GRY
 
 

Cynk – jak wspomaga płodność mężczyzny starającego się o dziecko

Cynk jest bardzo ważny w diecie przyszłego taty. Zobacz, na co wpływa cynk i w jakich produktach spożywczych jest go najwięcej.

cynk na lepszą płodność
fot. Fotolia

Co daje cynk przyszłemu tacie?

Cynk ma związek z produkcją testosteronu. Dzięki funkcji przeciwutleniacza pełni ważną rolę w tworzeniu spermy i przedłużaniu żywotności plemników. Pierwiastek ten jest niezbędny dla stabilności struktury białka, które wraz z chromatyną DNA stanowi silny duet egzystujący w jądrze każdego pojedynczego plemnika. Mikroelement ten jest odpowiedzialny za jakość spermy, jej żywotność, ilość nasienia, a także za ruchliwość plemników. Im więcej cynku w nasieniu, tym plemniki są spokojniejsze, mniej aktywne, co pozwala na zmagazynowanie energii, która będzie potrzebna im w trakcie wędrówki przez kobiece drogi rodne.

Cynk jest także antyoksydantem, który chroni plemniki przed wolnymi rodnikami. Brak cynku powoduje spadek libido, obniżenie sprawności seksualnej, co w oczywisty sposób nie ułatwia starań o dziecko. Niedobór tego pierwiastka – występujący stosunkowo często u mężczyzn w okresie reprodukcyjnym – prowadzić może nie tylko do zaburzeń potencji (gdyż obniża poziom testosteronu), ale również do zmniejszonej żywotności plemników, a nawet do bezpłodności.

Poznaj: Rodzaje badań nasienia
 
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Jaka dzienna dawka cynku potrzebna jest mężczyźnie starającemu się o dziecko?

Dzienne zapotrzebowanie na cynk (mg/osoba) według zaleceń warszawskiego  Instytutu Żywności i Żywienia dla  mężczyzn w wieku reprodukcyjnym wynosi 16 mg.
 

Jakie produkty spożywcze zawierają cynk?

Dobrymi źródłami cynku w diecie są: owoce morza, ryby, czerwone mięso, ostrygi, rośliny strączkowe,  kiełki pszenicy, jajka, orzechy, nabiał, pestki dyni i słonecznika. 
Mikroelement ten znajduje się także w ciemnym pieczywie (chleb razowy), kaszy gryczanej oraz w tłustych serach typu brie i ementaler. 
Przyswajanie cynku z jedzenia wspomagają białko zwierzęce i kwas cytrynowy, natomiast miedź i żelazo utrudniają. 

Warto pamiętać! Mężczyźni przy każdym wytrysku tracą cynk i selen. Wraz z każdym ejakulatem tracą około 5 mg tego pierwiastka, czyli około 30% dziennego zapotrzebowania organizmu. Tak więc mężczyźni bardzo aktywni seksualnie powinni pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego poziomu cynku w diecie.
W przypadku niedoborów cynku, zalecana jest jego suplementacja podczas starań o dziecko.

Dania bogate w cynk:


Przepis na pasztet wołowy z surówką. Danie zawiera 6,27 mg cynku w porcji
Przepis na zupę-krem z cukinii z królikiem. Danie zawiera 5,22 mg cynku w porcji


Więcej na temat:
Najczęstsze przyczyny męskiej niepłodności
Jak poprawić męską płodność dietą
Kiedy ostatnio robiliście badanie jąder?
Badanie nasienia - HOS test - video

 
Doładuj
Przeładuj