częste oddawanie moczu u dziecka
fot. Adobe Stock

Częste oddawanie moczu u dziecka: przyczyny i leczenie. Co stosować na częstomocz?

Częste oddawanie moczu u dziecka może niepokoić rodziców. Jeśli maluch do tej pory oddawał mocz kilka razy dziennie, a częstomocz pojawił się nagle, przyczyn może być wiele. Trzeba uważnie obserwować dziecko i zwrócić uwagę na inne objawy, szczególnie takie jak ból i gorączka. Częste oddawanie moczu bez innych objawów raczej wyklucza zakażenie dróg moczowych czy poważne choroby, jak np. cukrzyca. Warto jednak zrobić dziecku podstawowe badania.
Magdalena Drab
częste oddawanie moczu u dziecka
fot. Adobe Stock
Częste oddawanie moczu u dziecka nie musi oznaczać nic złego. Dzieci korzystają z toalety częściej niż dorośli i jeśli nie skarżą się przy tym na nieprzyjemne objawy, nie ma powodu do niepokoju. Bywa jednak, że częstomocz u dzieci wiąże się z bólem albo nadmiernym, nienaturalnym pragnieniem. Wyjaśniamy, co można stosować na częste oddawanie moczu, i kiedy iść z dzieckiem do lekarza.

Częste oddawanie moczu u dziecka: przyczyny

Częstomocz u dzieci może mieć zarówno niegroźne, jak i bardzo poważne przyczyny. Jeśli masz wrażenie, że twój maluch korzysta z toalety zbyt często, najpierw zastanów się, jakie czynniki mogły mieć na to wpływ. Zazwyczaj częste oddawanie moczu u dziecka wiąże się z:
 • dużą ilością wypijanych płynów, głównie słodkich soków, także wieczorem (częste oddawanie moczu w nocy),
 • zmianami w diecie,
 • czynnikami emocjonalnymi.
Pamiętaj! Zapotrzebowanie na płyny u dziecka w wieku przedszkolnym to ok. 1200 ml (do tej ilości wlicza się wszystkie płyny, także zupy, jogurty itp.). Zdrowe dziecko oddaje ok. 500-600 ml moczu 6-8 razy dziennie. Chłopcy mogą korzystać z toalety nawet 8-9 razy dziennie. Częste oddawanie moczu u małego dziecka bez innych objawów jest więc zwykle zjawiskiem naturalnym i nie wskazuje na poważne schorzenia.
Niepokojące objawy, jakie mogą towarzyszyć częstemu oddawaniu moczu u dziecka, to:
 • gorączka,
 • ból podczas mikcji, bóle w dole brzucha,
 • nadmierne pragnienie,
 • nadmierna ilość wydalanego moczu (wielomocz),
 • kropelkowe oddawanie moczu (częste oddawanie moczu w małych ilościach),
 • zmiana wyglądu moczu.
 
Takie objawy wymagają pilnej konsultacji z lekarzem, bo mogą wskazywać na choroby, np.:

Częstomocz u dzieci: leczenie

Jeśli częste oddawanie moczu u dziecka nie mija, nie ryzykuj i nie próbuj samodzielnie stawiać diagnozy. To naturalne, że rodzice chcieliby wiedzieć, co stosować na częste oddawanie moczu u dziecka, najpierw jednak warto skontaktować się z lekarzem, który zleci podstawowe badania:
 • badanie ogólne moczu,
 • USG jamy brzusznej przy wypełnionym pęcherzu oraz po oddaniu moczu,
 • posiew bakteriologiczny lub inne posiewy na specjalistyczne podłoża (np. grzyby, chlamydię),
 • badanie urodynamiczne (test przepływu moczu).

Jeśli wyniki badań są prawidłowe, dziecko nie skarży się na żadne dodatkowe objawy i dolegliwości, a częste oddawanie moczu nadal występuje, spróbuj:
 • wyeliminować z diety dziecka słodkie i gazowane napoje,
 • nie podawać dziecku produktów, które mogą podrażniać śluzówkę pęcherza moczowego (owoce cytrusowe, sok żurawinowy, produkty bogate w witaminę C),
 • unikać obfitego pojenia dziecka przed snem,
 • prowadzić obserwacje, zapisując w dzienniku ilość wypijanych w ciągu dnia płynów oraz częstotliwość i ilość oddawanego przez dziecko moczu.

Taką kartę obserwacji warto pokazać później pediatrze.

Bibliografia: 
Geary D.F., Schaefer F. (red.): Pediatric nephrology, Mosby Inc., 2008; 587-603
Sieniawska M., Wyszyńska T. (red.): Nefrologia dziecięca, Warszawa, Ośrodek Informacji Naukowej Polfa, 2003; 35-38


Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy