Co można pić w czasie ciąży?
fot. Fotolia

Co do picia podczas ciąży? Na pewno nie te napoje!

Przyszła mama musi dużo pić. Ale tylko to, co jest dla niej bezpieczne. Nie masz ochoty na duże ilości wody? Wolałabyś ziołową herbatę, a może napój gazowany albo energetyczny? Zanim po nie sięgniesz, sprawdź, czym nie powinnaś gasić pragnienia.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka
Co można pić w czasie ciąży?
fot. Fotolia
Unikanie alkoholu (także wina i piwa!) to nie jedyny zakaz, jaki dotyczy kobiet w ciąży. Lista napojów, których powinnaś unikać lub mocno ograniczyć w ciąży, jest dłuższa. Przygotowaliśmy ją razem z dr Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Pewnych pozycji, które się na niej znalazły, zupełnie byś się nie spodziewała.
 
 1. Zielona herbata – uchodzi za bardzo zdrowy napój, a jednak w ciąży nie należy jej pić, ponieważ  zawiera związki, które mogą powodować przedwczesne zamykanie przewodu tętniczego w sercu płodu, który na pewnym etapie powinien pozostać drożny. Zdaniem niektórych lekarzy może też powodować zaburzenia tętna płodu. Jak to jest możliwe, że zielona herbata może szkodzić, a czarna nie? Co prawda oba rodzaje herbaty pochodzą z tej samej rośliny, ale mają nieco inne działanie, które wynika z odmiennego sposobu produkcji – liście zielonej są tylko suszone, podczas gdy herbata czarna dodatkowo ulega fermentacji.
   
 2. Zioła – picie ziół w ciąży może prowadzić do ciążowych powikłań, a nawet wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Tak może skutkować np. lukrecja i mieszanki ziołowe, które ją zawierają. Przyszłe mamy powinny również unikać picia pokrzywy (naparu i soku) oraz dziurawca – oba zioła działają moczopędnie i odwadniają (a to nie jest wskazane w  ciąży). Ginekolodzy odradzają także picie czystka podczas ciąży, ponieważ wpływ tego bardzo popularnego w ostatnim czasie ziela na organizm przyszłej mamy nie jest znany (nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby, że jego stosowanie jest bezpieczne).
   
 3. Napoje gazowane – masz ciążową zachciankę na colę? Takiej pokusie powinnaś ulegać bardzo rzadko. Gazowane napoje słodzone zawierają mnóstwo cukru (dwulitrowa butelka mieści pełną szklankę!). Dodatkowo w coli jest również kofeina (w puszce znajduje się ok. 45 mg tego związku). Na kofeinę, którą znamy przede wszystkim z kawy, powinna uważać każda przyszła mama, bo łatwo ją przedawkować (pod nazwą „teina” znajdziesz ją również w herbacie, kakao i czekoladzie). Małe ilości odgazowanej coli można potraktować jak lekarstwo na mdłości i wzdęcia.

  Zobacz też: Ile kawy można dokładnie wypić w ciąży? – mówi ginekolog
   
 4. Napoje energetyzujące – podobnie jak cola, zawierają kofeinę, a oprócz niej również inne substancje, z którymi kobieta w ciąży nie powinna mieć kontaktu – np. taurynę (mocno pobudza), dwutlenek węgla (podrażnia żołądek i może nasilać zgagę, która często dokucza przyszłym mamom), a także fosforany i sorbitol. Po wypiciu napoju energetycznego nie tylko trudno będzie ci usnąć, może również niepokojąco wzrosnąć ciśnienie krwi i pojawią się dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
   
 5. Wody smakowe – od zwykłej wody różni je nie tylko owocowy smak. W ich składzie znajdziesz również mnóstwo cukru lub innych słodzików oraz duże ilości konserwantów, np. benzoesanu sodu. Jeśli nie lubisz samej wody, możesz do niej dodać cytrynę, pomarańcze, truskawki czy borówki. To prosty sposób na domową wodę smakową, którą można pić bez szkody dla zdrowia. Bez obaw możesz sięgać również po herbaty owocowe, świeżo wyciskane i niedosładzane soki owocowe. Pamiętaj, aby w ciągu doby wypijać około 2 litrów płynów. I nie czekaj, aż zachce ci się pić, tylko popijaj małymi łyczkami.

  Zobacz też: Wody smakowe to pułapka marketingowa – mówi ekspert

Zobacz też:
Redakcja poleca: Kawa w ciąży: czy w ciąży można pić kawę z mlekiem, rozpuszczalną i sypaną? [ILE?]
Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale trzeba to robić z umiarem. Bardzo ważne jest to, jaką kawę wybierasz i ile kawy pijesz w ciąży. Dopuszczalna, bezpieczna ilość kofeiny dla ciężarnych to ok. 200 mg na dobę. Skutki picia większej ilości kawy w ciąży mogą być poważne, bo kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu.
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka

Ginekolog położnik, jest starszym asystentem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie prowadzi Oddział Perinatologii. Opiekuje się kobietami w ciążach powikłanych oraz nieciężarnymi aż do menopauzy.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy