Parcie na pęcherz - czy to ciąża?
fot. AdobeStock

Masz ciągłe parcie na pęcherz? A może to... ciąża?

Zauważyłaś, że od pewnego czasu twój pęcherz napełnia się znacznie szybciej niż dawniej? Wiele przyszłych mam uskarża się na ten problem. Sprawdź, co jest powodem!
Milena Oszczepalińska
Parcie na pęcherz - czy to ciąża?
fot. AdobeStock
Dopiero co wróciłaś z toalety, a znów czujesz silne parcie na pęcherz? Co w ten sposób twój organizm chce ci zasygnalizować? A może to… ciąża? Sprawdź, co może być przyczyną częstego oddawania moczu i jak radzić sobie z tym problemem.

Częste oddawanie moczu w ciąży

Ta dolegliwość może być jedną z pierwszych objawów twojego odmiennego stanu. Z reguły pojawia się około 6. tygodnia ciąży i może doskwierać ci aż do rozwiązania. Częste oddawanie moczu u przyszłej mamy ma związek z tym, że rozciągająca się macica zajmuje coraz więcej przestrzeni w jamie brzusznej, uciskając tym samym na inne narządy, w tym na pęcherze moczowy.
Jeśli jesteś w ciąży i oprócz ciągłego parcia na pęcherz odczuwasz też ból i pieczenie cewki moczowej, powinnaś skontaktować się ze specjalistą. Może to być infekcja dróg moczowych, której nie należy lekceważyć.
Redakcja poleca: Czy jestem w ciąży? 5 najwcześniejszych objawów ciąży - film
Jakie są najczęstsze pierwsze objawy ciąży? Sprawdźmy!

Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Może myślisz, że skoro tak często musisz oddawać mocz, być może twój pęcherz za szybko się napełnia i rozwiązania upatrujesz w zmniejszeniu ilości przyjmowanych płynów. Tego jednak nie rób. Twój organizm potrzebuje minimum 1,5 litra wody dziennie, by funkcjonować bez zaburzeń ( a w ciąży ta ilość może być nawet większa). Mamy jednak kilka rad, które pozwolą ci na unikanie nocnych wizyt w toalecie. Spróbuj:
 • nie pić nic tuż przed spaniem (ale wcześniej nie ograniczaj ilości przyjmowanych płynów),
 • ograniczyć picie kawy i herbaty (nie tylko ze względu na ich właściwości moczopędne, lecz także na zawartą nich kofeinę),
 • wybierać płyny, które dadzą ci najwyższy poziom nawodnienia, bez zbędnego cukru i innych dodatków (picie coli wbrew pozorom może odwadniać, a nie nawadniać organizm),
 • każdorazowo podczas pobytu w toalecie opróżniać pęcherz maksymalnie (pomoże ci w tym pozycja z lekko pochylonym tułowiem do przodu).

Inne przyczyny częstego parcia na pęcherz

Jeśli wykonałaś test ciążowy i wiesz na pewno, że nie jesteś w ciąży, a problem częstomoczu pozostał nierozwiązany, musisz szukać przyczyn gdzie indziej. Za tę dolegliwość może odpowiadać:
 • gruźlica,
 • nowotwór pęcherza moczowego,
 • stan zapalny pęcherza moczowego,
 • kolka nerkowa na skutek kamicy układu moczowego,
 • cukrzyca typu 1 i typu 2,
 • przepuklina,
 • niedoczynność przysadki mózgowej,
 • uszkodzenie mózgu.
Aby potwierdzić którąś z tych przyczyn kłopotów z pęcherzem, skontaktuj się ze specjalistą, który zleci wykonanie wszelkich niezbędnych badań.
  [content:2_1026,0_23486,0_22039,0_26169:CMNews]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy