11 rzeczy, których uczy się dziecko, gdy natychmiast reagujesz na jego płacz albo krzyki
fot. Fotolia

11 rzeczy, których uczy się dziecko, gdy natychmiast reagujesz na jego płacz

Płacz dziecka jest podstawową formą komunikacji z otoczeniem. Reagując na niego, uczymy malucha tego, że są w jego życiu dorośli, którym może ufać, dla których jest on ważny i którzy spełniają jego potrzeby.
11 rzeczy, których uczy się dziecko, gdy natychmiast reagujesz na jego płacz albo krzyki
fot. Fotolia
Dzieci płaczą znacznie częściej, niż potrafimy to dostrzec. Robią to, by zakomunikować nam swoje potrzeby. Jako opiekunowie, koncentrujemy się w dużej mierze na potrzebach fizjologicznych, a naszej uwadze często umykają kwestie związane z budowaniem relacji i bliskości.

"Płacz to jeden z elementów „dziecięcego języka”, za pomocą którego maluch wyraża swoje potrzeby". – zauważa Sabrina Joy Stevens, autorka artykułu 11 Things You're Teaching Your Baby When You Proactively Respond To Their Cries. – "Płacz może nas denerwować, ale musimy nauczyć się go rozszyfrowywać, aby w każdej możliwej sytuacji dać dziecku poczucie bezpieczeństwa".

Autorka przedstawia 11 rzeczy, których uczy się dziecko, gdy natychmiast reagujesz na jego płacz. 

1. Może ci zaufać

Reagowanie na płacz dziecka to kluczowy element budowania relacji i więzi z maluchem. Dzieci uczą się, że my jako rodzice jesteśmy wiarygodni i można na nas polegać. Silne emocje zawsze oznaczają potrzebę bliskości. Warto pozostać przy dziecku tak długo, aż się wypłacze – wówczas dostaje ono informację, że jego troski są dla nas ważne.
Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.

2. Może komunikować się, aby zaspokoić swoje potrzeby

Niemowlęta nie potrafią porozumiewać się za pomocą słów, więc muszą wyrażać swoje potrzeby za pomocą niewerbalnych komunikatów. W pierwszych miesiącach życia dziecko jest zdolne do wysyłania otoczeniu sygnałów dotyczących jego stanu. Płacz lub grymasy to specyficzna forma komunikacji niezbędna do przetrwania. Szybka reakcja ze strony rodziców jest dla maluszka informacją, że są oni blisko i zawsze można liczyć na ich pomoc.

3. Wie, że jego głos ma znaczenie

Natychmiastowa reakcja na płacz lub krzyk dziecka to dla malucha ważna informacja. Dzięki temu dziecko uczy się, że jego głos ma znaczenie. To, w jaki sposób zwracamy się do swojego dziecka, jak je traktujemy, jest niezwykle istotne dla jego ogólnego rozwoju.

4. Potrafi przewidzieć rytm dnia

Przewidywalny rytm dnia jest dla dziecka bardzo ważny – wyrabia dobre nawyki i uczy zasad. Dzięki niemu dziecko czuje się pewnie, ponieważ to, co jest mu znane, z reguły nie budzi w nim lęku. Gdy rodzic reaguje na płacz dziecka, ono już wie, czego się spodziewać.

5. Wie, że zapewnisz mu bezpieczeństwo…

Przewidywalność i niezawodność rodziców przekładają się na bezpieczeństwo w zupełnie nowym, niekiedy przerażającym świecie. Nawet jeśli otoczenie dziecka od czasu do czasu się zmienia, szybka reakcja na jego potrzeby, buduje więź zaufania pomiędzy maluchem a jego opiekunem.

6. …i że zwracasz na nie uwagę

Noworodki nie są całkowicie pozbawione zdolności wzrokowych, ale to, co widzą, dalekie jest od ostrego widzenia dorosłych. Czasami nie mogą nas zobaczyć, a to sprawia, że robią się nerwowe i wpadają w płacz. Gdy zwracamy uwagę na malucha, ten wie, że jesteśmy przy nim w każdej sytuacji.

7. Wie, że nie jest samo

Lęk przed izolacją oraz budowanie więzi społecznych są zapisane w naszych genach. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które są całkowicie zależne od innych. Reagowanie na płacz przypomina dziecku, że nie jest samo, co jest szczególnie ważne w chwilach, gdy rodzic jest poza zasięgiem wzroku.

8. Czuje, że traktujesz je poważnie

Przewidując potrzeby dziecka i reagując za każdym razem, gdy płacze, uczymy je tego, że traktujemy je poważnie. To kolejna rzecz, która pomaga wzmacniać wzajemne zaufanie.

9. Ma świadomość tego, że jest kochane

Poczucie bycia kochanym to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Niemowlęta wyrażają uczucia poprzez gesty, spojrzenia i uśmiech. U dorosłych pojęcie „miłości” jest znacznie bardziej złożone, natomiast dla dziecka, miłość jest przede wszystkim związana z poczuciem bezpieczeństwa i ulgi, jaka przychodzi w momencie natychmiastowej reakcji na płacz.

10. Wie, że jesteś przy nim, nawet gdy jest mu źle…

Gdy dziecko jest zmęczone, głodne lub kiedy trzeba mu zmienić pieluszkę, potrafi to doskonale zasygnalizować. Wiedząc, że może liczyć na naszą pomoc, czuje się bezpieczne nawet mimo tego, że w danej chwili odczuwa dyskomfort.

11. …oraz, że wszystko będzie dobrze

Zaspokajanie potrzeb dziecka w pierwszych latach życia zaowocuje tym, że nasz maluch będzie w przyszłości mniej przepełniony lękiem, za to bardziej pewny siebie i pozytywnie nastawiony do otaczającego go świata. Będzie umiał tworzyć zaufanie, które jest podstawą zarówno więzi międzyludzkich, jak i prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa.

Źródło: romper.com

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy