GRY
 
 

Amniopunkcja: czy naprawdę grozi poronieniem?

Lekarz zasugerował wykonanie amniopunkcji, ale boisz się, że możesz poronić? Przeczytaj.

czy amniopunkcja grozi poronieniem
fot. Fotolia
O to, że amniopunkcja może doprowadzić do poronienia, martwi się każda ciężarna, której zalecono wykonanie tego badania diagnostycznego. Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne. O konieczności wykonania amniopunkcji zawsze decyduje kobieta w ciąży po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Amniopunkcja polega na pobraniu próbki płynu owodniowego, a następnie jej analizie laboratoryjnej pod kątem wad genetycznych

Czy amniopunkcja prowadzi do poronienia?

Amniopunkcja może prowadzić do poronienia m.in. poprzez uszkodzenie łożyska lub infekcję wewnątrzmaciczną, ale ryzyko powikłań jest najmniejsze spośród wszystkich inwazyjnych badań prenatalnych – wynosi 0,5-1 proc.. Zabieg amniopunkcji powinien być wykonany przez doświadczonego lekarza, wtedy ryzyko komplikacji jest praktycznie zerowe. Amniopunkcja pozwala dokładnie zbadać materiał DNA i wykryć te same zaburzenia genetyczne, co test NIFTY, czyli m.in. zespół Downa, zespół Turnera, zespół Edwardsa czy zespół Patau.

Wczesna diagnoza i wykrycie wad genetycznych u dziecka pozwala na odpowiednie przygotowanie kobiety i personelu medycznego do porodu, otoczenie jej i dziecka właściwą opieką, czasami na rozpoczęcie leczenie jeszcze w okresie ciąży, jak również zaplanowanie leczenia po porodzie. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Dość wątpliwości – czy USG w ciąży jest bezpieczne dla dziecka? [WIDEO]
Badania prenatalne są niezbędne, bo pozwalają lekarzowi ocenić, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Zatem ile razy warto robić USG w ciąży? I czy to badanie przyszłej mamy jest bezpieczne dla dziecka? Tłumaczy dr Grzegorz Południewski.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj