amniopunkcja w ciąży
fot. Adobe Stock

Amniopunkcja: wskazania, ryzyko poronienia, cena. Kiedy zrobić badanie?

Amniopunkcja jest inwazyjnym badanie prenatalnym, które pozwala z dużą pewnością wykryć wady płodu. Igłą pobiera się płyn owodniowy, żeby sprawdzić, czy dziecko urodzi się zdrowe. Przeczytaj, jak przebiega amniopunkcja, jakie są wskazania i powikłania po badaniu.
Karolina Stępniewska
amniopunkcja w ciąży
fot. Adobe Stock
Spis treści:
1. Amniopunkcja: jak wygląda badanie?
2. Wskazania do amniopunkcji
3. Kiedy wykonuje się amniopunkcję?
4. Czy amniopunkcja grozi poronieniem?
5. Powikłania po amniopunkcji

Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne. Pozwala dokładnie zbadać materiał DNA i wykryć zaburzenia genetyczne u płodu, m.in. zespół Downa, zespół Turnera, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Zabieg polega na pobraniu próbki płynu owodniowego, a następnie jej analizie laboratoryjnej pod kątem wad genetycznych. Spośród badań inwazyjnych amniopunkcja jest uznawana za najbezpieczniejszą.

Jak wygląda badanie?

Amniopunkcja wykonywana jest pod stałą kontrolą USG. Najpierw ustala się położenie dziecka w łonie matki. Następnie lekarz nakłuwa igłą pęcherz płodowy i strzykawką pobiera ok. 20 ml płynu owodniowego. W pobranym płynie znajdują się komórki płodu pochodzące z owodni, ze skóry, układu moczowo-płciowego i pokarmowego. Na specjalnej sztucznej pożywce zakłada się ich hodowlę in vitro, a po ich namnożeniu wykonuje się badanie zestawu chromosomów dziecka, czyli określa jego kariotyp. Na wynik czeka się 10-30 dni.
Redakcja poleca: 6 ciąż na 100 ma wady - czy każda jest groźna? Jak bardzo? [WIDEO]
Badania prenatalne pozwalają stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Co jednak, gdy ginekolog stwierdzi wadę płodu? Czy każda wada oznacza, że pojawią się komplikacje porodowe lub dziecku grozi niepełnosprawność? Posłuchaj opinii eksperta!

Wskazania do amniopunkcji

Lekarz może zalecić wykonanie tego inwazyjnego badania prenatalnego, jeśli:
  • masz więcej niż 35 lat;
  • ojciec dziecka ma więcej niż 55 lat;
  • urodziłaś dziecko z zespołem Downa lub innymi zaburzeniami chromosomalnymi;
  • w twojej rodzinie są dzieci z wadą cewy nerwowej;
  • urodziłaś dziecko z wadą ośrodkowego układu nerwowego;
  • dziecko, które urodziłaś, cierpi na chorobę metaboliczną;
  • musisz ustalić ojcostwo dziecka w czasie ciąży;
  • wyniki badań USG lub badań z krwi mogą wskazywać na wadę płodu.
Wczesna diagnoza i wykrycie wad genetycznych u dziecka pozwala na odpowiednie przygotowanie kobiety i personelu medycznego do porodu oraz otoczenie jej i dziecka właściwą opieką. Czasami możliwe jest rozpoczęcie leczenia jeszcze w okresie ciąży i zaplanowanie postępowania po porodzie.

Kiedy można wykonać amniopunkcję?

Najbezpieczniej jest wykonywać badanie po 15 tygodniu ciąży, wtedy ryzyko powikłań jest najmniejsze. Najczęściej wykonuje się je więc między 16-18 tygodniem ciąży. W przypadku badania wykonanego między 13-15 tygodniem mówimy o amniopunkcji wczesnej. Wiarygodność wyników amniopunkcji określa się na ponad 99 proc.

Czy amniopunkcja grozi poronieniem?

Amniopunkcja może prowadzić do utraty ciąży m.in. poprzez uszkodzenie łożyska lub infekcję wewnątrzmaciczną, ale ryzyko powikłań jest najmniejsze spośród wszystkich inwazyjnych badań prenatalnych. Wg najnowszych badań wynosi ono zaledwie 0,35 proc. w przypadku zabiegu wykonanego po 15 tygodniu ciąży (wcześniej uważano, że jest to ok. 1 proc.). Bardzo ważne jest, żeby badanie wykonywał doświadczony lekarz, wtedy ryzyko komplikacji jest praktycznie zerowe. Ryzyko poronienia wskutek badania jest większe w przypadku amniopunkcji wczesnej. Częściej mogą też wystąpić choroby układu oddechowego u dziecka i wrodzona szpotowatość stóp.

Powikłania po amniopunkcji

Możliwe skutki uboczne amniopunkcji wykonanej po 14 tygodniu ciąży są rzadkie. Do powikłań należą:
Ile kosztuje amniopunkcja? W przypadku wskazań medycznych amniopunkcja w ciąży może być refundowana przez NFZ w. ramach Programu Badań Prenatalnych. Koszt badania wykonanego prywatnie wynosi od 1,5 do kilku tys. zł.
Bibliografia (źródła):   [content:0_12735,0_15727,0_3705:CMNews]
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy