5 największych mitów o kobiecym cyklu

Czy w czasie miesiączki kobieta może zajść w ciążę, czy prawidłowy cykl zawsze trwa 28 dni, a okres 7? Jak to w końcu jest z tą owulacją? Obalamy kilka najbardziej popularnych mitów o cyklu miesiączkowym. Znajomość własnego ciała i zmian, jakie w nim zachodzą, bardzo pomaga kobiecie w planowaniu ciąży.

Nie tylko wokół miesiączki krąży wiele mitów – także wiedza na temat kobiecego cyklu, kalendarza miesiączki i zachodzących podczas niego procesów bywa niepełna. A przecież to co się dzieje wewnątrz nas dotyczy każdej kobiety.

1. Cykl miesiączkowy trwa 28 dni

Rzeczywiście najczęściej występuje u kobiet 28-dniowy cykl miesiączkowy, ale nie jest to regułą. Cykl może być znacznie krótszy (24 dni), bądź dłuższy (do 36 dni) w zależności od kobiety. Regularne cykle są oznaką dobrze funkcjonującego układu rozrodczego, jednakże zdarza się, że na skutek stresu, choroby, podróży – bądź innych czynników u tej samej kobiety cykle będą się nieco różniły długością.

„Obserwując swój cykl kobieta łatwo wyłapie zachodzące w nim nieprawidłowości” - mówi Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. „Jeżeli cykle charakteryzują się dużą nieregularnością, są krótsze niż 21 dni, bądź dłuższe niż 36 dni – warto udać się do lekarza na konsultację medyczną. Przyczyną nieregularnych cykli mogą być zaburzenia hormonalne czy zespół policystycznych jajników.” Warto zatem udać się do ginekologa, aby znaleźć przyczynę zakłóceń cyklu i podjąć odpowiednie leczenie.
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

2. Owulacja występuje w 14. dniu cyklu

Owulacja może występować w 14. dniu cyklu, ale nie musi. Równie dobrze owulacja może wystąpić w 12. dniu cyklu bądź w 16. dniu. „Komórka jajowa po owulacji żyje w jajowodzie około 18 godzin, czyli niecałą dobę i właśnie wtedy jest gotowa do zapłodnienia, to są właśnie płodnie dni” - podkreśla Aleksandra Demiańczyk. „Jednakże czas trwania dni płodnych wydłuża się za sprawą żywotności plemników, które są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni”. Dlatego bazowanie jedynie na „kalendarzyku”, a nie na procesach zachodzących w organizmie sygnalizowanych różnego rodzaju objawami (jak zmiana w dni płodne śluzu czy temperatury), tak często bywa zawodne.
Sprawdź 4 najczęstsze problemy z miesiączką.

3. Nie ma „bezpiecznych” dni - nawet podczas miesiączki można zajść w ciążę

Jeżeli kobieta ma bardzo krótkie cykle i współżyła bez zabezpieczenia w np. 5. dniu krwawienia, to biorąc pod uwagę długość życia plemników, możliwe byłoby zajście w ciążę, jeżeli owulacja wystąpi w 10. dniu cyklu. Takie sytuacje są jednakże niezwykle rzadkie. Współżycie w pierwszym dniu miesiączki bądź drugim nie zakończy się ciążą. Także współżycie po owulacji jest zupełnie bezpieczne. Zwykle kobietom z trudnością przychodzi wyznaczenie owego momentu owulacji – bez perfekcyjnej znajomości swojego ciała, prowadzenia obliczeń i wykresów – jest to praktycznie niemożliwe. [content:0_24644,0_22354,1_4156,8_833:ECVideo]
Tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly, które mając bazę danych miliona cykli i dokonując algorytmicznych obliczeń, „uczą się” cyklu danej kobiety i wskazują owulację, a co za tym idzie dni płodne. Na tej samej podstawie komputer cyklu informuje o dniach niepłodnych, podczas których współżycie jest całkowicie bezpieczne (skuteczność antykoncepcyjna na poziomie 99,36%). Komputer bierze pod uwagę także długość życia plemników.

4. Podczas miesiączki nie można uprawiać seksu

Z medycznego punktu widzenia u zdrowej kobiety nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu w czasie miesiączki. Część kobiet może się czuć niekomfortowo z rezygnować ze zbliżenia z powodu własnych uprzedzeń. Jednakże, jeżeli kobieta akceptuje swoje ciało i jej partner również, mogą bez problemu cieszyć się seksem także podczas okresu. Część ekspertów medycznych jest nawet zdania, że uwalniane podczas orgazmu hormony, mogą przyczynić się do złagodzenia bólów związanych z krwawieniem.

Miesiączka nie jest także przeciwwskazaniem do innych działań - uprawiania sportu, pływania w basenie, brania kąpieli – menstruacja to nie choroba i w zasadzie nie ma takiej czynności, której kobieta nie mogłaby wykonywać tylko dlatego, że występuje u niej krwawienie miesięczne.

5. Okres powinien trwać 7 dni

Długość krwawienia miesięcznego to sprawa indywidualna każdej kobiety. Może trwać od 3 do 7 dni, średnio zazwyczaj jest to 5 dni. Powinno cię zaniepokoić, jeżeli krwawienie jest wyjątkowo obfite i trwa dłużej niż tydzień – wtedy należy zgłosić się do lekarza na konsultację. Niepokojącym objawem są też plamienia, ich przyczyną może być np. niedobór progesteronu (przeczytaj: Progesteron - czy twój wynik mieści się w normie?)
  [content:0_20188,8_1077,0_9088,0_8536:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 19 głosy

Zobacz także

Popularne tematy