częste oddawanie moczu w ciąży
fot. AdobeStock

Częste oddawanie moczu w ciąży: nie zawsze jest normą

Częste oddawanie moczu w ciąży jest charakterystyczne dla jej początkowych tygodni. Nierzadko zdarza się też w trzecim trymestrze, co wynika z ucisku rosnącej macicy na pęcherz. Choć to normalne, w pewnych sytuacjach trzeba skonsultować się z lekarzem.
Milena Oszczepalińska
częste oddawanie moczu w ciąży
fot. AdobeStock
Częste oddawanie moczu w ciąży może być jednym z pierwszych jej objawów. Z reguły pojawia się około 6. tygodnia ciąży i może doskwierać aż do porodu. Częstomocz w ciąży ma związek z hormonami oraz ze zwiększaniem się wymiarów macicy, która zajmuje coraz więcej przestrzeni w jamie brzusznej, uciskając tym samym na inne narządy, w tym na pęcherz moczowy.

Jeśli jesteś w ciąży i oprócz ciągłego parcia na pęcherz odczuwasz też ból i pieczenie cewki moczowej, koniecznie powinnaś skontaktować się ze specjalistą. Może to być infekcja dróg moczowych, której nie należy lekceważyć, zwłaszcza w ciąży.

Spis treści:

Częste oddawanie moczu na początku ciąży

W największej liczbie przypadków częstomocz na początkowym etapie ciąży zaczyna się między 6. a 8. tygodniem ciąży. Objaw ten utrzymuje się do początku drugiego trymestru, kiedy to parcie na pęcherz zmniejsza się, ale i tak jest częstsze niż przed ciążą. Jednak czy tak będzie i jak długo będzie trwał intensywny częstomocz, to sprawa indywidualna.

Przyczyną częstego oddawania moczu na początku ciąży są hormony, które zwiększają objętość krwi i krążących w ciele płynów. Filtrują je nerki, które w związku z większą ilością wody w organizmie produkują większą ilość moczu. Dopóki wizytom w toalecie nie towarzyszy pieczenie cewki moczowej ani ból w dole brzucha, nie ma się czym martwić.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Częste oddawanie moczu w ciąży w 3 trymestrze

Mechanizm tego zjawiska jest nieco inny niż w przypadku częstomoczu na początku ciąży. Największe znaczenie ma teraz rosnąca macica i ucisk, jaki wywiera na narządy wewnętrzne i na pęcherz. Częstomocz może dodatkowo nasilić się pod koniec ciąży, gdy macica obniży się w ramach przygotowania do porodu.

Bardzo często końcówka trzeciego trymestru to nie tylko częste oddawanie moczu, ale i problem z jego nietrzymaniem. Popuszczanie moczu najczęściej zdarza się podczas kichnięcia, śmiechu czy wysiłku fizycznego. Aby temu zapobiegać, warto wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla. Ciążowe nietrzymanie moczu ustępuje wkrótce po porodzie, a jeśli tak się nie dzieje, trzeba zasięgnąć rady specjalisty.

Częstomocz w ciąży – jak sobie radzić

Może myślisz, że skoro tak często musisz oddawać mocz, twój pęcherz za szybko się napełnia i rozwiązania upatrujesz w zmniejszeniu ilości przyjmowanych płynów. Tego jednak nie rób. Twój organizm potrzebuje minimum 1,5 litra wody dziennie, by prawidłowo funkcjonować  (a w ciąży ta ilość może być nawet większa). Mamy jednak kilka rad, które pozwolą ci uniknąć nocnych wizyt w toalecie. Spróbuj:
 • nie pić nic tuż przed snem (ale wcześniej nie ograniczaj ilości przyjmowanych płynów),
 • ograniczyć picie kawy i herbaty (nie tylko ze względu na ich właściwości moczopędne, lecz także na zawartą w nich kofeinę),
 • wybierać płyny, które dadzą ci najwyższy poziom nawodnienia, bez zbędnego cukru i innych dodatków (picie coli wbrew pozorom może odwadniać, a nie nawadniać organizm). Polecamy wodę;
 • każdorazowo podczas pobytu w toalecie opróżniać maksymalnie pęcherz (pomoże ci w tym pozycja z lekko pochylonym tułowiem do przodu).

Inne niż ciąża przyczyny częstego parcia na pęcherz

Jeśli wykonałaś test ciążowy i wiesz na pewno, że nie jesteś w ciąży, a problem częstomoczu pozostał nierozwiązany, musisz szukać przyczyn gdzie indziej. Za tę dolegliwość może odpowiadać:
 • gruźlica,
 • nowotwór pęcherza moczowego,
 • stan zapalny pęcherza moczowego,
 • kolka nerkowa na skutek kamicy układu moczowego,
 • cukrzyca typu 1 i typu 2,
 • przepuklina,
 • niedoczynność przysadki mózgowej,
 • uszkodzenie mózgu.
   
Aby potwierdzić którąś z tych przyczyn kłopotów z pęcherzem, skontaktuj się ze specjalistą, który zleci wykonanie niezbędnych do postawienia diagnozy badań.
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy