GRY
 
 

Czego może nauczyć Cię dziecko? Zgadnij...

Cały czas mówi się tylko o tym, ilu rzeczy rodzice muszą nauczyć dzieci. Dlaczego nikt nie zastanawia się, czego dzieci nas mogą nauczyć?

dziecko zabawa
fot. Fotolia
Wiadomo, że my jako dorośli podejmujemy ciężką pracę, by przekazać jak najwięcej informacji dzieciom, zanim wyfruną w świat. Jest to żmudna praca i nie zawsze czerpiemy z niej przyjemność. Nie zawsze też są od razu widoczne efekty. 

Dzieci także potrafią nauczyć nas wiele, tylko nie każdy potrafi to dostrzec, albo nie chce się nauczyć. Przedstawiamy 7 najwspanialszych umiejętności, którymi może podzielić się z nami dziecko.

1.    Zatrzymać się i rozejrzeć się, jak wygląda świat

Dzieci interesują się wszystkim. Ty nie masz na nic czasu, bo właśnie wybiegłaś z pracy, odebrałaś dzieci ze szkoły, a w głowie masz już listę zakupów i najpilniejszych prac domowych. Denerwujesz się, gdy dziecko zachwyca się każdym motylkiem, patyczkiem, kamykiem. Interesują go chmury o dziwnych kształtach, ciekawy model samochodu stojącego na parkingu. Spróbuj może zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na świat oczami dziecka, ciekawego i zachwyconego wszystkim.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

2.Jest wiele powodów do śmiechu

Trudno w to uwierzyć, ale naprawdę tak jest. Tyle, że Ty mogłaś po prostu zapomnieć jak to się robi. Spróbuj więc wyluzować i odnaleźć w sobie dziecko. Dorośli według wyliczeń, śmieją się ok. 15 razy w ciągu dnia. Dzieci robią to... 400 razy częściej :-) Warto więc choć trochę zbliżyć się do dziecka.

3.Na wszelkie zmartwienia najlepsze są przytulasy!

Nie trzeba chyba nic tłumaczyć. Gdy w Twoim życiu dzieje się źle, pozwól się wyściskać dziecku. Na pewno poczujesz się lepiej!

4. Jak łatwo zdobywać przyjaciół

To wiedzą tylko dzieci. Im wystarczy 5 minut w piaskownicy, by poznać imiona wszystkich rówieśników. Niestety my dorośli często sami piętrzymy problemy, wyznaczamy granice, dbamy o konwenanse. Poznawanie nowych osób staje się wtedy formalnością, a nie spontanicznym aktem. Bierzmy przykład z dzieci!

5. Jak przepraszać, wybaczać i zapominać

Wiele zdarzeń dla dzieci ma charakter krótkotrwały. To my tylko nosimy długo urazy, jesteśmy pamiętliwi i obrażalscy. Nie potrafimy tak jak nasze maluchy zapomnieć i iść do przodu, nie potrafimy często dać drugiej szansy. Może warto jednak stosować metody dzieci, czy życie nie byłoby wtedy łatwiejsze. Mówisz "przepraszam" i życie płynie dalej.

6. Można żyć z sercem na dłoni

Dzieci otwarcie mówią o swoich uczuciach. Są prostolinijne i uczciwe, więc gdy coś się im nie spodoba, na pewno głośno o tym powiedzą. Dorośli... no cóż. Będą starali się za wszelką cenę ukryć to, co tak naprawdę myślą i czują, bo nie wypada, bo to niegrzeczne, itp. Utrudniamy sobie życie po raz kolejny. 

7. Nie poddawać się

Nie rozczula Cię widok dziecka, które upada i podnosi się w nieskończoność? Które potrafi próbować dosięgnąć zakazaną zabawkę, aż mu się uda? Kiedy ostatnio Ty się tak wysilałaś nad czymś i nie odpuściłaś sobie od razu zakładając, że sprawa i tak jest przegrana?

Czyż te umiejętności nie są wspaniałe? Pomyśl, a może warto jednak zatrzymać się i spróbować ich nauczyć?

Jakie inne umiejętności dodałabyś do tej listy? Pisz w komentarzach.

Przeczytaj także: Czego uczą nas dzieci?
 
Doładuj
Przeładuj