GRY

Sposoby na czkawkę noworodka

Martwisz się, że twoje dziecko co chwilę dostaje czkawki? Sprawdź, co może być przyczyną tej dolegliwości u noworodka i jak pomóc dziecku pozbyć się czkawki.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
noworodek
Czkawka u noworodka może pojawić się nawet kilka razy dziennie. Zastanawiasz się, czy taka częsta czkawka u niemowlaka to normalne i czy trzeba iść z dzieckiem do lekarza? Sprawdź, co o czkawce u noworodka mówi prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka.

Dlaczego noworodek ma czkawkę?

Uporczywa czkawka u noworodka jest wynikiem fizjologicznej niedojrzałości układu nerwowego, a zwłaszcza nerwu przeponowego dziecka. Zwykle ustępuje około 3. miesiąca życia, ale może się zdarzyć, że trwa dłużej.
Redakcja poleca: 5 rad na czkawkę u noworodka
Czkawka pojawia się u niemowląt bardzo często. Sprawdź, co zrobić, żeby ulżyć dziecku.

Przyczyny czkawki u noworodka i niemowlaka

Przyczyn czkawki u niemowląt jest wiele. Najczęstsze to:
  • oziębienie ciała,
  • przepełnienie brzuszka pokarmem,
  • połknięte powietrze,
  • głośny śmiech.
 

Czkawka u noworodka: czy to męczące?

Gdy u noworodka lub niemowlaka pojawi się czkawka, rodzice nie czują się komfortowo, martwią się, że jest ona dla dziecka bardzo męczącym objawem. Na szczęście jest inaczej. Niemowlęta radzą sobie z czkawką całkiem dobrze.
  Niektóre noworodki przychodzą nawet na świat ze skłonnością do czkawki. Miewają czkawkę już w brzuchu mamy. Im młodsze dziecko, tym bardziej prawdopodobne jest, że czkawka się u niego pojawi  (najbardziej wrażliwe są wcześniaki). Sposoby na czkawkę u noworodka Jeśli twój noworodek ma czkawkę, możesz zastosować któryś z tych sposobów:
  • Aby przerwać czkawkę wywołaną ochłodzeniem organizmu, podaj dziecku pierś, a karmionemu butelką – ciepłą wodę do picia. Czasem oziębienie spowodowane jest mokrą pieluszką – wtedy wystarczy przewinięcie oraz ogrzanie brzuszka.
  • Kiedy powodem czkawki u noworodka lub niemowlaka jest przepełniony brzuszek, nie pozostaje nic innego, jak tylko poczekać, aż część pokarmu przejdzie z żołądka do jelit. Wtedy czkawka ustąpi.
  • Jeśli czkawkę powoduje połknięte powietrze, pomóc może noszenie dziecka w pozycji pionowej, do odbicia: trzymaj główkę tak, by opierała się na twoim ramieniu, a brzuszek był przytulony do piersi.

Przeczytaj też: 
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Ocena (37 ocen)

4.4
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt