Czego nie wolno w ciąży - 5 najważniejszych zakazów przyszłej mamy

W ciąży łatwiej przychodzi odmawianie sobie różnych przyjemności, bo rezygnujesz z nich dla dobra dziecka. Sprawdź, czego ci nie wolno i jakie kryją się za tym argumenty.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, ciąża, łóżko, leżeć
Zanim wymienimy, czego nie wolno, zacznijmy od tego, że ciąża twa tylko 9 miesięcy. Z jednej strony to długo, ale z drugiej, jeśli pomyślisz o zdrowiu dziecka, wcale nie aż tyle, by nie wytrzymać bez pewnych przyjemności, które czasami są przyjemnością raczej kontrowersyjną. Może więc zamiast martwić się z powodu ciążowych ograniczeń, lepiej się cieszyć, że w końcu jest okazja, by coś w swoim życiu zmienić. Oto 5 najważniejszych zakazów, które dotyczą wszystkich przyszłych mam.


1. Picie alkoholu w ciąży

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można wypić w ciąży. Dziecku może zaszkodzić zarówno słaby drink, jak i małe piwo czy lampka wina, i to niezależnie od trymestru, w którym teraz jesteś. Alkohol zajmuje pozycję numer 1 na liście „Czego nie wolno w ciąży" ponieważ przenika przez łożysko, w którym jest dziecko - jeśli mama pije piwo albo wino, dziecko jest pod wpływem alkoholu, które zawierają te trunki. 
Nie wolno bo... Picie alkoholu w ciąży może przyczynić się do problemów ze zdrowiem rozwijającego się w twoim łonie dziecka, obniżyć jego iloraz inteligencji, osłabić pamięć, utrudnić skupianie uwagi i naukę.  Nawet sporadyczne picie alkoholu w ciąży może skutkować u dziecka wystąpieniem alkoholowego zespołu płodowego (w skrócie FAS), który wywołuje różne zaburzenia w rozwoju dziecka
Redakcja poleca: Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno? [WIDEO]
Masz ochotę na pyszny sernik na zimno, ciastka z kremem a może domowy majonez? Każda z tych potraw może zawierać surowe jajka. Sprawdź, czy w ciąży możesz sobie pozwolić na ich zjedzenie.


2. Palenie papierosów

Zdarza się, że kobieta w ciąży sama traci ochotę na papierosy. Natura sams potrafi wyregulować wiele spraw. Jeśli palisz w ciąży, dziecko nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest mu potrzebny, aby mogło rosnąć i dobrze się rozwijać. Ma także kontakt z czterema tysiącami substancji chemicznych, które zawierają papierosy (40 z nich ma działanie rakotwórcze).
Nie wolno bo... Dziecko może urodzić się z niską masą ciała i będzie bardziej podatne na choroby, także na powstanie wad wrodzonych, np. rozszczepu wargi. Serce dzieci, których mamy paliły papierosy, bije szybciej, maluchy mogą być niespokojne i bardziej zagrożone nagłą śmiercią łóżeczkową (SIDS). Badania kanadyjsko-holenderskie wykazały, że dzieci palących mam są bardziej skłonne do agresywnych zachowań (gryzienia, kopania, bicia). Rośnie również ryzyko komplikacji podczas ciąży. Jeśli jeszcze sięgasz po papierosa, zrezygnuj z niego jak najszybciej. Nawet stosowanie plastrów nikotynowych jest lepszym rozwiązaniem niż palenie. Szkodzi także bierne palenie w ciąży. W otoczeniu przyszłej mamy włąściwie nikomu nie wolno palić.

Obejrzyj film: Jak papierosy wpływają na ciebie i twoje dziecko, przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.


3. Korzystanie z solarium

Lekka opalenizna nigdy nie wychodzi z mody, ale niekoniecznie ta zdobyta w solarium. Coraz więcej mówi się o szkodliwym wpływie opalania na skórę, które zagraża jej zdrowiu (zwiększa ryzyko powstania groźnego nowotworu skóry, czerniaka) i przyspiesza starzenie. W ciąży nie wolno korzystać z solarium, ale z powodzeniem można używać dobrego samoopalacza. Zanim go zastosujesz, zrób próbę uczuleniową – nanieś niewielką ilość np. na okolicę nadgarstka i poczekaj na efekt.
Nie wolno bo... Opalanie w solarium bywa przyczyną ostudy, czyli szpecących skórę przebarwień u przyszłej mamy (mogą też wywołać je promienie słoneczne, dlatego przed wyjściem z domu smaruj skórę kremem z filtrem UV). Dziecku może zaszkodzić temperatura, której działaniu jesteś poddawana. 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Szykujemy wyprawkę