elektronika szkodzi mózgom przedszkolaków
fot. Adobe Stock

Czas spędzany przy ekranach zmienia mózgi przedszkolaków

U dzieci, które spędzają dużo czasu przed tabletami czy smartfonami, zaburzony zostaje rozwój mózgu. Skutkuje to pogorszeniem wyobraźni i umiejętności językowych.
Ewa Janczak-Cwil
elektronika szkodzi mózgom przedszkolaków
fot. Adobe Stock
Im więcej dziecko czasu spędza przy elektronicznych ekranach, tym większe zmiany powstają w jego mózgu. I niestety nie są to zmiany korzystne. Masz w domu małego amatora tabletu i smartfona? Lepiej to przeczytaj!

Jak ekrany zmieniają mózg dziecka

Właśnie odkryto, że dzieci, które spędzają dużo czasu na zabawie elektronika typu tablet, smartfon, komputer, mają nieco inaczej skonstruowane mózgi. Chodzi o połączenia między komórkami i częściami istoty białej mózgu w obszarach odpowiadających za zdolności i umiejętności językowe. Obszary te mają mniejszą integralność (jest w nich mniej połączeń) niż u dzieci, które nie siedzą zbyt dużo przy elektronice. Skutkuje to obniżoną wyobraźnią i niższymi wynikami w testach umiejętności językowych i literackich.
"Ekranowe" dzieci mają trudności z szybkim nazywaniem przedmiotów, a ich język jest mniej ekspresyjny, bardziej ubogi.

Zobacz także: Jak wspomagać rozwój dziecka
Jak te zmiany będą skutkować w późniejszym życiu dzieci jeszcze nie wiadomo. Jednak pewne jest to, że ilość czasu, jaką dziecko spędza z telefonem czy tabletem w dłoni, nie jest obojętne dla jego rozwoju.
Redakcja poleca: Szczęśliwa i bez stresu w czasie ciąży Jak o to zadbać? [WIDEO]
Czy można coś zrobić, by przeżyć ciążę w czasach pandemii bez lęku? Tak. W ramach akcji Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja podpowiadamy, co możesz zrobić, by zmniejszyć poziom odczuwanego stresu.

Rekomendacje dotyczące korzystania z elektroniki przez dzieci

Poniżej znajdziesz wytyczne, jakimi warto kierować się, przy podejmowaniu decyzji o tym, czy i w jaki sposób dać dziecku dostęp do elektronicznych urządzeń.

Dzieci do 18 miesiąca życia

Najlepiej powstrzymać się od wręczania maluszkowi w tym wieku tabletu czy telefonu. Jeśli jednak postanowisz to zrobić, towarzysz malcowi w czasie zabawy i pokazuj na urządzeniu tylko wartościowe treści. Komentuj to, co widzicie na ekranie.

Dziecko w wieku 2-5 lat

Najlepiej jest ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych do godziny dziennie. Treści oglądane przez dziecko powinny być starannie dobierane przez rodziców i opatrzone w razie potrzeby komentarzem.

Ogólne zasady dla rodziny z dziećmi w każdym wieku

Bardzo ważne jest ustalenie z całą rodziną, kiedy nie korzysta się z elektroniki, np.: pora obiadu, podczas jazdy samochodem. Warto też ustalić w domu strefy wolne od ekranów. Na pewno powinna to być sypialnia, warto dodać też do niej łazienkę.

Źródło: sciencedaily.com; informacja z dnia 4. 11. 2019 r. o wynikach badań przeprowadzonych w Cincinnati Children's Hospital Medical Center

Zobacz także:
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy