GRY
 
 

Tego Polacy najbardziej chcą dla swoich dzieci, odkąd mają 500+. Ty też?

500+ wszystko zmieniło, także marzenia rodziców dotyczące przyszłości ich dzieci. Zobacz, czego teraz najbardziej chcemy dla swoich dzieci.

500+ - czego Polacy chcą dla swoich dzieci
fot. Fotolia
Jeszcze niedawno najbardziej chcieliśmy, żeby nasze dzieci w przyszłości było stać na zakup własnego mieszkania. W dobie spłacania kredytów we frankach, takie marzenia nie dziwią. To się jednak zmieniło, jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Bank w rok po wprowadzeniu programu 500+. Jeśli chodzi o zawodową i finansową przyszłość naszych dzieci, teraz zależy nam na czymś innym. Na czym?

O czym Polacy marzą dla swoich dzieci?

Dobra praca w stabilnej firmie to marzenie, które wysunęło się na pierwsze miejsce u 54 proc. rodziców (w ubiegłym roku tę odpowiedź wybrało tylko 37,4 proc. ankietowanych). To wydaje się rozsądne, co nam z mieszkania, jeśli nie mamy go jak utrzymać? Czasy są niepewne, pracę można stracić z dnia na dzień, nic więc dziwnego, że chcemy, aby nasze dzieci w przyszłości nie musiały się o to martwić. Co ciekawe, częściej taką odpowiedź wybierały matki oraz rodzice z pokolenia 45-55 lat. 
Redakcja poleca: Mamy rezygnują z pracy. Czy to efekt programu Rodzina 500+?
Eksperci rynku pracy przyznają, że coraz więcej kobiet korzystających z programu Rodzina 500+ woli zostać z dziećmi w domu, niż pracować za kwotę podobną do świadczenia przy dwójce lub trójce dzieci.

Czego jeszcze chcielibyśmy dla dzieci?

Pozostałe marzenia polskich rodziców to:
  • Własne mieszkanie – 48 proc. (w ub. roku 55 proc.) – symbol bezpieczeństwa i stabilizacji, tańsze niż długotrwały wynajem, ale kupione na kredyt może być źródłem trudności i stresu w przypadku pogorszenia sytuacji życiowej, np. utraty pracy
  • Ukończenie studiów wyższych w Polsce – 32,8 proc. – 3 miejsce wśród marzeń rodziców. Spadek w porównaniu do ub. roku, kiedy o studiach na polskiej uczelni dla swoich dzieci marzyło 49,9 proc. rodziców.
  • Własna firma – 25 proc. (mniej niż rok temu, kiedy taką odpowiedź wybrało 34 proc. rodziców) – w Polsce powstaje co miesiąc ok. 25 tys. nowych firm, blisko ¾ z nich upada w pierwszych latach działalności. Stąd większa popularność etatów, które dają poczucie stabilizacji.
Mniej ważne marzenia – wg polskich rodziców: A o czym ty marzysz dla swojego dziecka w kontekście sytuacji zawodowo-materialnej? Czy twoja lista pokrywa się z tą z badania? Napisz nam o tym w komentarzu.

Źródło: praca.money.pl

Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj