ćwiczenia rozluźniające i rozciągające. Pierwsze są potrzebne, bo zmniejszyć napięcie mięśni, drugie sprawią, że są bardziej elastyczne, silniejsze i mniej podatne na kontuzje. Wykonaj je na koniec treningu – przypomina Zosia Budkiewicz, fizjoterapeutka i instruktorka fitness.

Zobacz inne z serii: Mięśnie brzucha - ćwiczenia przed ciążą (5)

Po serii ćwiczeń oto zasłużony relaks, czyli ćwiczenia rozluźniające i rozciągające. To ważna część treningu.

Ćwiczenia na plecach

  • Kołyska – przyciągamy kolana do klatki piersiowej, unosimy głowę i delikatnie się kołyszemy. Raz, drugi, trzeci...
  • Ramiona kładziemy po bokach (prostopadle do ciała), kolana unosimy ku górze (trzymamy je pod kątem prostym). Przekładamy nogi raz w jedną stronę, raz w drugą, pilnując, by barki przylegały do podłogi. Po cztery razy na każdą stronę.
  • Nogi zgięte w kolanach przekładamy na jedną stronę, głowę i ramiona da drugą. To świetne ćwiczenie rozciągające mięśnie pośladków i brzucha. Wytrzymujemy tak 15–20 sekund. Głęboko oddychamy. Zmieniamy stronę.
  • Kolana rozchylamy szeroko, stopy łączymy podeszwami. Kładziemy ręce na brzuchy, zamykamy oczy, oddychamy. Wydech dłuższy niż wdech – tak też będzie w pierwszym okresie porodu, dzięki czemu dostarczymy do organizmu potrzebny tlen.

Pozycja syrenki

Siadamy z nogami zgiętymi w kolanach, jedną układamy z tyłu, drugą – z przodu. Prostujemy plecy, wyciągamy rękę do góry i delikatnie pochylamy ciało w bok, rozciągając mięśnie. Prostujemy się, kładziemy rękę na głowie i delikatnie przeciągamy ją w drugą stronę (rozciągamy mięśnie szyi). Opuszczamy łokieć, kładąc go na macie pod barkiem, wyciągamy przeciwne ramię w górę i rozciągamy drugi bok. Zmieniamy stronę, powtarzając sekwencję ćwiczeń.

Siadamy skrzyżnie

  • Kładziemy przedramiona na kolanach, opuszczamy luźno głowę. Delikatnie wykonujemy półkola, w jedną stronę i w drugą, pozbywając się napięcia z karku i szyi.  2. Prostujemy się. Barkami wykonujemy kółka w tył i w przód. Oddychamy.
  • Ręce przenosimy w tył, rozciągając mięśnie klatki piersiowej. Przenosimy je do przodu, plecy robimy okrągłe – rozciągamy mięśnie grzbietu.
  • Opuszczamy ramiona, oddychamy: głęboko i kilka razy.
 
Zofia Budkiewicz jest fizjoterapeutką i instruktorką fitness, specjalizuje się w ćwiczeniach i masażu kobiet w ciąży i po porodzie, współpracuje z licznymi szkołami rodzenia. Prywatnie mama dwójki dzieci.
Doładuj
Przeładuj