czy antybiotyki obniżają skuteczność antykoncepcji
fot. Fotolia

Czy antybiotyki obniżają skuteczność antykoncepcji?

Dowiedz się, czy antybiotyki mogą obniżać działanie tabletek antykoncepcyjnych i na które antybiotyki lepiej zwrócić uwagę, kiedy stosujesz antykoncepcję hormonalną.
Karolina Stępniewska
czy antybiotyki obniżają skuteczność antykoncepcji
fot. Fotolia
Niektóre antybiotyki przyjmowane doustnie mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Szczególną ostrożność przy zażywaniu antybiotyków i jednoczesnym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej należy zachować podczas i po owulacji. W tym okresie najlepiej stosować dodatkowe metody antykoncepcji, np. prezerwatywę.

Zażywanie antybiotyków a skuteczność pigułek antykoncepcyjnych

Jeśli bierzesz antybiotyk tylko przez kilka dni, to wpływ antybiotykoterapii na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych jest minimalny. W trakcie długotrwałego przyjmowania antybiotyku (ponad 2–3 tygodnie) zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji, np. prezerwatywy. Należy też przyjmować preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego, np. Lactovaginal, Lacibios Femina, które zapobiegają częstym w okresie antybiotykoterapii infekcjom intymnym. 
Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po porodzie warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - uważa seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przezd ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

Jakie antybiotyki obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Antybiotyki przyjmowane doustnie mogą w pewnym stopniu wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, dlatego jeśli lekarz przepisuje ci antybiotyk, poinformuj go o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Antybiotyki, które mogą osłabiać działanie pigułek antykoncepcyjnych to:
  • Tetracyklina (stosowana m.in. przy leczeniu zmian trądzikowych)
  • Amoksycylina (m.in. zakażenie dróg oddechowych, zapalenie układu moczowego i zapalenie ucha)
  • Rifampicyna (stosowana rzadziej, w poważnych zakażeniach spowodowanych gronkowcami)
O stosowaniu antykoncepcji hormonalnej zawsze należy informować lekarzy innych specjalizacji, gdyż inne leki (np. antydepresanty) również mogą obniżać skuteczność pigułek antykoncepcyjnych.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kalendarze Adwentowe DIY

O tym się mówi!