GRY
 
 

Czas na malowanie jaj: pisanki na różne sposoby

Zwyczaj robienia pisanek wielkanocnych przetrwał w Polsce przez stulecia. Warto go podtrzymywać i oprócz tradycyjnych technik ozdabiania i malowania jajek wprowadzić też nowe!

wielkanoc, pisanki, dziecko
fot. Panthermedia
Dlaczego warto przygotowywać pisanki? Po pierwsze, tradycji stanie się zadość, po drugie, przyda się miła chwila wytchnienia w trakcie robienia świątecznych porządków, pieczenia ciast, prasowania obrusów. Po trzecie, kolorowe pisanki będą piękną świąteczną dekoracją mieszkania, a po czwarte, możesz je ofiarować w prezencie.

Koniecznie zachęć do zabawy dzieci, dla nich malowanie jajek może okazać się prawdziwą atrakcją. Warto sięgnąć po różne techniki: tradycyjne i całkiem nowoczesne. Każdy ma szansę wykazać się kreatywnością i wymyślić własny, niepowtarzalny sposób zdobienia.  Na wszelki wypadek kup więcej jajek, bo na pewno nie obędzie się bez małych katastrof. Dawniej do malowania pisanek używano wyłącznie barwników naturalnych. Dziś też warto skorzystać ze starych sposobów. Żółty kolor daje wywar z łusek cebuli. Różne odcienie czerwieni uzyskasz, wykorzystując sok z buraków lub wywar z czarnego bzu. Zielone pisanki powstaną, jeśli ugotujesz jajka w szpinaku lub młodym życie, brązowe – w wywarze kory dębu lub mocnej esencji herbacianej, a czarne – ze starego jęczmienia.

Pomysły na ozdabianie wielkanocnych jajek:

1. Świeżo pomalowane jaja podrap metalowym zmywakiem. Powstaną ciekawe zarysowania.
2. Zapal 2–3 kolorowe świece. Gdy stearyna zacznie się rozpuszczać, nakap ją na skorupki, by powstały barwne, nieregularne desenie.
3. Białe wzorki zrobisz, nakładając pędzelkiem wybielacz na kolorowe jajko. Po 30 sekundach usuń go. Takie jajko nie nadaje się do zjedzenia!
Redakcja poleca: Dlaczego dzieci powinny jeść jajka?
Zobacz jaki wpływ na rozwój dziecka ma jajko.

Szkoła dekorowania wielkanocnych pisanek

Im więcej pomysłów, tym lepsza wielkanocna zabawa. Z naszymi wskazówkami nawet maluszki poradzą sobie ze zrobieniem takich oryginalnych pisanek. Tym dzieciom, którym skorupki same się w rączkach kruszą, kup jajka drewniane (w sklepach z wikliną i artykułami drewnianymi). Wtedy ozdoby będą wieczne.

Ciekawe fakty o wielkanocnych pisankach

Geometryczne. Polskie pisanki najczęściej zdobiono geometrycznymi wzorkami, nieco rzadziej malowano na nich roślinne wzory (kwiaty, jabłka, sosenki), a najrzadziej zwierzęta.
Zajęcie dla dziewcząt. Niegdyś pisanki przygotowywały wyłącznie dziewczęta i starsze kobiety. Zamykały się w izbie i nawet nie pozwalały zajrzeć żadnemu mężczyźnie. A jeśli któryś podstępnie wkradł się do tego kobiecego królestwa, trzeba było odczynić zły czar, który mógł rzucić.  Należało sypnąć trochę soli na ziemię lub splunąć za siebie.
Dla przodków. Pisanki zanoszono też na groby, by ofiarować je zmarłym. Ten obyczaj można spotkać jeszcze dziś wśród ludności prawosławnej.
W prezencie. Pięknie malowane, kolorowe jaja były też ulubionym prezentem wielkanocnym. Całe kosze i koszyczki pisanek ofiarowywano znajomym w dowód przyjaźni, sympatii, dobrych życzeń. Warto powrócić do tej miłej tradycji!

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj