
Czego nie wolno w ciąży - 5 najważniejszych zakazów przyszłej mamy
W ciąży łatwiej przychodzi odmawianie sobie różnych przyjemności, bo rezygnujesz z nich dla dobra dziecka. Sprawdź, czego ci nie wolno i jakie kryją się za tym argumenty.
Zanim wymienimy, czego nie wolno, zacznijmy od tego, że ciąża twa tylko 9 miesięcy. Z jednej strony to długo, ale z drugiej, jeśli pomyślisz o zdrowiu dziecka, wcale nie aż tyle, by nie wytrzymać bez pewnych przyjemności, które czasami są przyjemnością raczej kontrowersyjną. Może więc zamiast martwić się z powodu ciążowych ograniczeń, lepiej się cieszyć, że w końcu jest okazja, by coś w swoim życiu zmienić. Oto 5 najważniejszych zakazów, które dotyczą wszystkich przyszłych mam.
Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można wypić w ciąży. Dziecku może zaszkodzić zarówno słaby drink, jak i małe piwo czy lampka wina, i to niezależnie od trymestru, w którym teraz jesteś. Alkohol zajmuje pozycję numer 1 na liście „Czego nie wolno w ciąży" ponieważ przenika przez łożysko, w którym jest dziecko - jeśli mama pije piwo albo wino, dziecko jest pod wpływem alkoholu, które zawierają te trunki.
Nie wolno bo... Picie alkoholu w ciąży może przyczynić się do problemów ze zdrowiem rozwijającego się w twoim łonie dziecka, obniżyć jego iloraz inteligencji, osłabić pamięć, utrudnić skupianie uwagi i naukę. Nawet sporadyczne picie alkoholu w ciąży może skutkować u dziecka wystąpieniem alkoholowego zespołu płodowego (w skrócie FAS), który wywołuje różne zaburzenia w rozwoju dziecka
Redakcja poleca: Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno? [WIDEO]
Zdarza się, że kobieta w ciąży sama traci ochotę na papierosy. Natura sams potrafi wyregulować wiele spraw. Jeśli palisz w ciąży, dziecko nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest mu potrzebny, aby mogło rosnąć i dobrze się rozwijać. Ma także kontakt z czterema tysiącami substancji chemicznych, które zawierają papierosy (40 z nich ma działanie rakotwórcze).
Nie wolno bo... Dziecko może urodzić się z niską masą ciała i będzie bardziej podatne na choroby, także na powstanie wad wrodzonych, np. rozszczepu wargi. Serce dzieci, których mamy paliły papierosy, bije szybciej, maluchy mogą być niespokojne i bardziej zagrożone nagłą śmiercią łóżeczkową (SIDS). Badania kanadyjsko-holenderskie wykazały, że dzieci palących mam są bardziej skłonne do agresywnych zachowań (gryzienia, kopania, bicia). Rośnie również ryzyko komplikacji podczas ciąży. Jeśli jeszcze sięgasz po papierosa, zrezygnuj z niego jak najszybciej. Nawet stosowanie plastrów nikotynowych jest lepszym rozwiązaniem niż palenie. Szkodzi także bierne palenie w ciąży. W otoczeniu przyszłej mamy włąściwie nikomu nie wolno palić.
Obejrzyj film: Jak papierosy wpływają na ciebie i twoje dziecko, przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Lekka opalenizna nigdy nie wychodzi z mody, ale niekoniecznie ta zdobyta w solarium. Coraz więcej mówi się o szkodliwym wpływie opalania na skórę, które zagraża jej zdrowiu (zwiększa ryzyko powstania groźnego nowotworu skóry, czerniaka) i przyspiesza starzenie. W ciąży nie wolno korzystać z solarium, ale z powodzeniem można używać dobrego samoopalacza. Zanim go zastosujesz, zrób próbę uczuleniową – nanieś niewielką ilość np. na okolicę nadgarstka i poczekaj na efekt.
Nie wolno bo... Opalanie w solarium bywa przyczyną ostudy, czyli szpecących skórę przebarwień u przyszłej mamy (mogą też wywołać je promienie słoneczne, dlatego przed wyjściem z domu smaruj skórę kremem z filtrem UV). Dziecku może zaszkodzić temperatura, której działaniu jesteś poddawana.
1. Picie alkoholu w ciąży
Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można wypić w ciąży. Dziecku może zaszkodzić zarówno słaby drink, jak i małe piwo czy lampka wina, i to niezależnie od trymestru, w którym teraz jesteś. Alkohol zajmuje pozycję numer 1 na liście „Czego nie wolno w ciąży" ponieważ przenika przez łożysko, w którym jest dziecko - jeśli mama pije piwo albo wino, dziecko jest pod wpływem alkoholu, które zawierają te trunki. Nie wolno bo... Picie alkoholu w ciąży może przyczynić się do problemów ze zdrowiem rozwijającego się w twoim łonie dziecka, obniżyć jego iloraz inteligencji, osłabić pamięć, utrudnić skupianie uwagi i naukę. Nawet sporadyczne picie alkoholu w ciąży może skutkować u dziecka wystąpieniem alkoholowego zespołu płodowego (w skrócie FAS), który wywołuje różne zaburzenia w rozwoju dziecka
Masz ochotę na pyszny sernik na zimno, ciastka z kremem a może domowy majonez? Każda z tych potraw może zawierać surowe jajka. Sprawdź, czy w ciąży możesz sobie pozwolić na ich zjedzenie.
2. Palenie papierosów
Zdarza się, że kobieta w ciąży sama traci ochotę na papierosy. Natura sams potrafi wyregulować wiele spraw. Jeśli palisz w ciąży, dziecko nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest mu potrzebny, aby mogło rosnąć i dobrze się rozwijać. Ma także kontakt z czterema tysiącami substancji chemicznych, które zawierają papierosy (40 z nich ma działanie rakotwórcze).Nie wolno bo... Dziecko może urodzić się z niską masą ciała i będzie bardziej podatne na choroby, także na powstanie wad wrodzonych, np. rozszczepu wargi. Serce dzieci, których mamy paliły papierosy, bije szybciej, maluchy mogą być niespokojne i bardziej zagrożone nagłą śmiercią łóżeczkową (SIDS). Badania kanadyjsko-holenderskie wykazały, że dzieci palących mam są bardziej skłonne do agresywnych zachowań (gryzienia, kopania, bicia). Rośnie również ryzyko komplikacji podczas ciąży. Jeśli jeszcze sięgasz po papierosa, zrezygnuj z niego jak najszybciej. Nawet stosowanie plastrów nikotynowych jest lepszym rozwiązaniem niż palenie. Szkodzi także bierne palenie w ciąży. W otoczeniu przyszłej mamy włąściwie nikomu nie wolno palić.
Obejrzyj film: Jak papierosy wpływają na ciebie i twoje dziecko, przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.
3. Korzystanie z solarium
Lekka opalenizna nigdy nie wychodzi z mody, ale niekoniecznie ta zdobyta w solarium. Coraz więcej mówi się o szkodliwym wpływie opalania na skórę, które zagraża jej zdrowiu (zwiększa ryzyko powstania groźnego nowotworu skóry, czerniaka) i przyspiesza starzenie. W ciąży nie wolno korzystać z solarium, ale z powodzeniem można używać dobrego samoopalacza. Zanim go zastosujesz, zrób próbę uczuleniową – nanieś niewielką ilość np. na okolicę nadgarstka i poczekaj na efekt.Nie wolno bo... Opalanie w solarium bywa przyczyną ostudy, czyli szpecących skórę przebarwień u przyszłej mamy (mogą też wywołać je promienie słoneczne, dlatego przed wyjściem z domu smaruj skórę kremem z filtrem UV). Dziecku może zaszkodzić temperatura, której działaniu jesteś poddawana.
4. Gorąca kąpiel
Choć to dobry sposób na rozgrzanie się czy relaks po całym dniu, w ciąży należy unikać przesiadywania w gorącej wodzie. Kąpiele nie są zakazane, jeśli od czasu do czasu masz ochotę powylegiwać się w wannie, zrób to, pamiętając, by napełnić ją ciepłej, a nie gorącą wodą.
Nie wolno bo... Za gorąca kąpiel osłabia organizm i może doprowadzić nawet do pojawienia się przedwczesnych skurczów. Jest to niebezpieczne szczególnie na początku ciąży.
Nie wolno bo... Za gorąca kąpiel osłabia organizm i może doprowadzić nawet do pojawienia się przedwczesnych skurczów. Jest to niebezpieczne szczególnie na początku ciąży.
5. Jedzenie surowego mięsa, ryb i serów pleśniowych
- Sery pleśniowe typu camembert, brie, rokpol mogą zawierać listerię.Ta bakteria może przyczyniać się do urodzenia martwego dziecka lub wywołać u noworodka zapalenie opon mózgowych.
- Surowe i niedogotowane mięso, np. tatar albo krwisty, niedosmażony befsztyk powinny zniknąć z menu przyszłej mamy ze względu na ryzyko zakażenia pokarmowego; np. toksoplazmozą. Jej skutkiem może być uszkodzenie mózgu dziecka lub utrata wzroku.
- Owoce morza i surowe ryby bywają zakażone groźnymi bakteriami lub pasożytami. Jeśli zdecydujesz się na sushi, wybierz przyrządzone z pieczonej ryby. PZH zaleca, aby kobiety w ciąży (także karmiące piersią) i małe dzieci nie jadły łososia, który został złowiony w Bałtyku. Zakaz dotyczy także bałtyckiego śledzia. W tłuszczu tych ryb mogą gromadzić się szkodliwe substancje pochodzące z zanieczyszczonych wód, np. dioksyny lub polichlorowane bifenyle, które działają toksycznie na rozwijające się w twoim łonie dziecko. Bez obaw możesz jeść natomiast łososie i śledzie atlantyckie. Kupując ryby w sklepie, pytaj skąd pochodzą. Wybieraj mniejsze okazy ryb. Duże kumulują więcej zanieczyszczeń z wody morskiej, w przeciwieństwie do młodszych – mniejszych.