GRY
 
 

Osiągnięcia w 1. roku życia

Wystarczy porównać noworodka z roczniakiem, by uświadomić sobie, jak wiele umiejętności zdobywa niemowlę. I to zaledwie w ciągu jednego roku! Oto jego największe osiągnięcia.

dziecko, mama, niemowlę
fot. Panthermedia
Kiedy byłaś w ciąży, mogło ci się wydawać, że maluszek głównie je i śpi. Tymczasem już kilka tygodni po porodzie okazuje się, że brzdąc wcale nie chce tak dużo spać, za to chętnie obdarza cię swoim najpiękniejszym uśmiechem, wesoło gaworzy i zachęca do zabawy. Na początku z trudem dźwiga główkę, by z czasem bez najmniejszego wysiłku, leżąc na brzuszku, sięgać po zabawki. Jeszcze chwila, a zacznie raczkować i biegać! Z każdym dniem staje się coraz mądrzejszy. Kibicuj mu, bij brawo. Ten pierwszy rok będzie pełen sukcesów.

Jak rozwija się dziecko w wieku 0-3 miesiące

Przez pierwsze trzy miesiące poznajecie siebie. Ty uczysz się rozpoznawać, co smyk chce ci przekazać swoim zachowaniem, płaczem, minkami. On uczy się ssać, unosić główkę, koncentrować uwagę na otaczającym go świecie, skupiać wzrok na zabawkach, słuchać, co do niego mówisz.
  • Co jest dla niego najważniejsze? Zaspokajanie potrzeb: głodu, bezpieczeństwa i miłości.
  • Słowa, które najlepiej go opiszą: ufny, mała przylepka, która nade wszystko potrzebuje twojej bliskości.
  • To uwielbia! Być przytulony do ciebie lub taty, ssać pierś, słuchać bicia twojego serca.
  • Osiągnięcia: pierwszy uśmiech i nawiązanie kontaktu wzrokowego z mamą (około szóstego tygodnia). To największa nagroda za twoje nieprzespane noce czy trudy karmienia piersią!
  • Jak wspomagać rozwój dziecka? Karm piersią. Bądź blisko maluszka, reaguj na jego płacz. Gdy nie śpi, baw się z nim, tul, całuj, mów do niego i pokazuj zabawki. Nie musi ich wcale być dużo, bo... najwspanialszą „zabawką“ jesteś dla dziecka właśnie ty!
Polecamy:
Jak rozwija się miesięczne niemowlę? - test
Jak rozwija się 2-miesięczne dziecko? - test
Co potrafi 3-miesięczne niemowlę? - test
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

Jak rozwija się dziecko w wieku 4-6 miesięcy

Bobas coraz bardziej interesuje się otaczającym go światem. Coraz krócej śpi w dzień. Zamiast tego – chce się bawić!
  • Co jest dla niego najważniejsze? Nadal kontakt z tobą i zaspokajanie jego potrzeb. Jednak coraz większe znaczenie mają dla niego zabawa i zabawki.
  • Słowa, które najlepiej go opiszą: wesoły, radosny, bystry, towarzyski, chętny do zabawy.
  • To uwielbia! Gdy bawisz się z nim, nosisz go na rękach. Maluszek bardzo lubi śpiewnie, gaworzyć – mówi do ciebie i taty, ale również do samego siebie. Usłyszysz wtedy: ge, ge, ge, da, da, da, mem, mem, mem – raz ciszej, a raz głośniej.
  • Osiągnięcia: maluszek coraz pewniej utrzymuje główkę, leżąc na brzuszku. Podpiera się już na wyprostowanych ramionach. Pewnego dnia, gdy przechyli się za mocno, chcąc złapać zabawkę, przekręci się na plecki! I zacznie trenować tę umiejętność.
  • Jak wspomagać rozwój dziecka? Często układaj malucha na brzuszku, by mógł ćwiczyć mięśnie potrzebne do siadania, raczkowania, wstawania. Opowiadaj o świecie, zachęcaj go do mówienia, powtarzając sylaby, które wypowiada.
Polecamy:
Co potrafi 4-miesięczne niemowlę? - test
Co potrafi 5-miesięczne niemowlę? - test
Co potrafi 6-miesięczne niemowlę? - test

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj