czwarty trymestr ciąży, mama i niemowlę, pierwsze miesiące z dzieckiem
fot. Panthermedia

9 rad na czwarty trymestr

Czwarty trymestr to czas po porodzie, kiedy poznajesz swojego noworodka i uczysz się nim zajmować. To czas połogu, zmęczenia, ale też przyjemności. O czym powinnaś wtedy pamiętać? Przedstawiamy 9 rad na udany start w macierzyństwie.
Aleksandra Sokalska
czwarty trymestr ciąży, mama i niemowlę, pierwsze miesiące z dzieckiem
fot. Panthermedia

Pierwsze miesiące z dzieckiem to nie wyłącznie zmęczenie i obowiązki, ale też przyjemności, na które trudno ci było znaleźć czas. Musisz tylko umiejętnie zorganizować swoje życie. Jeśli przez ostatnie lata prowadziłaś bardzo aktywne życie – dużo pracowałaś, podróżowałaś, spotykałaś się z przyjaciółmi – czekający cię tzw. czwarty trymestr może być dość trudny. Nie każdej z nas łatwo odnaleźć się w roli kobiety udomowionej. Może więc warto już teraz zaplanować swoje życie po porodzie?

1. Po porodzie poważnie porozmawiaj z mężem

Otwarcie powiedz, że nie chcesz rezygnować ze wszystkich swoich potrzeb. Pomyślcie, jak zorganizujecie wasze życie, gdy dziecko będzie już w domu. Pomysł, że tata będzie wracał wieczorami, a ty całe dnie będziesz spędzała w domu z dzieckiem, nie jest dobry. Nawet jeśli twój mąż jest bardzo zapracowany, niech spróbuje wygospodarować przynajmniej dwa popołudnia w tygodniu na opiekę nad waszą córką lub synem. Będziesz tego potrzebowała, by móc od czasu do czasu wyjść z domu, spokojnie porozmawiać z przyjaciółką przez telefon albo po prostu odpocząć. Może na pierwsze tygodnie przyszły tata mógłby wziąć urlop?
Redakcja poleca: 9 zdań, których lepiej nie mówić ciężarnej [WIDEO]
Zobacz, jakich jest 9 zdań, których nie chce słyszeć ciężarna w 3. trymestrze ciąży. Dodatkowo - propozycje zabawnych odpowiedzi przyszłych mam.

2. Razem opiekujcie się noworodkiem

Uwierz, że z dzieckiem twój mąż nie będzie miał problemów. Daj mu tylko szansę. Jeśli od początku razem zajmiecie się noworodkiem, od czasu do czasu będziesz mogła bez obaw zostawić dziecko pod opieką taty. Może cię on nawet zastąpić w karmieniu piersią, oczywiście pod warunkiem, że zostawisz w lodówce porcję odciągniętego pokarmu.

3. Zaopatrz się w dobre książki nie tylko o noworodkach

Nic tak nie relaksuje, jak dobra powieść, która bez reszty wciąga w swój świat. Może sięgnij po coś, co postawiłaś wiele lat temu w twojej bibliotece na honorowym miejscu, jako rzecz najlepszą z najlepszych? Nawet jeśli „Annę Kareninę” czytałaś już pięć razy, za szóstym lektura sprawi ci również ogromną przyjemność. Będziesz mogła ją czytać razem z dzieckiem. Noworodek lubi słuchać ciepłego, spokojnego głosu mamy. Na razie będzie mu obojętne, czy zasypia przy Tołstoju, czy przy „Słoniu Trąbalskim”.

Zobacz też 15 książek dla dzieci, które polecają mamy

4. Po porodzie naucz się rezygnować z rzeczy mniej ważnych

Twoje obowiązki będą dzieliły się na bardzo ważne i mniej ważne. Za każdym razem, zanim się za coś zabierzesz, zapytaj sama siebie: czy to naprawdę konieczne? Jeśli nie, lepiej zadzwoń do przyjaciółki albo połóż się na kanapie i przeczytaj gazety, które odłożyłaś na później, święcie przekonana, że na razie nie masz na nie czasu.

Sprawdź, czy istnieje idealna mama

5. Nie wyrzekaj się przyjemności, bo w domu masz noworodka

To, że będziecie mieć małe dziecko, wcale nie oznacza nieustannych wyrzeczeń. Niemowlę naprawdę w niewielu rzeczach przeszkadza. Lubicie spędzać weekendy na Mazurach? Trzymiesięczne dziecko może wam już towarzyszyć. Co tydzień chodziliście na basen? Znajdźcie taki, na którym są zajęcia dla niemowląt, idźcie z niemowlakiem na basen, a wasze maleństwo będzie zachwycone. Chętnie zaglądaliście do galerii? W Polsce dzieci zbyt rzadko bywają z rodzicami w takich miejscach. Na Zachodzie mama spacerująca z niemowlęciem po muzeum to częsty widok.

6. Zaopatrz się w wygodne nosidełko lub chustę dla noworodka

Mając je, będziesz mogła pobuszować z dzieckiem po księgarni, salonie płytowym czy sklepie z ubraniami. Godziny południowe to najlepsza pora na takie wyprawy, gdyż nie narażasz dziecka na kontakt z tłumem ludzi. W wielu centrach handlowych są pokoje, gdzie można spokojnie nakarmić i przewinąć dziecko.

7. Zaplanuj, że nauczysz siebie i noworodka czegoś nowego

Poświęcenie codziennie kwadransa na naukę języka obcego przynosi doskonałe rezultaty. Potrzebna jest tylko systematyczność. Nie sądzisz, że byłoby fantastycznie, gdybyś wróciła do pracy z dobrą znajomością angielskiego czy francuskiego? Pół roku na to wystarczy. Spróbuj się uczyć razem z dzieckiem. Lingwiści twierdzą, że im wcześniej dziecko zacznie się osłuchiwać z językiem obcym, tym łatwiej będzie mu się go później nauczyć.

8. Po porodzie surfuj po internecie

To doskonały sposób na utrzymywanie kontaktu ze światem i nawiązywanie znajomości. Poza tym w sieci można poznać mnóstwo młodych mam, których rady i wsparcie w trudnych chwilach mogą być nieocenione. Poznaj np. forum mamotoja.pl.

9. Obiecaj sobie, że zadbasz o siebie

Jeśli w ostatnich tygodniach chodziłaś na okrągło w tych samych dwóch sukienkach, czułaś się ociężała i nieatrakcyjna, unikałaś swojego odbicia w lustrze, pomyśl, że wkrótce będziesz mogła otworzyć szafę i wyciągnąć z niej ulubione ubrania, za którymi tak bardzo się stęskniłaś. Wybierz się do sklepu z kosmetykami i zaszalej. Koniecznie kup nowe perfumy. Krewni i przyjaciele obsypią prezentami dziecko. Ty zrób przyjemność sobie.

Zajrzyj na: Odrobina luksusu dla mamy
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy