Czy niewyspanie w ciąży może być groźne
fot. Fotolia

Kiedy zmęczenie w ciąży powinno niepokoić – co mówią naukowcy?

Ciągle się budzisz, w dzień ziewasz bez ustanku i jesteś ciągle zmęczona? To może być ciążowy bezdech senny! Sprawdź, czy ten problem może dotyczyć ciebie.
Karolina Stępniewska
Czy niewyspanie w ciąży może być groźne
fot. Fotolia
Niemal wszystkie mamy niemowląt narzekają na nieprzespane noce, ale niewyspanie to problem, z którym wiele z nich borykało się  już w ciąży. Pierwszym miesiącom ciąży towarzyszy senność, wiele kobiet mogłoby w tym okresie przesypiać pół dnia, a i tak czują, że to za mało.

Nieco gorzej sytuacja wygląda w końcówce ciąży: znaleźć wygodną pozycję w łóżku z brzuchem, który zajmuje pół materaca, tu nas boli, tam uwiera, ciągłe pobudki, bo dziecko uciska na pęcherz, za gorąco, za zimno, kopniaki wybudzają nas z sielankowych snów... Znacie to? Teraz okazuje się, że jest jeszcze jeden poważniejszy powód, dlaczego ciężarne kobiety się nie wysypiają.

Obturacyjny bezdech senny 

¼ kobiet w ciąży cierpi na obturacyjny bezdech senny  (OBS lub z ang. OSA - obstructive sleep apnea), wynika z nowego badania izraelskich naukowców, o którym informuje International Journal of Obsteric Anestesia. Już sama angielska nazwa – OSA – sugeruje coś mało przyjemnego i rzeczywiście – nie jest łatwo, kiedy dotknie nas ten problem. 

OBS objawia się zaburzeniami oddychania podczas snu – nieregularnym oddechem i przerwami w oddychaniu. Rozluźnione podczas snu mięśnie powodują, że przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest utrudniony. W ten sposób dochodzi do gwałtownego spadku ilości tlenu w organizmie i jego dopływie do mózgu. 
Redakcja poleca: Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film
Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa przebiega praktycznie bezobjawowo, a może być bardzo groźna dla matki i dziecka? Jak więc ją rozpoznać?

Czy ciążowy bezdech senny jest groźny?


OBS objawia się powtarzającym się zanikiem normalnego oddychania podczas snu. W przebiegu ciąży wpływa to niekorzystnie nie tylko na funkcjonowanie kobiety podczas dnia, powodując zmęczenie, ale nieleczony obturacyjny bezdech podczas snu może powodować wysokie ciśnienie tętnicze, wysoki poziom cukru we krwi i problemy z sercem. 

W większości przypadków u kobiet w ciąży ten problem nie jest diagnozowany i nie jest jeszcze powszechnie rozpoznawany jako zagrożenie dla matki i dziecka. We wstępie do artykułu w International Journal of Obsteric Anestesia, eksperci ze Stanów Zjednoczonych i Izraela sugerują wprowadzenie nowej jednostki chorobowej – GSA (od: Gestational Sleep Apnea – czyli ciążowy bezdech senny), co pozwoliłoby lekarzom na trafne rozpoznawanie i leczenie bezdechu u ciężarnych, tak jak w przypadku gestozy czy cukrzycy ciążowej.

Jakie są objawy bezdechu sennego?

Niektóre spośród objawów obturacyjnego bezdechu sennego mogą być spowodowane po prostu ciążą, ale jeśli obserwujemy u siebie problemy z oddychaniem, w połączeniu z resztą niedogodności może to oznaczać, że mamy do czynienia z ciążowym bezdechem sennym. Najczęstsze objawy OBS to:
 • Bezdechy nocne 
 • Głośne chrapanie
 • Częste pobudki, połączone z uczuciem braku tchu
 • Pocenie się w nocy
 • Niespokojny sen
 • Częsta potrzeba oddawania moczu w nocy
 • Budzenie się z bólem głowy
 • Uczucie zmęczenia po obudzeniu
 • Duża senność w ciągu dnia
 • Drażliwość
 • Trudności z koncentracją
Jeśli czujesz, że twoje zmęczenie wykracza poza normę, porozmawiaj z lekarzem o obturacyjnym bezdechu sennym. W Polsce możemy mieć problem z uzyskaniem właściwego rozpoznania, bo dostęp do specjalistów zajmujących się zaburzeniami snu jest utrudniony, ale świadomość problemu może przyczynić się do odpowiedniego monitorowania poziomu cukru, ciśnienia i pracy serca matki i płodu. To już dużo. 

Bezdech podczas snu u kobiet w ciąży – kilka faktów

Obturacyjny bezdech senny  często dotyka kobiety cierpiące na cukrzycę ciążową, szczególnie otyłe, nawet jeśli regulują poziom cukru dietą i/lub insuliną. W badaniu ciężarnych chorujących na ten typ cukrzycy, OBS zdiagnozowano u 56 proc. badanych.

Odkryto również związek między koniecznością umieszczenia noworodków na oddziale intensywnej terapii noworodkowej a występowaniem OBS u matki w trakcie ciąży: dzieci otyłych kobiet cierpiących na bezdech ciążowy częściej wymagały takiej opieki (najczęściej z powodu problemów z układem oddechowym), niż dzieci kobiet z nadwagą, których ten problem ze snem nie dotyczył. U kobiet z bezdechem w ciąży stwierdzono również więcej ciąż skończonych przedwczesnym porodem. 

Leczenie bezdechu sennego

Leczenie ciążowego bezdechu sennego nie jest oczywiste – zwyczajowo w przypadku OBS występującego u osób niebędących w ciąży polega na normalizacji wagi ciała i/lub działaniu operacyjnym oraz na stosowaniu specjalnych protez powietrznych i aparatów nazębnych. Nadwaga może być jedyna przyczyną OBS i wtedy schudnięcie może wyeliminować bezdech senny. Trudno jednak mówić o odchudzaniu lub leczeniu operacyjnym podczas ciąży. Na szczęście ciążowy bezdech senny jest schorzeniem przemijającym, należy jednak koniecznie kontrolować poziom cukru i ciśnienie.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy