GRY
 
 

15 rad na czwarty trymestr

Czwarty trymestr to czas po porodzie, kiedy poznajesz swojego noworodka i uczysz się nim zajmować. To czas połogu, zmęczenia, ale też przyjemności. O czym powinnaś wtedy pamiętać? Przedstawiamy 15 rad na udany start w macierzyństwie.

czwarty trymestr ciąży, mama i niemowlę, pierwsze miesiące z dzieckiem
fot. Panthermedia

Pierwsze miesiące z dzieckiem to nie wyłącznie zmęczenie i obowiązki, ale też przyjemności, na które trudno ci było znaleźć czas. Musisz tylko umiejętnie zorganizować swoje życie. Jeśli przez ostatnie lata prowadziłaś bardzo aktywne życie – dużo pracowałaś, podróżowałaś, spotykałaś się z przyjaciółmi – czekający cię tzw. czwarty trymestr może być dość trudny. Nie każdej z nas łatwo odnaleźć się w roli kobiety udomowionej. Może więc warto już teraz zaplanować swoje życie po porodzie?

1. Po porodzie poważnie porozmawiaj z mężem

Otwarcie powiedz, że nie chcesz rezygnować ze wszystkich swoich potrzeb. Pomyślcie, jak zorganizujecie wasze życie, gdy dziecko będzie już w domu. Pomysł, że tata będzie wracał wieczorami, a ty całe dnie będziesz spędzała w domu z dzieckiem, nie jest dobry. Nawet jeśli twój mąż jest bardzo zapracowany, niech spróbuje wygospodarować przynajmniej dwa popołudnia w tygodniu na opiekę nad waszą córką lub synem. Będziesz tego potrzebowała, by móc od czasu do czasu wyjść z domu, spokojnie porozmawiać z przyjaciółką przez telefon albo po prostu odpocząć. Może na pierwsze tygodnie przyszły tata mógłby wziąć urlop?

Najlepiej sprawdź urlop rodzicielski i macierzyński 2013 - co warto wiedzieć
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

2. Razem przygotowujcie się do opieki na noworodkiem

Naprawdę warto zapisać się do szkoły rodzenia. A jeśli oboje będziecie tam chodzić, macie ułatwione zadanie. W programie jest pielęgnacja dziecka i możesz się przekonać, że twój mąż doskonale sobie radzi z przewijaniem, ubieraniem i kąpaniem – przynajmniej lalki-bobasa.
Uwierz, że z dzieckiem też nie będzie miał problemów. Daj mu tylko szansę. Jeśli od początku razem zajmiecie się noworodkiem, od czasu do czasu będziesz mogła bez obaw zostawić dziecko pod opieką taty. Może cię on nawet zastąpić w karmieniu piersią, oczywiście pod warunkiem, że zostawisz w lodówce porcję odciągniętego pokarmu.

Jeśli masz problemy z przystawieniem dziecka do piersi, posłuchaj rad eksperta:


Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj