GRY
 
 

Czuję, więc jestem

Opinia, że niemowlęciu zależy jedynie na pełnym brzuszku, już dawno odeszła do lamusa. Malec przeżywa mnóstwo innych skomplikowanych uczuć. I wciąż odkrywa ich coraz więcej.

niemowlę, uśmiech
Już kilkumiesięczne niemowlę wiedzie bujne życie uczuciowe. Aby jednak dostrzec ten wachlarz emocji, które miotają dzieckiem, czasem trzeba mu się przyjrzeć naprawdę uważnie. No bo jak odróżnić, kiedy maluch się gniewa, kiedy tęskni za mamą, a kiedy jest po prostu senny? W odgadywaniu uczuć dziecka wystarczy krztyna wiedzy, odrobina praktyki i szczypta zrozumienia dla potrzeb niemowlęcia. Jest o co walczyć: nagroda to szeroki uśmiech bobasa. Sprawdź zatem, co czuje twoje dziecko.

Kocham
Miłość to najbardziej pozytywne uczucie, jakiego doświadcza niemowlę. Według naukowców dziecko w pierwszym roku życia jest zdolne pokochać niewiele osób, najczęściej mamę, tatę i rodzeństwo. Dopiero w kolejnych latach uczy się rozróżniać natężenie i rodzaj uczucia: co innego czuje do mamy, co innego do babci, a jeszcze co innego – do swojego misia.
Po czym poznać, że maluch kocha? Kiedy dziecko stara się nawiązać z tobą kontakt wzrokowy, uśmiecha się, gdy się pojawiasz, i smuci, gdy odchodzisz – możesz być pewna, że to miłość. Jego uczucie będzie przechodzić różne fazy i – zabrzmi to brutalnie – czasem możesz być nim zmęczona. W okolicach ósmego miesiąca życia, gdy pojawia się tzw. lęk separacyjny, maluch chce być z mamą cały czas. Nie będzie wtedy nawet mowy o tym, że pójdziesz bez niego do innego pokoju albo, co gorsza, do łazienki.

Jest mi wesoło
Postaraj się, by radość była tym uczuciem, które dziecko przeżywa najczęściej. Dzięki temu będzie rozwijało się prawidłowo, a jego poczucie bezpieczeństwa i wiara w siebie z każdym dniem staną się mocniejsze. Na początku radość ma źródło w komforcie fizycznym, więc noworodek czuje się szczęśliwy, gdy jest najedzony, przewinięty i tuli się do mamy. Bywa, że starszemu niemowlęciu wystarczy to samo, ale coraz częściej będzie się domagać czegoś więcej. Delikatny masaż, wspólna zabawa, pieszczoty – tego potrzebuje twój maluch do pełni szczęścia. Już półroczne dziecko umie zanosić się od śmiechu. Ten słodki chichot sprawi wiele przyjemności również tobie, dlatego jak najczęściej szukaj nowych sposobów na rozbawienie malca. Na początek wystarczą buziaki w brzuszek i łaskotki…
Po czym poznać, że maluch się cieszy? Uda ci się to od razu, nie tylko tobie, ale także wszystkim wokół. Malec piszczy, rozkosznie rechocze. Szerokie źrenice, promienny uśmiech – czy istnieje coś piękniejszego?

Mamo, boję się
Na szczęście malutkie dziecko nie wie jeszcze, że można bać się ciemności, smoków, duchów z szafy albo złych czarownic, a jego wyobraźnia nie podsuwa mu przerażających obrazów rodem z „Czerwonego Kapturka”. Twój bobas boi się o wiele bardziej prozaicznych rzeczy. Nagły hałas, nieznany gość, ostre światło – to najczęstsze przyczyny strachu niemowlęcia. To pożyteczne uczucie, ale maluch jest wobec niego całkowicie bezradny. Dlatego nigdy nie zostawiaj go z tym sam na sam. Uspokajaj, tul, odwróć uwagę od źródła lęku. Na szczęście zwykle strach znika w tej samej chwili, kiedy ustępuje jego przyczyna.
Po czym poznać, że maluch się boi? Przestraszone dziecko zaczyna gwałtownie i bardzo głośno płakać. Dość długo jest mu trudno się uspokoić. Starsze niemowlę może odwracać głowę, uciekać na czworakach, zasłaniać oczka w rozpaczy.
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj