GRY
 
 

Czerniak - to musisz o nim wiedzieć!

Każdego roku ponad 3 tysiące Polaków słyszy diagnozę: czerniak. 1/3 z nich umiera. Zachorowań przybywa każdego roku. Przeczytaj, żeby chronić życie swoje i swoich bliskich.

jak badać znamiona

Co to jest czerniak skóry?

Czerniak to najbardziej agresywny i coraz częściej spotykany nowotwór skóry. Rozwija się w melanocytach - komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający za kolor skóry. Melanocyty znajdują się także w błonach śluzowych oraz w gałce ocznej, dlatego tam też czasami rozwija się czerniak, np. przełyku lub ucha wewnętrznego oraz w oku. Jeśli czerniaka wykryjemy późno, w błyskawicznym tempie rozprzestrzeni się na inne części ciała, np. płuca lub ośrodkowy układ nerwowy
Redakcja poleca: Przestraszyłaś się w ciąży? Dziecko będzie miało myszkę! - film
Czy istnieje związek między strachem ciężarnej a znamionami na skórze dziecka? Sprawdźmy!

Czerniak: kto jest w grupie ryzyka?

Czerniak może dotknąć każdego, ale niektórzy z nas są w grupie podwyższonego ryzyka. Wszystko zależy od naszej karnacji, historii oparzeń słonecznych i tego, jak korzystamy ze słońca. Najbardziej narażone są osoby, które:
  • Doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie i wczesnej młodości. To dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zabezpieczać dzieci przed słońcem, używając kosmetyków z filtrem min. 30, unikać słońca między 10.00-16.00, nie pozwalać się dzieciom opalać. Lekarze odkryli, że wielu pacjentów chorujących na czerniaka przebyło oparzenie słoneczne w wieku 5-7 lat! Pamiętajmy, że skutki opalania kumulują się w skórze, efekt w postaci czerniaka może rozwinąć się po latach.
  • Mają wiele znamion barwnikowych, pieprzyków. Szczególnie niedobrze, jeśli są podatne na podrażnienie. Jest to również niezwykle istotne u tak małych dzieci jak roczniaki i dwulatki – podrażnione znamię u takiego dziecka, zaleca się profilaktycznie wyciąć, by w przyszłości nie rozwinął się z niego czerniak.
  • nie opalają się łatwo lub wcale
  • mają jasną karnację, liczne piegi, rude lub blond włosy, niebieskie, zielone lub piwne oczy
  • mają rodzinną historię przypadków czerniaka lub innych nowotworów skóry
  • korzystają z solarium. Chodzenie do solarium powinno być zakazane, a na pewno nie wolno posyłać dzieci do solarium. W wielu krajach jest to nielegalne. Szczególnie zły wpływ promieniowania UV z solarium odnotowujemy w przypadku osób poniżej 35. roku życia. Promieniowanie ultrafioletowe w solarium jest 15 razy wyższe od tego wytwarzanego przez naturalne słońce w samo południe w bardzo słoneczny dzień! Przypadki czerniaka wśród entuzjastów solarium są bardzo częste: ryzyko zachorowania jest dwa razy większe.
Doładuj
Przeładuj