Sposoby na czkawkę noworodka
Martwisz się, że twoje dziecko co chwilę dostaje czkawki? Sprawdź, co może być przyczyną tej dolegliwości u noworodka i jak pomóc dziecku pozbyć się czkawki.
Czkawka u noworodka może pojawić się nawet kilka razy dziennie. Zastanawiasz się, czy taka częsta czkawka u niemowlaka to normalne i czy trzeba iść z dzieckiem do lekarza? Sprawdź, co o czkawce u noworodka mówi prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka.
Redakcja poleca: 5 rad na czkawkę u noworodka
Niektóre noworodki przychodzą nawet na świat ze skłonnością do czkawki. Miewają czkawkę już w brzuchu mamy. Im młodsze dziecko, tym bardziej prawdopodobne jest, że czkawka się u niego pojawi (najbardziej wrażliwe są wcześniaki). Sposoby na czkawkę u noworodka Jeśli twój noworodek ma czkawkę, możesz zastosować któryś z tych sposobów:
Przeczytaj też:
Dlaczego noworodek ma czkawkę?
Uporczywa czkawka u noworodka jest wynikiem fizjologicznej niedojrzałości układu nerwowego, a zwłaszcza nerwu przeponowego dziecka. Zwykle ustępuje około 3. miesiąca życia, ale może się zdarzyć, że trwa dłużej.
Czkawka pojawia się u niemowląt bardzo często. Sprawdź, co zrobić, żeby ulżyć dziecku.
Przyczyny czkawki u noworodka i niemowlaka
Przyczyn czkawki u niemowląt jest wiele. Najczęstsze to:- oziębienie ciała,
- przepełnienie brzuszka pokarmem,
- połknięte powietrze,
- głośny śmiech.
Czkawka u noworodka: czy to męczące?
Gdy u noworodka lub niemowlaka pojawi się czkawka, rodzice nie czują się komfortowo, martwią się, że jest ona dla dziecka bardzo męczącym objawem. Na szczęście jest inaczej. Niemowlęta radzą sobie z czkawką całkiem dobrze.Niektóre noworodki przychodzą nawet na świat ze skłonnością do czkawki. Miewają czkawkę już w brzuchu mamy. Im młodsze dziecko, tym bardziej prawdopodobne jest, że czkawka się u niego pojawi (najbardziej wrażliwe są wcześniaki). Sposoby na czkawkę u noworodka Jeśli twój noworodek ma czkawkę, możesz zastosować któryś z tych sposobów:
- Aby przerwać czkawkę wywołaną ochłodzeniem organizmu, podaj dziecku pierś, a karmionemu butelką – ciepłą wodę do picia. Czasem oziębienie spowodowane jest mokrą pieluszką – wtedy wystarczy przewinięcie oraz ogrzanie brzuszka.
- Kiedy powodem czkawki u noworodka lub niemowlaka jest przepełniony brzuszek, nie pozostaje nic innego, jak tylko poczekać, aż część pokarmu przejdzie z żołądka do jelit. Wtedy czkawka ustąpi.
- Jeśli czkawkę powoduje połknięte powietrze, pomóc może noszenie dziecka w pozycji pionowej, do odbicia: trzymaj główkę tak, by opierała się na twoim ramieniu, a brzuszek był przytulony do piersi.
Przeczytaj też: