niemowlę, ząbki, uśmiech

Czas na ząbki

Od znajomych mam czy rodziny na pewno mnóstwo słyszałaś o ząbkowaniu. Czy wszystkie te twierdzenia i rady są prawdziwe? Sprawdź sama!
Martyna Pstrąg
niemowlę, ząbki, uśmiech
Smyk wkłada rączki do buzi. Czy szuka w niej ząbków? – zastanawiasz się i martwisz, co to będzie, gdy zaczną się pojawiać. No bo stanie się marudny, straci apetyt, a ty nie będziesz mogła mu pomóc... Cóż, na temat ząbkowania krąży wiele opinii.

Ślinienie zawsze oznacza ząbkowanie
FAŁSZ
Objawem ząbkowania może być rzeczywiście ślinienie. Gruczoły ślinowe zwiększają ilość śliny, ponieważ wyrzynającego się zęba traktują jako część pożywienia, którą trzeba strawić. Ale nadmiar śliny nie zawsze jest zwiastunem ząbka. Czasem ślinianki w ten sposób regulują swoją pracę.

Pierwsze zęby rosną około 6. miesiąca życia
PRAWDA/FAŁSZ
Pierwsze ząbki rzeczywiście wyrzynają się zwykle między szóstym a ósmym miesiącem życia. Ale są i takie maluchy, które ząbkują dopiero pod koniec pierwszego roku! Najczęściej najpierw wyrzynają się dwa dolne siekacze, po których w odstępie miesiąca, dwóch pojawiają się górne, następnie dwójki, kły oraz zęby przedtrzonowe i trzonowe (dokładny schemat znajdziesz na sąsiedniej stronie). Proces ten trwa do trzecich urodzin – wtedy też smyk będzie miał 20 mleczaków. Po tym czasie następuje przerwa. W szóstym roku życia pojawiają się pierwsze zęby stałe.

Ząbkowanie może być bolesne
PRAWDA
Ząbkowanie zwykle łączy się z bólem, który jest wynikiem stanu zapalnego dziąseł (są wtedy czerwone, twarde i opuchnięte). Co nie znaczy, że nie możesz dziecku ulżyć w cierpieniu. Daj malcowi do gryzienia schłodzony gryzaczek wypełniony wodą. Pomoże także delikatny masaż dziąseł oraz specjalny żel na ząbkowanie, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
 
NURODENT® to wyrób medyczny, który szybko łagodzi ból, dyskomfort i stan zapalny powodowany przez ząbkowanie. Zawiera kwas hialuronowy i naturalne ekstrakty.
Sprawdź

Maluch wtedy jest marudny
PRAWDA/FAŁSZ
Wyrzynający się ząbek często traktowany jest jak ciało obce, dlatego dziąsło wokół niego zostaje objęte lekkim stanem zapalnym (jest zaczerwienione, opuchnięte). Ząb przebija się przez nie z uporem, a to powoduje ból. Dlatego maluch wtedy często jest bardziej płaczliwy i niespokojny. Zdarza się jednak także, że dziecko ząbkuje niemal niepostrzeżenie i po prostu któregoś dnia zauważasz mleczaka.

Smyk może mieć gorączkę i biegunkę
FAŁSZ
Lekarze zgodnie twierdzą, że nie ma żadnych medycznych podstaw, by podwyższoną temperaturę czy luźne stolce łączyć z ząbkowaniem. Dlatego gdy niemowlę gorączkuje lub ma biegunkę, zawsze lepiej skonsultować się w tej sprawie z pediatrą.

Dziecko czasem traci apetyt
PRAWDA
Z jednej strony maluch bez przerwy wkładałby coś do buzi, z drugiej ssanie może wywoływać u niego jeszcze większe zdenerwowanie, bo dziąsełka bolą. Więc najpierw bobas domaga się karmienia, by po krótkiej chwili z płaczem odwracać się od piersi. Bądź jednak cierpliwa: gdy dziecko troszkę dłużej possie, jego dziąsełka rozmasują się i dalsze karmienie stanie się łatwiejsze.

Kiedy to nastąpi?
To najczęstsza kolejność ząbkowania i czas pojawiania się zębów, choć u niektórych dzieci proces ten może przebiegać nieco inaczej.
- 5–10. miesiąc: 2 siekacze dolne przyśrodkowe
- 8–12. miesiąc: 2 siekacze górne przyśrodkowe
- 9–16. miesiąc: 4 siekacze boczne
- 16–22. miesiąc: 2 górne kły
- 17–23. miesiąc: 2 dolne kły
- 13–19. miesiąc: 2 górne pierwsze zęby trzonowe
- 14–18. miesiąc: 2 dolne pierwsze zęby trzonowe
- 25–33. miesiąc: 2 górne drugie zęby trzonowe
- 23–31. miesiąc: 2 dolne drugie zęby trzonowe

 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy