5 największych mitów o kobiecym cyklu

Czy w czasie miesiączki kobieta może zajść w ciążę, czy prawidłowy cykl zawsze trwa 28 dni, a okres 7? Jak to w końcu jest z tą owulacją? Obalamy kilka najbardziej popularnych mitów o cyklu miesiączkowym. Znajomość własnego ciała i zmian, jakie w nim zachodzą, bardzo pomaga kobiecie w planowaniu ciąży.

Nie tylko wokół miesiączki krąży wiele mitów – także wiedza na temat kobiecego cyklu, kalendarza miesiączki i zachodzących podczas niego procesów bywa niepełna. A przecież to co się dzieje wewnątrz nas dotyczy każdej kobiety.

1. Cykl miesiączkowy trwa 28 dni

Rzeczywiście najczęściej występuje u kobiet 28-dniowy cykl miesiączkowy, ale nie jest to regułą. Cykl może być znacznie krótszy (24 dni), bądź dłuższy (do 36 dni) w zależności od kobiety. Regularne cykle są oznaką dobrze funkcjonującego układu rozrodczego, jednakże zdarza się, że na skutek stresu, choroby, podróży – bądź innych czynników u tej samej kobiety cykle będą się nieco różniły długością.

„Obserwując swój cykl kobieta łatwo wyłapie zachodzące w nim nieprawidłowości” - mówi Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. „Jeżeli cykle charakteryzują się dużą nieregularnością, są krótsze niż 21 dni, bądź dłuższe niż 36 dni – warto udać się do lekarza na konsultację medyczną. Przyczyną nieregularnych cykli mogą być zaburzenia hormonalne czy zespół policystycznych jajników.” Warto zatem udać się do ginekologa, aby znaleźć przyczynę zakłóceń cyklu i podjąć odpowiednie leczenie.
Redakcja poleca: Czy podczas okresu mogę zajść w ciążę? Film
Czy miesiączka chroni przed zajściem w ciążę? Jak szybko po miesiączce można zajść w ciążę? Sprawdź!

2. Owulacja występuje w 14. dniu cyklu

Owulacja może występować w 14. dniu cyklu, ale nie musi. Równie dobrze owulacja może wystąpić w 12. dniu cyklu bądź w 16. dniu. „Komórka jajowa po owulacji żyje w jajowodzie około 18 godzin, czyli niecałą dobę i właśnie wtedy jest gotowa do zapłodnienia, to są właśnie płodnie dni” - podkreśla Aleksandra Demiańczyk. „Jednakże czas trwania dni płodnych wydłuża się za sprawą żywotności plemników, które są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni”. Dlatego bazowanie jedynie na „kalendarzyku”, a nie na procesach zachodzących w organizmie sygnalizowanych różnego rodzaju objawami (jak zmiana w dni płodne śluzu czy temperatury), tak często bywa zawodne.
Sprawdź 4 najczęstsze problemy z miesiączką.

3. Nie ma „bezpiecznych” dni - nawet podczas miesiączki można zajść w ciążę

Jeżeli kobieta ma bardzo krótkie cykle i współżyła bez zabezpieczenia w np. 5. dniu krwawienia, to biorąc pod uwagę długość życia plemników, możliwe byłoby zajście w ciążę, jeżeli owulacja wystąpi w 10. dniu cyklu. Takie sytuacje są jednakże niezwykle rzadkie. Współżycie w pierwszym dniu miesiączki bądź drugim nie zakończy się ciążą. Także współżycie po owulacji jest zupełnie bezpieczne. Zwykle kobietom z trudnością przychodzi wyznaczenie owego momentu owulacji – bez perfekcyjnej znajomości swojego ciała, prowadzenia obliczeń i wykresów – jest to praktycznie niemożliwe.
Tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly, które mając bazę danych miliona cykli i dokonując algorytmicznych obliczeń, „uczą się” cyklu danej kobiety i wskazują owulację, a co za tym idzie dni płodne. Na tej samej podstawie komputer cyklu informuje o dniach niepłodnych, podczas których współżycie jest całkowicie bezpieczne (skuteczność antykoncepcyjna na poziomie 99,36%). Komputer bierze pod uwagę także długość życia plemników.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co ty wiesz o niepłodności?

Życie seksualne