GRY
 
 

Czego (i dlaczego) nie wolno robić w ZOO?

Dlaczego do ZOO nie wolno wchodzić z balonami? A z hulajnogą? I dlaczego właściwie zabrania się karmienia zwierząt? Rozmowa z szefem wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Nieodpowiedzialność rodziców może mieć tragiczne skutki
fot. Zdjęcie zostało zamieszczone na Facebooku przez ZOO w Zamościu
Pamiętacie Harambe,  ważącego 180 kilogramów goryla nizinnego z ZOO w Cincinnati,  który został zastrzelony po tym, jak na jego wybieg wpadł 4-letni chłopiec? Życie dziecka nie byłoby w niebezpieczeństwie, a zwierzę należące do krytycznie zagrożonego wyginięciem gatunku nie musiałoby zginąć,  gdyby chłopczyk nie wdrapał się na ogrodzenie i nie wpadł do głębokiej fosy okalającej jego wybieg. A nie zrobiłby tego,  gdyby był lepiej pilnowany.

Czego nie wolno robić w ZOO ze względu na bezpieczeństwo – własne i zwierząt?
Zapytaliśmy o to Radosława Ratajszczaka, prezesa wrocławskiego ogrodu zoologicznego. 

Czy zdarza się, że zwiedzający wrocławskie ZOO narażają siebie lub swoje dzieci na niebezpieczeństwo?

– Niestety tak. Dzięki bajkom Disneya niektórym ludziom wydaje się, że wszystkie zwierzęta są łagodne. Myślą: ot, taki tam miś, słodki jak pluszak, nieporadny.  Tymczasem niedźwiedzie to jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt na kuli ziemskiej i nie bez powodu nie wolno się do nich zbliżać.

Nie wszyscy to rozumieją?

– Nie. Wiele lat temu w poznańskim zoo ktoś przesadził dziecko przez barierkę, by pozbierało cukierki, które niecelnie rzucano niedźwiedziom. Miało je wrzucić do klatki. To było proszenie się o kłopot: niedźwiedź mógł w każdej chwili wyciągnąć przez kraty łapę i wciągnąć malca do klatki, tak jak zrobiły to kiedyś lwy w Białymstoku…

A co z łagodniejszymi zwierzętami?  Np. małpami, lemurami  czy wielbłądami? 

– Jeśli dziecko dostanie się na wybieg szympansów, zginie w ciągu kilku sekund. Mniejsza małpa może je podrapać albo bardzo boleśnie pogryźć. Np. marmozeta ma niezwykle ostre zęby, które służą jej do wygryzania dziur w korze drzew (dostaje się w ten sposób do soku). Łatwo sobie wyobrazić, co się stanie, gdy zatopi je  w dłoni kilkulatka.  Krzywdę może zrobić każde zwierzę drapieżne, nawet tak niewielkie jak kuna, bo przecież wszystkie mają zęby przystosowane do przegryzania mięsa i kości. Zresztą nie tylko drapieżniki mogą być groźne. W pewnym  prywatnym zoo  doszło do wypadku z udziałem wielbłąda, który  – z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę – ma silne, miażdżące z wielką siłą zęby.  Nawet lemur, choć wygląda jak zabawka  i nie jest z natury agresywny, może być niebezpieczny, gdy ktoś naruszy jego terytorium.

W jaki sposób ludzie je naruszają?

– Zdarza się, że mimo ostrzeżeń przesadzają dziecko przez barierkę, ono pędzi w stronę ogrodzenia elektrycznego, chwyta je paluszkami… Ten prąd nie jest niebezpieczny, ale przyjemny też nie. Nie chcemy budować potrójnych płotów, bo wtedy zoo straci sens. Chcemy, by zwiedzający mogli oglądać zwierzęta z bliska. By robić to bezpiecznie, wystarczy przestrzegać regulaminu i stosować się do ostrzeżeń. 

Opiekunowie chłopca, który dostał się na wybieg goryli w  ZOO w Cincinnati,  staną przed sądem i odpowiedzą za to, że go nie dopilnowali. Czy łamanie regulaminu ogrodu wiąże się z odpowiedzialnością prawną także w Polsce? 

– Tak. Przed sądem stanęli np. trzej młodzieńcy, którzy weszli na wybieg zebr. Z powodu tej niezapowiedzianej wizyty zwierzęta wpadły w panikę, jedno z nich złamało nogę i trzeba było je uśpić. Panowie zostali ukarani grzywną.  W tej sprawie nie brały udziału maluchy  jednak są również  przepisy, które mówią o  odpowiedzialności opiekunów za dziecko. Malucha w ZOO trzeba pilnować, tak samo jak na ulicy czy gdziekolwiek indziej.

Dlaczego właściwie w ZOO  nie wolno karmić  zwierząt? 

– Karmienie zwierząt może być ryzykowne, a poza tym zwierzęta nie jedzą tego, co ludzie: chleb, słodycze, pop corn itd nie są dla nich. Jednak nawet podawanie czegoś co mogą jeść, np. marchewki, to problem. Policzmy:  jeśli na kilka czy kilkanaście tysięcy zwiedzających  tylko stu poda zwierzęciu marchewkę,  to ile ich ono zje w ciągu dnia?
Problem w tym, że niektórym trudno się oprzeć chęci karmienia. Spotkałem kiedyś panią, która częstowała paluszkami niedźwiedzie. Przez kwadrans tłumaczyłem jej dlaczego nie powinna tego robić.  Pokiwała głową, a 20 minut później zobaczyłam jak próbuje karmić kapucynki. Zacząłem tłumaczyć po raz drugi. Znów przyznała mi rację, ale po jakimś czasie spotkałem ją przy wielbłądach… Tak nie wolno. Zwierzęta jedzą zbilansowany, odpowiedni dla siebie pokarm. Nie są głodne. Nie potrzebują naszych przysmaków, zwłaszcza, że  wiele z nich może im zaszkodzić. 

A dlaczego na teren ZOO nie wolno wnosić balonów? Znalazłam taki przepis w regulaminie…

– Bo balon to rzecz, której zwierzęta nie znają. Jeśli przeniesiony wiatrem spadnie na wybieg, mogą wpaść w panikę i zrobić sobie krzywdę, np. połamać podczas ucieczki nogi, co może się dla nich skończyć tragicznie. 

Czy z tych samych powodów nie można wjeżdżać na teren ogrodu na rowerach, deskorolkach czy hulajnogach?

– Nie, w tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo zwiedzających. W dni powszednie w naszym ogrodzie przebywa ok. 10 tysięcy osób. W weekendy dwa razy więcej, a wśród nich mnóstwo ruchliwych, nieprzewidywalnych dzieci, które mogłyby wpaść komuś pod koła. 

W regulaminie jest także zakaz niepokojenia zwierząt. Czego dokładnie nie wolno robić?

– Np. krzyczeć, klaskać,  trącać zwierząt patykiem, rzucać w nie czymś,  słowem wszystkiego, co zakłóca ich spokój. Pamiętajmy, że jesteśmy w świecie zwierząt gośćmi. 

Regulamin wrocławskiego ZOO

Zabrania się:
 • Wprowadzania zwierząt.
 • Wstępu osobom nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających.
 • Karmienia i niepokojenia zwierząt.
 • Wstępu z balonami.
 • Wrzucania do klatek, na wybiegi i do zbiorników wodnych jakichkolwiek przedmiotów.
 • Niszczenia zieleni i zaśmiecania terenu.
 • Kąpania się w zbiornikach wodnych.
 • Jazdy na rowerach, wrotkach, hulajnogach, łyżworolkach itp. Rowery należy zostawiać w miejscach do tego przeznaczonych.
 • Zwiedzającym nie wolno wchodzić na ogrodzenia, przekraczać barier i ogrodzeń, wkładać rąk i nóg za te zabezpieczenia.
 • Zwiedzającym nie wolno sadzać ani stawiać dzieci na ogrodzeniach i barierkach.
 • Zwiedzającym nie wolno przebywać na terenie ZOO Wrocław przed i po ustalonych godzinach zwiedzania.
Polecamy także: Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i poza nim?
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci