Ulga na dziecko
fot. AdobeStock

Uważaj, jak wypełniasz PIT. Możesz stracić 500 plus!

Wiele polskich rodzin wypełniając zeznanie podatkowe, będzie musiało wybrać, czy chce dalej pobierać 500 plus, czy też woli jednorazowo uzyskać ulgę na dziecko.
Dominika Bielas
Ulga na dziecko
fot. AdobeStock
Na mocy art.21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 500 plus zwolnione jest z podatku. Oznacza to, że tej kwoty nie musisz wpisywać do rocznego rozliczenia PIT. Kwoty tej także nie wlicza się do dochodu za miniony rok, który jest brany uwagę podczas przyznawania świadczeń. Pojawia się jedna inny problem, który możesz odczuć już za kilka miesięcy, tracąc świadczenie 500 plus.

Zobacz także: Masz pytania na temat szczepień? Wątpliwości? Zadaj pytanie ekspertom!

Ulga na dziecko a 500 plus

Nawet jeśli masz prawo do skorzystania z ulgi na dziecko, warto się dobrze zastanowić. Sytuacja może być problematyczna szczególnie w przypadku uboższych rodzin, które płacą niższy podatek. Gdy nie ma od czego odliczyć ulgi, podatnik ma prawo do zwrotu niewykorzystanej kwoty. „Wyrównanie” takiej ulgi prorodzinnej podatnik otrzymuje na konto i (UWAGA!) ta kwota już się liczy jako dochód. Dla wielu rodzin z jednym dzieckiem oznacza to, że dochód może wzrosnąć na tyle, że rodzina straci świadczenie 500 plus.

Zobacz także: Sprawdź, ile wynosi ulga na dziecko w twoim przypadku


Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Czy trzeba korzystać z ulgi na dziecko?

Rodzina, która stwierdzi, że takie rozwiązanie jej się nie kalkuluje, nie musi korzystać z ulgi na dziecko. Warto więc przed wypełnieniem zeznania podatkowego wyliczyć, czy ewentualny zwrot z podatku, powiększający dochód nie spowoduje przekroczenia kryterium dochodowego obowiązującego w przypadku 500 plus.

Źródło: gazetaprawna.pl, Gazeta Wyborcza

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy