amniopunkcja w ciąży
fot. Adobe Stock

Jak wygląda amniopunkcja i kiedy najlepiej ją zrobić? Czy ryzyko jest duże?

Czy amniopunkcja może powodować poronienie? Boi się tego wiele kobiet w ciąży, którym lekarz zasugerował wykonanie badania. Przeczytaj, co o bezpieczeństwie amniopunkcji mówią statystyki, kiedy ją wykonać i ile kosztuje.
Karolina Stępniewska
amniopunkcja w ciąży
fot. Adobe Stock
Spis treści:
1. Amniopunkcja: jak wygląda badanie?
2. Wskazania do amniopunkcji
3. Kiedy wykonuje się amniopunkcję?
4. Czy amniopunkcja grozi poronieniem?
5. Powikłania po amniopunkcji

Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne. Pozwala dokładnie zbadać materiał DNA i wykryć zaburzenia genetyczne u płodu, m.in. zespół Downa, zespół Turnera, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Zabieg polega na pobraniu próbki płynu owodniowego, a następnie jej analizie laboratoryjnej pod kątem wad genetycznych. Spośród badań inwazyjnych amniopunkcja jest uznawana za najbezpieczniejszą.

Jak wygląda badanie?

Amniopunkcja wykonywana jest pod stałą kontrolą USG. Najpierw ustala się położenie dziecka w łonie matki. Następnie lekarz nakłuwa igłą pęcherz płodowy i strzykawką pobiera ok. 20 ml płynu owodniowego. W pobranym płynie znajdują się komórki płodu pochodzące z owodni, ze skóry, układu moczowo-płciowego i pokarmowego. Na specjalnej sztucznej pożywce zakłada się ich hodowlę in vitro, a po ich namnożeniu wykonuje się badanie zestawu chromosomów dziecka, czyli określa jego kariotyp. Na wynik czeka się 10-30 dni.
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Wskazania do amniopunkcji

Lekarz może zalecić wykonanie tego inwazyjnego badania prenatalnego, jeśli:
  • masz więcej niż 35 lat;
  • ojciec dziecka ma więcej niż 55 lat;
  • urodziłaś dziecko z zespołem Downa lub innymi zaburzeniami chromosomalnymi;
  • w twojej rodzinie są dzieci z wadą cewy nerwowej;
  • urodziłaś dziecko z wadą ośrodkowego układu nerwowego;
  • dziecko, które urodziłaś, cierpi na chorobę metaboliczną;
  • musisz ustalić ojcostwo dziecka w czasie ciąży;
  • wyniki badań USG lub badań z krwi mogą wskazywać na wadę płodu.
Wczesna diagnoza i wykrycie wad genetycznych u dziecka pozwala na odpowiednie przygotowanie kobiety i personelu medycznego do porodu oraz otoczenie jej i dziecka właściwą opieką. Czasami możliwe jest rozpoczęcie leczenia jeszcze w okresie ciąży i zaplanowanie postępowania po porodzie.

Kiedy można wykonać amniopunkcję?

Najbezpieczniej jest wykonywać badanie po 15 tygodniu ciąży, wtedy ryzyko powikłań jest najmniejsze. Najczęściej wykonuje się je więc między 16-18 tygodniem ciąży. W przypadku badania wykonanego między 13-15 tygodniem mówimy o amniopunkcji wczesnej. Wiarygodność wyników amniopunkcji określa się na ponad 99 proc.

Czy amniopunkcja grozi poronieniem?

Amniopunkcja może prowadzić do utraty ciąży m.in. poprzez uszkodzenie łożyska lub infekcję wewnątrzmaciczną, ale ryzyko powikłań jest najmniejsze spośród wszystkich inwazyjnych badań prenatalnych. Wg najnowszych badań wynosi ono zaledwie 0,35 proc. w przypadku zabiegu wykonanego po 15 tygodniu ciąży (wcześniej uważano, że jest to ok. 1 proc.). Bardzo ważne jest, żeby badanie wykonywał doświadczony lekarz, wtedy ryzyko komplikacji jest praktycznie zerowe. Ryzyko poronienia wskutek badania jest większe w przypadku amniopunkcji wczesnej. Częściej mogą też wystąpić choroby układu oddechowego u dziecka i wrodzona szpotowatość stóp.

Powikłania po amniopunkcji

Możliwe skutki uboczne amniopunkcji wykonanej po 14 tygodniu ciąży są rzadkie. Do powikłań należą:
Ile kosztuje amniopunkcja? W przypadku wskazań medycznych amniopunkcja w ciąży może być refundowana przez NFZ w. ramach Programu Badań Prenatalnych. Koszt badania wykonanego prywatnie wynosi od 1,5 do kilku tys. zł.
Bibliografia (źródła):   [content:0_12735,0_15727,0_3705:CMNews]
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy