GRY

Zabawy tematyczne

Czym są zabawy tematyczne i dlaczego są ważne dla rozwoju dziecka i jego funkcjonowania w społeczeństwie? Sprawdź!
Ikea -  zabawa tematyczna
fot. materiały prasowe IKEA
Cykl artykułów "Zabawa to poważna sprawa" sponsorowanych przez IKEA

Zabawy tematyczne (inaczej zabawy w role) to jedne z najważniejszych zabaw dziecięcych. Podejmowane są przez całe dzieciństwo, ale oczywiście w zależności od wieku dzieci różnią się tematyką, stopniem złożoności, czasem trwania. Dwulatka upychająca lalkę w wózku i śpiewająca jej kołysankę bawi się przez 2-3 minuty w mamę, grupa pięciolatków może przez kilkadziesiąt minut odgrywać role różnych członków rodziny, szykujących obiad, wychodzących z psem na spacer, pomagających starszemu dziecku odrobić lekcje itp.
 
fot. materiały prasowe IKEA

W zabawach tematycznych mamy zatem do czynienia z odtwarzaniem lub kreowaniem różnych sytuacji społecznych, w trakcie których realne doświadczenia dziecka zostają uzupełnione wytworami dziecięcej wyobraźni. Dlatego to, w co bawią się dzieci, zależy nie tylko od ich wieku i poziomu rozwoju, ale także od środowiska, w którym wzrastają, od otaczającej ich kultury, tradycji, a nawet warunków klimatycznych czy geograficznych. Dziecko z krainy jezior raczej nie będzie bawić się w wypasanie owiec na górskiej hali i robienie oscypków, bo po prostu nie ma takich doświadczeń. Ważne jest, że dzięki zabawie tematycznej dziecko w zabawowy sposób ma szanse uczestniczyć w życiu dorosłych, robić to, co oni, przygotowywać się do życia społecznego, poznając obowiązujące w nim zasady, reguły i zwyczaje.
 
fot. materiały prasowe IKEA

Zabawa tematyczna jest niemal zawsze zabawą społeczną – dziecko potrzebuje innych uczestników, bo dopiero ich obecność daje możliwość bogatego, urozmaiconego przebiegu zabawy. Dzieci wciągają zatem do zabawy inne dzieci, a kiedy ich nie ma (lub nie wyrażają zainteresowania proponowaną zabawą) – dorosłych. Trzylatki będą bawić się w grupce 2 – 3 osób (z częstymi nieporozumieniami  i kłótniami), sześciolatki stworzyć mogą większy zespół (nawet 7 – 8 osób) i bawić się w miarę zgodnie nawet powyżej godziny.
 
fot. materiały prasowe IKEA

Zabawa tematyczna wymaga rekwizytów – dostosowanych do jej tematyki zabawek (np. zabawkowych narzędzi typu wiertarka czy śrubokręt; naczyń, sztućców i garnuszków; wagi, kasy i sztucznych warzyw i owoców). Często wykorzystywane są także inne przedmioty, mogące symbolicznie pełnić żądane funkcje – ważne, aby używając tego przedmiotu dziecko mogło wykonać działania wynikające z odgrywanej roli (np. patyczek może posłużyć jako strzykawka dla lekarza, a duże liście jako talerze przy szykowaniu rodzinnego posiłku).
Znaczenie rozwojowe zabaw tematycznych wiąże się z faktem, iż porządkują one i wzbogacają wiedzę dziecka o jego otoczeniu, rozwijają myślenie, wyobraźnię, ale także mowę dziecka, ćwicząc posługiwanie się różnymi zwrotami, sformułowaniami. Doskonalą kompetencje i umiejętności społeczne dziecka, stanowiąc bardzo dobry trening współżycia i komunikowania się z innymi. Umożliwiają także dziecku ekspresję własnych emocji, ale też rozpoznawanie uczuć innych uczestników zabawy i dostosowywanie się do nich. Oczywiście od najwcześniejszych miesięcy życia dziecku cały czas towarzyszyć będą książeczki z prostymi, czytelnymi ilustracjami, stopniowo wprowadzające obok rysunków także proste podpisy, a potem pierwsze historie i proste opowiadania. Warto także kierować się umieszczaną na opakowaniu informacją o grupie wiekowej, dla jakiej przeznaczona jest określona zabawka.

dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, ekspert kampanii IKEA "Zabawa to poważna sprawa".

Ocena (2 oceny)

3.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha