dziecko, mama, niemowlę
fot. Panthermedia

Osiągnięcia w 1. roku życia

Wystarczy porównać noworodka z roczniakiem, by uświadomić sobie, jak wiele umiejętności zdobywa niemowlę. I to zaledwie w ciągu jednego roku! Oto jego największe osiągnięcia.
dziecko, mama, niemowlę
fot. Panthermedia
Kiedy byłaś w ciąży, mogło ci się wydawać, że maluszek głównie je i śpi. Tymczasem już kilka tygodni po porodzie okazuje się, że brzdąc wcale nie chce tak dużo spać, za to chętnie obdarza cię swoim najpiękniejszym uśmiechem, wesoło gaworzy i zachęca do zabawy. Na początku z trudem dźwiga główkę, by z czasem bez najmniejszego wysiłku, leżąc na brzuszku, sięgać po zabawki. Jeszcze chwila, a zacznie raczkować i biegać! Z każdym dniem staje się coraz mądrzejszy. Kibicuj mu, bij brawo. Ten pierwszy rok będzie pełen sukcesów.

Jak rozwija się dziecko w wieku 0-3 miesiące

Przez pierwsze trzy miesiące poznajecie siebie. Ty uczysz się rozpoznawać, co smyk chce ci przekazać swoim zachowaniem, płaczem, minkami. On uczy się ssać, unosić główkę, koncentrować uwagę na otaczającym go świecie, skupiać wzrok na zabawkach, słuchać, co do niego mówisz.
 • Co jest dla niego najważniejsze? Zaspokajanie potrzeb: głodu, bezpieczeństwa i miłości.
 • Słowa, które najlepiej go opiszą: ufny, mała przylepka, która nade wszystko potrzebuje twojej bliskości.
 • To uwielbia! Być przytulony do ciebie lub taty, ssać pierś, słuchać bicia twojego serca.
 • Osiągnięcia: pierwszy uśmiech i nawiązanie kontaktu wzrokowego z mamą (około szóstego tygodnia). To największa nagroda za twoje nieprzespane noce czy trudy karmienia piersią!
 • Jak wspomagać rozwój dziecka? Karm piersią. Bądź blisko maluszka, reaguj na jego płacz. Gdy nie śpi, baw się z nim, tul, całuj, mów do niego i pokazuj zabawki. Nie musi ich wcale być dużo, bo... najwspanialszą „zabawką“ jesteś dla dziecka właśnie ty!
Polecamy:
Jak rozwija się miesięczne niemowlę? - test
Jak rozwija się 2-miesięczne dziecko? - test
Co potrafi 3-miesięczne niemowlę? - test
Redakcja poleca: Uważaj na nianię bez kwalifikacji – jest ich najwięcej [WIDEO]
Jak rozpoznać nianię bez kwalifikacji i nie popełnić błędu jej zatrudnienia radzi Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania". Zobacz film, w którym dowiesz się, jakie rzeczy, a raczej słowa zdradzają taką opiekunkę.

Jak rozwija się dziecko w wieku 4-6 miesięcy

Bobas coraz bardziej interesuje się otaczającym go światem. Coraz krócej śpi w dzień. Zamiast tego – chce się bawić!
 • Co jest dla niego najważniejsze? Nadal kontakt z tobą i zaspokajanie jego potrzeb. Jednak coraz większe znaczenie mają dla niego zabawa i zabawki.
 • Słowa, które najlepiej go opiszą: wesoły, radosny, bystry, towarzyski, chętny do zabawy.
 • To uwielbia! Gdy bawisz się z nim, nosisz go na rękach. Maluszek bardzo lubi śpiewnie, gaworzyć – mówi do ciebie i taty, ale również do samego siebie. Usłyszysz wtedy: ge, ge, ge, da, da, da, mem, mem, mem – raz ciszej, a raz głośniej.
 • Osiągnięcia: maluszek coraz pewniej utrzymuje główkę, leżąc na brzuszku. Podpiera się już na wyprostowanych ramionach. Pewnego dnia, gdy przechyli się za mocno, chcąc złapać zabawkę, przekręci się na plecki! I zacznie trenować tę umiejętność.
 • Jak wspomagać rozwój dziecka? Często układaj malucha na brzuszku, by mógł ćwiczyć mięśnie potrzebne do siadania, raczkowania, wstawania. Opowiadaj o świecie, zachęcaj go do mówienia, powtarzając sylaby, które wypowiada.
Polecamy:
Co potrafi 4-miesięczne niemowlę? - test
Co potrafi 5-miesięczne niemowlę? - test
Co potrafi 6-miesięczne niemowlę? - test

Jak rozwija się dziecko w wieku 7-9 miesięcy

Maluszek jest coraz sprawniejszy: podnosi stopy do ust, raczkuje. Odróżnia ludzi dobrze sobie znanych od obcych. Do tej pory uśmiechał się do każdej osoby, która pochylała się nad nim, teraz na widok nieznajomego może płakać.
 • Co jest dla niego najważniejsze? Jak najwięcej swobody! Malec powinien mieć tyle miejsca, by mógł przekręcać się, siadać, podejmować próby raczkowania. Nadal bardzo ważny jest dla niego kontakt z mamą, ale więcej uwagi poświęca innym osobom: tacie, dziadkom. Coraz chętniej się z nimi bawi.
 • Słowa, które najlepiej go opiszą: spontaniczny, niezwykle ciekawy świata, ale również bardzo nieufny w stosunku do nieznanych osób.
 • To uwielbia! Znane zabawy i gry. Dlatego lubi, gdy się z nim bawisz, np. w „a kuku!“. Chowaj się za fotelem – dziecko będzie wychylało główkę, szukając cię. A kiedy mu się pokażesz, zacznie się radośnie śmiać.
 • Osiągnięcia: maluch sam już siedzi! W wieku siedmiu miesięcy może poruszać się po podłodze z podniesionym brzuszkiem, ośmiu – pełzać w przód i tył, natomiast dziewięciu – raczkować, swobodnie przemieszczając się po pokoju. Odkrywa też, że można zabawkami potrząsać, grzechotać i pociągać za ich części. Rozumie, że jest w stanie wprawić przedmioty w ruch (np. piłkę – do tej pory brał ją tylko do ust) oraz uderzać nimi o siebie.
 • Jak wspomagać rozwój dziecka? Zachęcaj je do poruszania się, np. kładź zabawkę tak, by smyk nie mógł jej dosięgnąć – to skłoni go do podjęcia prób raczkowania. Pokazuj mu jak najwięcej rzeczy o różnych kolorach, fakturach, kształtach.
Polecamy:
Co potrafi 7-miesięczne niemowlę? - test
Co potrafi 8-miesięczne niemowlę? - test
Co może jeść 8-miesięczne dziecko

Jak rozwija sie dziecko w wieku 10-12 miesięcy

Dziecko staje się małym zdobywcą świata. Po raz pierwszy może całkiem samodzielnie dotrzeć w domu tam, gdzie chce. Potrafi zrobić „pa, pa“, próbuje samo pić z kubeczka i jeść łyżeczką. Paluszki malca nabierają sprawności chirurga: umie wziąć do rączki drobny przedmiot, np. papierek.  
 • Co jest dla niego najważniejsze? Abyś mądrze pozwalała mu na samodzielność. Gdy np. chce jeść sam, daj mu do rączki łyżeczkę (ty jednocześnie podkarmiaj go drugą).
 • Słowa, które najlepiej go opiszą: pogodny, pewny siebie, trochę psotnik. Rozumie proste polecenia. Ale to nie znaczy, że będzie je wypełniać! Gdy np. mówisz „nie“, na chwilę przerywa to, co robi, patrzy na ciebie filuternie i… natychmiast zapomina o zakazie!
 • To uwielbia! Gdy wokół niego jest dużo ludzi. Na obcych nie reaguje już płaczem, jak to miało miejsce w dziewiątym miesiącu. Przeciwnie: chce mieć widownię, która cieszy się z jego osiągnięć. Jego największa przyjemność: zabawa w chowanego i berka (na czworakach) z rodzicami.
 • Osiągnięcia: malec sam staje na nóżki! Pierwszy raz robi to, przytrzymując się szczebelków łóżeczka, nogi od stołu. Szybko stanie przestaje mu wystarczać i próbuje chodzić, początkowo przy meblach lub trzymając cię za rękę.
 • Jak wspomagać rozwój dziecka? Pozwalaj mu raczkować po całym domu (zabezpiecz drzwi, żeby się nie zamykały i szuflady przez całkowitym wysunięciem), stawać, chodzić. Rozmawiaj z dzieckiem jak najwięcej, pokazuj mu świat. I czytaj książeczki!
Zobacz także: Przygotuj dom na raczkowanie dziecka
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy