9 rad na czwarty trymestr

Czwarty trymestr to czas po porodzie, kiedy poznajesz swojego noworodka i uczysz się nim zajmować. To czas połogu, zmęczenia, ale też przyjemności. O czym powinnaś wtedy pamiętać? Przedstawiamy 9 rad na udany start w macierzyństwie.
Aleksandra Sokalska
czwarty trymestr ciąży, mama i niemowlę, pierwsze miesiące z dzieckiem
fot. Panthermedia

Pierwsze miesiące z dzieckiem to nie wyłącznie zmęczenie i obowiązki, ale też przyjemności, na które trudno ci było znaleźć czas. Musisz tylko umiejętnie zorganizować swoje życie. Jeśli przez ostatnie lata prowadziłaś bardzo aktywne życie – dużo pracowałaś, podróżowałaś, spotykałaś się z przyjaciółmi – czekający cię tzw. czwarty trymestr może być dość trudny. Nie każdej z nas łatwo odnaleźć się w roli kobiety udomowionej. Może więc warto już teraz zaplanować swoje życie po porodzie?

1. Po porodzie poważnie porozmawiaj z mężem

Otwarcie powiedz, że nie chcesz rezygnować ze wszystkich swoich potrzeb. Pomyślcie, jak zorganizujecie wasze życie, gdy dziecko będzie już w domu. Pomysł, że tata będzie wracał wieczorami, a ty całe dnie będziesz spędzała w domu z dzieckiem, nie jest dobry. Nawet jeśli twój mąż jest bardzo zapracowany, niech spróbuje wygospodarować przynajmniej dwa popołudnia w tygodniu na opiekę nad waszą córką lub synem. Będziesz tego potrzebowała, by móc od czasu do czasu wyjść z domu, spokojnie porozmawiać z przyjaciółką przez telefon albo po prostu odpocząć. Może na pierwsze tygodnie przyszły tata mógłby wziąć urlop?
Redakcja poleca: 9 zdań, których lepiej nie mówić ciężarnej [WIDEO]
Zobacz, jakich jest 9 zdań, których nie chce słyszeć ciężarna w 3. trymestrze ciąży. Dodatkowo - propozycje zabawnych odpowiedzi przyszłych mam.

2. Razem opiekujcie się noworodkiem

Uwierz, że z dzieckiem twój mąż nie będzie miał problemów. Daj mu tylko szansę. Jeśli od początku razem zajmiecie się noworodkiem, od czasu do czasu będziesz mogła bez obaw zostawić dziecko pod opieką taty. Może cię on nawet zastąpić w karmieniu piersią, oczywiście pod warunkiem, że zostawisz w lodówce porcję odciągniętego pokarmu.

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem