GRY

Cyber Oko pomoże Karolince powiedzieć, że chce pić, jeść, bawić się! Potrzebna pomoc!

Karolinka nie jest w stanie przekręcić się, siedzieć, ruszyć palcem, poprosić o wodę, lalkę, powiedzieć, że jest głodna, wziąć do ręki zabawki. Może jej pomóc Cyber Oko - urządzenie, które już pomogło wielu osobom w śpiączce. Potrzeba 20 tys. zł.
Karolinka
fot. Archiwum domowe
Karolinkę w oddychaniu musi wspomagać respirator. Dziewczynka nie porusza ani ręką, ani nogą. Nie jest w stanie przekręcić się, siedzieć, ruszyć palcem, poprosić o wodę, lalkę, powiedzieć, że jest głodna, wziąć do ręki zabawki. Urodziła się z zespołem Downa i wadą serca – ale nie to jest największym problemem. 4 lata temu Karolinka, która już raczkowała i próbowała wstawać, zaczęła tracić siłę poszczególnych mięśni. Rodzice jeździli z nią od lekarza do lekarza, jednak dopiero gdy dziewczynka była w bardzo ciężkim stanie, została postawiona diagnoza: uszkodzenie rdzenia kręgowego. Niestety, od tej pory mimo rehabilitacji, Karolinka nie jest w stanie poruszyć ręką ani nogą, nie oddycha samodzielnie. 
Rodzice mają nadzieję, że Cyber Oko – urządzenie, które pomogło już wielu osobom w śpiączce, pomoże nawiązać kontakt z dziewczynką. 
Przeczytaj historię Karolinki: Skrzywdziły ją geny, uratowali lekarze z CZD

Dzięki Cyber Oku można porozumieć się oczami

Cyber Oko to urządzenie wymyślone przez polskich inżynierów i informatyków. Służy do komunikacji z osobami, które nie są w stanie mówić czy pokazać ręką tego, co chcą. Komputer śledzi ruch gałek ocznych, zauważa, na czym osoba się koncentruje.
To dzięki Cyber Oku okazało się, że wiele osób w śpiączce, o których wszyscy myśleli, że są "nieobecne", tak naprawdę wszystko rozumie, tylko nie jest w stanie dać o tym znać.
Redakcja poleca: Gdy rodzi się chore dziecko...
Czasem ciąża przebiega bez niepokojących objawów, a mimo to na świat przychodzi chore dziecko. Jak dowiadują się o tym rodzice? Czy mogą liczyć na wsparcie?

Cyber Oko dla Karolinki

– Jedynym kanałem, którym Karolinka może wyrazić siebie, są jej oczy i mimika twarzy. Pracujemy metodą wyboru kanału wzrokowego. Cyber Oko, które mogłaby mieć dla siebie, pomogłoby jej w komunikacji z innymi osobami – pisze pracująca z Karolinką Justyna Słupkowska, logopeda.
Urządzenie kosztuje ok. 20 tys zł. Nie jest refundowane w ramach NFZ. Na kilka godzin udało się je wypożyczyć na próbne ćwiczenia.

Karolinka ćwiczy na wypożyczonym Cyber Oku
Karolinka może pokazać dzięki Cyber Oku, jak się czuje
 
Rodzice nie są w stanie takich pieniędzy zapłacić: tylko mama pracuje, tata opiekuje się Karolinką. Dziewczynka musi być pod 24-godzinną opieką, potrzebne jest też wszystko: pieluchy, specjalne materace zapobiegające odleżynom i skrzywieniu kręgosłupa, specjalistyczny wózek, rehabilitacja, pomoc logopedy.
Rodzice każdą chwilę poświęcają Karolince, potrzebują jednak pomocy.
Rodzice Karolinki proszą o każdą pomoc:
Przekazanie 1 proc. podatku na rehabilitację Karoliny Karczewskiej. W formularzu podatkowym PIT należy wpisać:
    •    Informacje uzupełniające: 806/K Karczewska Karolina
    •    Nr KRS 0000186434
    •    Wnioskowana kwota: 1 proc. podatku należnego

Można też przekazać darowiznę:
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SŁONECZKO
Stawnica 33A, 77-400 Złotów
Spółdzielczy Bank Ludowy Zakrzewo Odział w Złotowie
89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
z dopiskiem: 806/K Karczewska Karolina

Zobacz też: Może dzięki tobie Karolinka kiedyś będzie chodzić?
 
Doładuj
Przeładuj