czopki glicerynowe dla niemowląt
fot. Adobe Stock

Czopki glicerynowe dla niemowląt: zastosowanie, działanie

Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się w celu likwidacji zatwardzenia. U bardzo małych dzieci można je podać tylko po konsultacji z lekarzem.
Ewa Janczak-Cwil
czopki glicerynowe dla niemowląt
fot. Adobe Stock
Na zatwardzenie cierpi ok. 8 proc. niemowląt i małych dzieci. Jednym z łatwo dostępnych i bezpiecznych środków służących do leczenia i zapobiegania tej dolegliwości są czopki glicerynowe.

Działanie czopków glicerynowych dla niemowląt i małych dzieci

Czopki te można kupić w aptece bez recepty. Podaje się je doodbytniczo. Tam pod wpływem ciepła rozpuszczają się, uwalniając płynną glicerynę. Ma ona właściwości natłuszczające i nawilżające. Ułatwia przesuwanie się kału w jelitach i działa na nie drażniąco, stymulując wypróżnienie.
Redakcja poleca: Figury niemożliwe – drewniane schodki [ILUZJA]
Figury niemożliwe są szczególnym typem złudzeń optycznych. Są to figury, które co prawda można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, jednak w rzeczywistości nie uda się takiej figury skonstruować.

Czas działania czopków glicerynowych

Czopki rozpuszczają się w kilka minut, jednak na ich działanie czeka się 1-2 godziny. Jeśli czopek zostanie podany wieczorem, dziecko może się wypróżnić dopiero rano. Jeżeli do tego nie dojdzie, a zaparcie u dziecka trwa jedynie 2-3 dni, można ponowić podanie czopka.

Przy zaparciu trwającym 4 dni, należy skonsultować się z lekarzem. Zatwardzenie i brak wypróżnień utrzymujące się tydzień wymagają wizyty w ambulatorium. Tam dziecku zostanie zrobiona lewatywa. Po jej podaniu dziecko powinno się wypróżnić w ciągu godziny. Brak wypróżnienia w tym czasie spowoduje zatrzymanie dziecka w szpitalu, gdyż przedłużający się brak defekacji może skończyć się zakażeniem wewnątrzustrojowym.

Kiedy podawać czopki glicerynowe dla niemowląt

Jeśli dziecko przez 1-2 dni nie oddało stolca, można podać czopek glicerynowy. Konsultacji lekarskiej przed podaniem tego leku wymagają noworodki (do 28 dnia życia) oraz dzieci do 1 roku życia. Czopki powinno podawać się sporadycznie, gdyż nie likwidują przyczyn problemu. Główne leczenie zaparć polega na analizie diety – czasami to mleko modyfikowane powoduje problem albo składniki diety karmiącej mamy – i wyeliminowaniu z niej przyczyny problemu.

Czopki glicerynowe dla niemowląt – sposób podania

Jeżeli przechowujesz czopki w lodówce, wyjmij je z niej, oddziel jeden od blistra i ogrzej go krótko w dłoni. Resztę czopków schowaj do lodówki. Włóż rękawiczki jednorazowe, jeśli masz je w domu i wyjmij czopek z opakowania. Połóż rozebrane od dołu niemowlę na boku i przygnij mu nóżki do brzuszka. Następnie wsuń czopek do pupy malca delikatnym, ale zdecydowanym ruchem. Zaciśnij pośladki dziecka, aby czopek nie wyślizgnął się. Gotowe.

Więcej o lekach dla dzieci:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy