Czemu lekarze pytają o smółkę noworodka? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Smółka noworodka, czyli jego pierwsza kupka, jest z niecierpliwością oczekiwana przez neonatologów. Dlaczego? Wyjaśnia dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover w Warszawie.
Smółka, czyli pierwsza kupka dziecka, to bardzo ważna rzecz. I nie chodzi tu wcale o nasz trening w dziedzinie zmiany pieluszki, ale o wiele poważniejsze sprawy. 

– W czasie naszych wizyt na oddziale noworodkowym każda mama słyszy od nas słyszy od nas pytania czy maluch zrobił siusiu albo wydalił smółkę. Te pytania mają duże znaczenie– wyjaśnia dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover w Warszawie. 

Lekarze obserwują, czy dziecko wydaliło smółkę po to, aby ustalić ryzyko niektórych wad dolnego odcinka przewodu pokarmowego – bo przecież, jak tłumaczy ekspertka, nie wszystkie tego typu wady są rozpoznawane prenatalnie. 

– Dla nas, lekarzy fakt, czy noworodek oddał już smółkę, czy nie, jest bardzo ważną rzeczą – mówi dr Balicka. – Jeśli noworodek nie wydali smółki w ciągu pierwszych 24 godzin życia, to rodzi się obawa, że gdzieś w dolnym odcinku przewodu pokarmowego jest niedrożność

Zobacz także: Atlas kupek – czyli jak może wyglądać kupka niemowlaka

Brak smółki świadczy o chorobie Hirschsprunga?

Jak tłumaczy lekarka, istnieją poważne wrodzone choroby, których objawem jest opóźnione oddawanie smółki przez dziecko. Taką chorobą jest np. choroba Hirschsprunga, na którą statystycznie choruje 1 dziecko na ok. 5 tys. urodzeń. Polega na braku zwojów nerwowych w pewnym odcinku jelita grubego, co uniemożliwia prawidłową perystaltykę i w efekcie, zaleganie mas kałowych. 

– To, że noworodek w ciągu pierwszej doby życia nie wydalił smółki, nie oznacza jeszcze, że ma chorobę Hirschsprunga. Podejrzenie choroby Hirschsprunga wymaga dalszej diagnostyki już nie na oddziale noworodkowym, ale na oddziale chirurgii noworodka – mówi dr Balicka.

Zobacz także: 

Ocena (1 ocena)

5.0

Popularne tematy