aktywność w ciąży

Ćwicz w ciąży, a twoje dziecko będzie sprawniejsze!

Spodziewasz się dziecka? O ile nie masz przeciwwskazań do aktywności fizycznej, zacznij się ruszać! Zyskacie oboje: ty i twoje maleństwo!
Ewa Janczak-Cwil
aktywność w ciąży
O tym, że aktywność fizyczna w ciąży dobrze służy przyszłej mamie wiadomo. Teraz jednak okazuje się, że nie tylko jej, ale i dziecku. Naukowcy odkryli, że niemowlęta kobiet, które ćwiczyły w ciąży, są sprawniejsze ruchowo.

Sprawność dzieci

Żeby dziecko rozwijało się prawidłowo, powinno w dzieciństwie każdego dnia spędzać minimum godzinę w ruchu, np. na zabawach ruchowych – takie są aktualne wytyczne. Tymczasem aż 30% dzieci w Europie i USA nie rusza się tyle. Wynika to z zabiegania rodziców, braku odpowiedniej ilości ruchu w przedszkolach i szkołach oraz czasu, jaki dzieciaki spędzają przy smartfonach, tabletach i komputerach. 
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Od czego zależy sprawność i aktywność dzieci

Profesor Linda May z East Carolina University w Greenville w USA postanowiła sprawdzić, czy okres życia płodowego może wpływać na sprawność i rozwój ruchowy dzieci. Wcześniej odkryła, że dzieci ćwiczących w ciąży mam miały mocniejsze serca, a ich puls był niższy, co wyraźnie wskazuje na doskonałą kondycję układu krwionośnego.
Inne badania wykazały, że gorsza koordynacja ruchowa we wczesnym dzieciństwie zwiększa ryzyko tego, że w późniejszym wieku dzieci nie chcą się ruszać. To zmobilizowało panią profesor do przeprowadzenia kolejnych badań.

Nowe badania: czy okres ciąży ma znaczenie?

Pani profesor postanowiła zatem sprawdzić, czy aktywność kobiet w ciąży wpływa w jakikolwiek sposób na sprawność ruchową ich dzieci. Grupę 71 kobiet w pierwszym trymestrze ciąży  podzielono na dwie grupy. W pierwszej panie prowadziły dotychczasowy, nieaktywny tryb życia. Druga grupa zaczęła ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 50 minut ze średnią intensywnością: szybko maszerowały, uprawiały jogging,  jeździły na rowerach stacjonarnych lub brały udział w zajęciach aerobiku. 

Zobacz także: Jak biegać w ciąży

Wyniki: to działa!

Panie z obu grup urodziły zdrowe dzieci. Po miesiącu od narodzin dzieci poddano badaniom, oceniającym odruchy oraz sprawność ruchową: m.in. jak kontrolują główkę, czy i jak zamykają rączki w piąstki, poruszają się w pozycji leżącej, jak poruszają ramionami. Okazało się, że  dzieci aktywnych mam we wszystkich testach wypadły lepiej od dzieci mam prowadzących w ciąży nieaktywny tryb życia. Co ciekawe, najbardziej skorzystały na tym dziewczynki! 

Kapitał na przyszłość dla dziecka

Naukowcy wierzą, że ta wyższa sprawność zaprocentuje w przyszłości. Że sprawniejsze we czesnym dzieciństwie maluchy będą chętniej się ruszać w przyszłości. Co prawda nie badano, jak kobiety uczestniczące w badaniu zajmowały się swoimi dziećmi w domu i czy karmiły je piersią, a to jak wiadomo, także stymuluje prawidłowy rozwój niemowląt. 

Zobacz też: Kalendarz rozwoju niemowlaka

Wnioski dla ciebie

Jesteś w ciąży? Nie masz przeciwwskazań do aktywności fizycznej? Może lepiej na wszelki wypadek zacząć ćwiczyć, aby zwiększyć szansę dziecka na zdrowy rozwój i lepszą sprawność fizyczną? Pamiętaj – ty też na tym korzystasz, bo ruch w ciąży służy i tobie i twojemu maleństwu.

Źródło: The New York Times, badania opublikowane w Medicine & Science in Sports & Exercise
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy