czopki glicerynowe dla niemowląt
fot. Adobe Stock

Czopki glicerynowe dla niemowląt: kiedy stosować? Zastosowanie, działanie, skutki uboczne

Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się na zatwardzenia. Działają szybko i są bezpieczne, ale u bardzo małych dzieci czopki glicerynowe można podać tylko po konsultacji z lekarzem. Stosowane zbyt często mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.
Ewa Janczak-Cwil
czopki glicerynowe dla niemowląt
fot. Adobe Stock
Czopki glicerynowe dla niemowląt są jednym z łatwo dostępnych i bezpiecznych środków na zatwardzenie. Cierpi na nie ok. 8 proc. niemowląt i małych dzieci. Po podaniu czopka glicerynowego niemowlakowi łatwiej jest się wypróżnić, ponieważ gliceryna pomaga przesunąć kał zalegający w jelitach. Nie wolno jednak podawać ich zbyt często.

Spis treści:

Czopki glicerynowe dla niemowląt i małych dzieci

Czopki glicerynowe dla niemowląt można kupić w aptece bez recepty. Jak działają czopki glicerynowe? Podaje się je doodbytniczo. Tam pod wpływem ciepła rozpuszczają się w kilka minut, uwalniając płynną glicerynę. Jest to związek chemiczny z grupy cukroli, czyli prosty alkohol trójwodorotlenowy. Ma on właściwości natłuszczające i nawilżające. Ułatwia przesuwanie się kału w jelitach i działa na nie drażniąco, stymulując perystaltykę jelit i przesuwanie mas kałowych, co ułatwia wypróżnienie.
Czopki glicerynowe są mniej skuteczne od lewatywy. Nie czyszczą jelit ze złogów kału, a jedynie ułatwiają ich wydalenie. Można je stosować bezpiecznie w warunkach domowych.

Jak szybko działają czopki glicerynowe dla niemowląt?

Czopki glicerynowe rozpuszczają się w kilka minut, jednak na ich działanie czeka się 1-2 godziny. Jeśli czopek zostanie podany wieczorem, dziecko może się wypróżnić dopiero rano. Jeżeli do tego nie dojdzie, a zaparcie u dziecka trwa jedynie 2-3 dni, można ponowić podanie czopka.

Kiedy podawać czopki glicerynowe dla niemowląt

Jeśli dziecko przez 1-2 dni nie oddało stolca, można podać czopek glicerynowy. Konsultacji lekarskiej przed podaniem tego leku wymagają noworodki (do 28 dnia życia) oraz niemowlęta, czyli dzieci do 1 roku życia. Niektórzy producenci czopków zalecają konsultację nawet do 3 roku życia dziecka. Czopki powinno podawać się sporadycznie, gdyż nie likwidują przyczyn problemu. Główne leczenie zaparć polega na analizie diety – czasami to mleko modyfikowane powoduje problem albo składniki diety karmiącej mamy – i wyeliminowaniu z niej przyczyny problemu.

Przy zaparciu trwającym 4 dni, należy skonsultować się z lekarzem. Zatwardzenie i brak wypróżnień utrzymujące się tydzień wymagają wizyty w ambulatorium. Tam dziecku zostanie zrobiona lewatywa. Po jej podaniu dziecko powinno się wypróżnić w ciągu godziny. Brak wypróżnienia w tym czasie spowoduje zatrzymanie dziecka w szpitalu, gdyż przedłużający się brak defekacji może skończyć się zakażeniem wewnątrzustrojowym.

Czopki glicerynowe dla niemowląt: skutki uboczne

Choć czopki glicerynowe są dostępne bez recepty i w nielimitowanej ilości, większość ich producentów zastrzega, że niemowlęta mogą je otrzymać w sporadycznych przypadkach i po konsultacji lekarskiej. Zbyt częste lub długotrwałe ich podawanie może podrażnić śluzówkę jelit, co może skończyć się odruchowym zaciskaniem zwieracza i nasileniem problemów z oddawaniem stolca.
Warto pamiętać, że rytm wypróżnień u dzieci karmionych piersią może być bardzo różny – od kilku stolców dziennie po jeden raz na 2 dni. Dlatego jeśli niemowlę nie ma żadnych innych objawów zaparcia (kolki jelitowe, gazy, bóle brzucha, wzdęcia), podanie czopka nie musi być konieczne.

Czopki glicerynowe dla niemowląt – jak aplikować?

Jeżeli przechowujesz czopki w lodówce, wyjmij je z niej, oddziel jeden od blistra i ogrzej go krótko w dłoni. Resztę czopków schowaj do lodówki. Włóż rękawiczki jednorazowe, jeśli masz je w domu, i wyjmij czopek z opakowania. Połóż rozebrane od dołu niemowlę na boku i przygnij mu nóżki do brzuszka. Następnie wsuń czopek do pupy malca delikatnym, ale zdecydowanym ruchem. Zaciśnij pośladki dziecka, aby czopek nie wyślizgnął się. Gotowe.

Przeciwwskazaniem do podawania czopków glicerynowych niemowlętom są ostre bóle brzucha, śluz w kale dziecka, a także krew w kale u dziecka i długotrwałe zaparcie o nieustalonych przyczynach.

Czopki glicerynowe w ciąży

W czasie ciąży nawet 50 proc. kobiet cierpi na zaparcia wynikające z osłabienia perystaltyki jelit. Jest to skutek podwyższonego poziomu progesteronu. Gliceryna jest jedną z niewielu substancji, które można stosować u ciężarnych. Nie wywiera ona żadnego niekorzystnego wpływu na płód, nie przenika też do mleka kobiet karmiących. Z tego powodu polecana jest matkom karmiącym i jako bezpieczny środek ułatwiający walkę z zaparciami w ciąży.
Przed zaaplikowaniem czopka należy przeczytać ulotkę i pamiętać, że powinien to być środek doraźnie stosowany ze względu na możliwość wystąpienia podrażnień śluzówki.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy