czerwone policzki u dziecka
fot. adobe Stock

Czerwone policzki u dziecka - przyczyny, sposoby leczenia

Ich przyczyną może być alergia, choroba lub nawet spacer w chłodny dzień. Opisujemy najczęstsze powody ich powstawania oraz sposób leczenia.
Agnieszka Majchrzak
czerwone policzki u dziecka
fot. adobe Stock
Czerwone policzki u dzieci mogą pojawić się z wielu powodów, a wśród częstej ich przyczyny wymienia się reakcję alergiczną na spożywany pokarm. Ale nie tylko - bardzo często ząbkowanie lub gorączka objawiają się w postaci zaczerwienionych policzków. Zobacz, jakie mogą być powody ich powstania.

Spis treści:

Czerwone policzki spowodowane ząbkowaniem

Zarówno sam proces wyrzynania się zębów, jak i towarzyszące mu intensywne ślinienie mogą powodować zaczerwienienie policzków dziecka. Także podwyższona temperatura często występująca w trakcie ząbkowania może wywołać rumień.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Czerwone policzki a alergia pokarmowa

Czerwone policzki mogą być jednym z objawów alergii pokarmowej na białko, tzw. skazy białkowej. Pojawia się ona w wyniku spożywania:
  • mleka krowiego i jego przetworów,
  • ryb,
  • jajek,
  • niektórych mięs - wołowiny, cielęciny.

W przypadku dziecka karmionego piersią matka powinna w tej sytuacji unikać spożywania produktów pochodzenia krowiego (mleka, sera, śmietany itp.). Skaza białkowa ma podłoże genetyczne i częściej chorują na nią dzieci, których rodzice cierpią na alergię. Szczególnie narażone są na nią dzieci do drugiego roku życia.
Czerwone plamy na twarzy dziecka mogą być spowodowane alergią kontaktową. Najczęstszymi alergenami kontaktowymi uczulającymi dzieci są m.in. nikiel, substancje zapachowe, kobalt, składniki gumy. Uczulać mogą również kosmetyki: mydła, balsamy do ciała, dezodoranty i perfumy.

Czerwone policzki spowodowane atopowym zapaleniem skóry (AZS)

Czerwone policzki u dziecka mogą być spowodowane atopowym zapaleniem skóry. Objawy AZS:
  • rumień na buzi,
  • charakterystyczna wysypka - skóra jest podrażniona, błyszcząca, pojawiają się grudki wypełnione płynem surowiczym.

AZS wymaga leczenia przez dermatologa i/lub alergologa. Stosuje się specjalne kremy, oliwki natłuszczające czy też maści przeciwświądowe.

Czerwone policzki a trzydniówka

Zaczerwienione policzki mogą być spowodowane wystąpieniem rumienia nagłego, nazywanego także gorączką trzydniową lub trzydniówką.

Objawia się w postaci:
  • małej, grudkowatej wysypki, przypominającej drobne plamki,
  • następnie przenosi się na ramiona, pośladki, uda i plecy.

Wysypka ustępuje po trzech dniach, zaś wcześniej dziecko jest osłabione i ma gorączkę. Leczy się je, stosując leki przeciwgorączkowe lub środki przeciwświądowe, jeżeli zmiany skórne są swędzące.

Czerwone policzki wywołane rumieniem zakaźnym

Tak jak trzydniówka, rumień zakaźny pojawia się nagle. Objawia się w postaci:
  • rumienia na twarzy - obejmuje policzki, pozostawiając blade okolice ust,
  • charakteryzuje się "rumieniową obrączką" - gdy wysypka ustępuje, plamki najpierw bledną w centralnej części.

Rumień twarzy może utrzymywać się nawet do 10 dni. Wysypka może być swędząca, a dolegliwości nasilać się podczas kąpieli.

W leczeniu rumienia zakaźnego nie stosuje się żadnych środków. Jeżeli wystąpi gorączka, trzeba podawać dziecku leki przeciwgorączkowe.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy