GRY
 
 

Czary w Krainie Oz – recenzja audiobooka

Przygoda z Krainą Oz zaczęła się dla dzieci (czy tylko dzieci?) ponad sto lat temu, kiedy to amerykański pisarz Lyman Frank Baum napisał powieść Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu.

Czary w krainie Oz, audiobook, audiobook dla dzieci
fot. materiały prasowe
Książka tak się spodobała, że pisarz zaczął tworzyć kolejne opowieści o przedziwnej baśniowej krainie.

Jak pisarz wielokrotnie podkreślał, wiele pomysłów podsuwały mu dzieci zasypujące go tonami listów. Twierdził nawet, że swoich czytelników uważa za współautorów, bo w tych listach fantazjowali na temat najważniejszych książkowych postaci, podsuwali nowe pomysły i rozwiązania. W każdym razie książek powstało czternaście. U nas ukazało się do tej pory pięć tomów cyklu.

Wybrałam dla was tę o czarach w krainie Oz, bo bardzo ciekawa, bo spotkacie w niej także bohaterów, pewnie już wam dobrze znanych z innych opowieści o tajemniczej krainie, a wśród nich Dorotkę, która wraz ze swą drużyną wędruje po świecie i spełnia rolę strażaczki. Jest zawsze tam, gdy dzieje się coś złego, gdy ktoś jest zagrożony, gdy kogoś spotyka nieszczęście.

Tym razem księżniczka Ozma zakazuje praktykowania magii w krainie Oz. Nie podoba się to wielu mieszkańcom tej i sąsiadujących z nią krain, w tym pewnemu chłopcu z kraju Manczkinów, który znalazł metodę na zamianę w zwierzęta nawet zwykłych przedmiotów. To się dla niego niedobrze kończy, zwłaszcza że Manczkin znajduje się pod wpływem pewnego złego wygnańca z krainy Oz, który nim steruje. Jest tak bardzo zły, że nawet postanawia zepsuć Ozmie urodzinowe przyjęcie. Na ratunek pospieszy oczywiście Dorotka ze swoją dzielną drużyną. Kto wygra? Wygnaniec z chłopcem, czy Dorotka i jej przyjaciele. Dowiecie się słuchając  pani Aldony Struzik, aktorki wszechstronnej, związanej z teatrami wrocławskimi, znanej z licznych seriali, filmów, użyczającej głosu licznym postaciom filmowym. Czyta smakowicie.

Czary w krainie Oz
Autor: Lyman Frank Baum
Lektorka: Aldona Struzik
Wydawnictwo: SMPB
Nośnik CD w formacie mp3

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Redakcja poleca: Dziewczynka z zapałkami - bajka
Obejrzyj i posłuchaj bajki o Dziewczynce z zapałkami.
Doładuj
Przeładuj