niemowlę, uśmiech

Czuję, więc jestem

Opinia, że niemowlęciu zależy jedynie na pełnym brzuszku, już dawno odeszła do lamusa. Malec przeżywa mnóstwo innych skomplikowanych uczuć. I wciąż odkrywa ich coraz więcej.
niemowlę, uśmiech
Już kilkumiesięczne niemowlę wiedzie bujne życie uczuciowe. Aby jednak dostrzec ten wachlarz emocji, które miotają dzieckiem, czasem trzeba mu się przyjrzeć naprawdę uważnie. No bo jak odróżnić, kiedy maluch się gniewa, kiedy tęskni za mamą, a kiedy jest po prostu senny? W odgadywaniu uczuć dziecka wystarczy krztyna wiedzy, odrobina praktyki i szczypta zrozumienia dla potrzeb niemowlęcia. Jest o co walczyć: nagroda to szeroki uśmiech bobasa. Sprawdź zatem, co czuje twoje dziecko.

Kocham
Miłość to najbardziej pozytywne uczucie, jakiego doświadcza niemowlę. Według naukowców dziecko w pierwszym roku życia jest zdolne pokochać niewiele osób, najczęściej mamę, tatę i rodzeństwo. Dopiero w kolejnych latach uczy się rozróżniać natężenie i rodzaj uczucia: co innego czuje do mamy, co innego do babci, a jeszcze co innego – do swojego misia.
Po czym poznać, że maluch kocha? Kiedy dziecko stara się nawiązać z tobą kontakt wzrokowy, uśmiecha się, gdy się pojawiasz, i smuci, gdy odchodzisz – możesz być pewna, że to miłość. Jego uczucie będzie przechodzić różne fazy i – zabrzmi to brutalnie – czasem możesz być nim zmęczona. W okolicach ósmego miesiąca życia, gdy pojawia się tzw. lęk separacyjny, maluch chce być z mamą cały czas. Nie będzie wtedy nawet mowy o tym, że pójdziesz bez niego do innego pokoju albo, co gorsza, do łazienki.

Jest mi wesoło
Postaraj się, by radość była tym uczuciem, które dziecko przeżywa najczęściej. Dzięki temu będzie rozwijało się prawidłowo, a jego poczucie bezpieczeństwa i wiara w siebie z każdym dniem staną się mocniejsze. Na początku radość ma źródło w komforcie fizycznym, więc noworodek czuje się szczęśliwy, gdy jest najedzony, przewinięty i tuli się do mamy. Bywa, że starszemu niemowlęciu wystarczy to samo, ale coraz częściej będzie się domagać czegoś więcej. Delikatny masaż, wspólna zabawa, pieszczoty – tego potrzebuje twój maluch do pełni szczęścia. Już półroczne dziecko umie zanosić się od śmiechu. Ten słodki chichot sprawi wiele przyjemności również tobie, dlatego jak najczęściej szukaj nowych sposobów na rozbawienie malca. Na początek wystarczą buziaki w brzuszek i łaskotki…
Po czym poznać, że maluch się cieszy? Uda ci się to od razu, nie tylko tobie, ale także wszystkim wokół. Malec piszczy, rozkosznie rechocze. Szerokie źrenice, promienny uśmiech – czy istnieje coś piękniejszego?

Mamo, boję się
Na szczęście malutkie dziecko nie wie jeszcze, że można bać się ciemności, smoków, duchów z szafy albo złych czarownic, a jego wyobraźnia nie podsuwa mu przerażających obrazów rodem z „Czerwonego Kapturka”. Twój bobas boi się o wiele bardziej prozaicznych rzeczy. Nagły hałas, nieznany gość, ostre światło – to najczęstsze przyczyny strachu niemowlęcia. To pożyteczne uczucie, ale maluch jest wobec niego całkowicie bezradny. Dlatego nigdy nie zostawiaj go z tym sam na sam. Uspokajaj, tul, odwróć uwagę od źródła lęku. Na szczęście zwykle strach znika w tej samej chwili, kiedy ustępuje jego przyczyna.
Po czym poznać, że maluch się boi? Przestraszone dziecko zaczyna gwałtownie i bardzo głośno płakać. Dość długo jest mu trudno się uspokoić. Starsze niemowlę może odwracać głowę, uciekać na czworakach, zasłaniać oczka w rozpaczy.

Nikt mnie nie rozumie
Niemowlę ze wszystkich sił stara się zdjąć skarpetkę. Siłuje się, już prawie mu wychodzi, aż tu… wchodzi mama i psuje całą jego pracę. Przypomnij sobie, ile już razy byłaś ze swoją pociechą w podobnej sytuacji? W takich chwilach budzi się w nim poczucie bezradności i niezrozumienia. A stąd już tylko krok do wybuchu niszczącej furii...
Po czym poznać, że maluch czuje się nierozumiany? Najczęściej wyraża to poprzez chaotyczne, niezorganizowane ruchy, którym towarzyszy głośny, przeraźliwy krzyk.

Jestem wściekły
Gniew i zniecierpliwienie może odczuwać już noworodek, np. kiedy na chwilę go unieruchomisz. Im malec będzie starszy, tym więcej będzie znajdował powodów do niezadowolenia. Zbyt wysoki stół, zabawki złośliwie spadające pod nogi, karygodne zachowanie mamy, która chodzi za nim i wszystko mu zabiera – to wszystko złości go do granic jego możliwości.
Choć widok marsowej miny na buzi niemowlęcia może być zabawny, zadbaj, aby nie złościło się zbyt często. Uważnie obserwuj dziecko, a łatwo odgadniesz jego pragnienia. Pamiętaj jednak, że nie zawsze uda wam się uniknąć złości malca. Z pewnością nie spodoba mu się np. zakończenie karmienia albo wyprowadzka z maminego łóżka, ale w takich przypadkach nie powinnaś ulegać jego furii.
Po czym poznać, że maluch jest zły? Kiedy coś pójdzie nie po jego myśli, może się zmienić w nabzdyczonego indora. Zaczyna krzyczeć, napina wszystkie mięśnie. Weź dziecko na ręce, ale uważaj. Za chwilę wpadnie mu do głowy, aby cię ukarać. Maleństwu może przynieść ulgę zatopienie ząbków w twoim policzku albo uszczypnięcie cię w nos. Wtedy przytrzymaj jego rączki lub buzię i wytłumacz, że tak nie wolno. Nie dawaj klapsa, bo to tylko rani i uczy agresji, ale też nie przytulaj czule, bo to jest nagrodą. Daj mu odczuć, kto ma przewagę. Twoja stanowczość pomoże dziecku wyjść ze stanu złości i pobudzenia.

Rada dla taty
Ucz się od malca okazywania uczuć! Od narodzin dziecka targają tobą nowe emocje. Nie broń się przed nimi. Nie ukrywaj ani wzruszenia, ani wątpliwości, których możesz teraz doświadczać. Jeśli nauczysz się okazywać, co czujesz, będziesz spokojniejszy i łatwiej zaakceptujesz nową sytuację. A wtedy kontakty z dzieckiem będą łatwiejsze.


Konsultacja: dr Grażyna Katra, psycholog, pracuje w Zakładzie Wychowania i Rozwoju na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.


td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy