GRY
 
 

Jak rozpoznać cykl bezowulacyjny?

Cykle bezowulacyjne mogą wystąpić już po 25. roku życia. Skąd można wiedzieć, czy w danym cyklu wystąpiła owulacja?

temperatura ciała a dni płodne - kobieta sprawdza temperaturę

– Najprościej rzecz ujmując, brak owulacji oznacza, że nie pękł pęcherzyk i nie wydostała się komórka jajowa – tłumaczy Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności . Jednak brak wystąpienia owulacji i cykl bezowulacyjny mogą, choć nie muszą, blokować miesiączkę. – Krwawienie może wystąpić w spodziewanym terminie lub z przesunięciem. A to oznacza, że na tej podstawie kobieta nie może mieć pewności, czy był cykl bezowulacyjny czy nie –  mówi ekspertka.

Jak przebiega cykl miesiączkowy?

Rodzimy się z określoną liczbą komórek jajowych – od 700 tys. do 2 mln, jednak spora część z nich ulega zwyrodnieniu. Wraz z początkiem dojrzewania płciowego, uwalniane są tylko dojrzałe komórki jajowe –  tak dzieje się aż do menopauzy.
W pierwszych dniach cyklu miesięcznego dojrzewa pęcherzyk Graafa. Gdy dochodzi do owulacji, pęcherzyk pęka, a komórka jajowa zostaje uwolniona i przedostaje się do jajowodu. Właśnie na tym etapie może dojść do zapłodnienia. Rozerwany pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte wydzielające progesteron – hormon przygotowujący błonę śluzową macicy na przycięcie zarodka. Gdy nie dojdzie do poczęcia, stężenie hormonów spada, błona śluzowa złuszcza się i zostaje usunięta z organizmu w postaci miesiączki.

Zobacz też: Jak wygląda owulacja – film
Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!

Jak rozpoznać owulację?

Najczęściej kobiety są nieświadome momentu owulacji, zwłaszcza jeżeli nie obserwują swojego cyklu i związanych z jego zmianą objawów. Wyznacznikiem zbliżającej się owulacji jest:
U niektórych kobiet podczas owulacji występuje też:

Przyczyny braku owulacji

Najczęściej spotykaną przyczyną braku owulacji jest zespół policystycznych jajników, co objawia się występowaniem małych pęcherzyków, zawierających na ogół nie w pełni rozwinięte komórki jajowe. Powodem zaburzenia cyklu i wystąpienia cyklu bezowulacyjnego mogą być także choroby:
  • przysadki i podwzgórza
  • nadmierna otyłość
  • znaczna niedowaga.
Ogromne znaczenie dla regularności cykli i występowania owulacji ma także stres psychiczny i styl życia. Kobiety często mają problem z pojawianiem się cykli bezowulacyjnych po 35. roku życia, po porodzie oraz po wieloletnim przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej. – Dość częstą przyczyną braku owulacji jest także wysoki poziom prolaktyny (nie tylko u kobiet po porodzie), która blokuje owulację – dodaje Aleksandra Demiańczyk. – Warto przy powtarzających się cyklach bezowulacyjnych zbadać stężenie prolaktyny we krwi. Proste badanie, które może potwierdzić bądź wykluczyć przyczynę braku owulacji. Czy mam cykle bezowulacyjne?

Najczęściej to właśnie kobiety, które długo starają się o dziecko, interesują się tematem braku owulacji i jego przyczynami. U zdrowej kobiety mogą  wystąpić cykle bezowulacyjne – czasem zdarza się to raz, dwa razy w roku. Jeżeli jednak większość cykli charakteryzuje się brakiem owulacji, konieczna będzie konsultacja medyczna i podjęcie właściwego leczenia.

Zobacz też: Czym się różni niepłodność od bezpłodności
Doładuj
Przeładuj