Blada kreska na teście ciążowym
fot. AdobeStock

Ciąża czy nie ciąża, czyli co oznacza blada kreska na teście ciążowym?

Wiele kobiet nie jest pewnych, jak interpretować taki wynik. Czy widząc bladą kreskę można mieć pewność, że się wkrótce zostanie mamą?
Dominika Bielas
Blada kreska na teście ciążowym
fot. AdobeStock
Test ciążowy to najszybszy i najprostszy sposób, by się dowiedzieć czy jest się w ciąży. Za kilkanaście złotych można samemu w domu przekonać się, czy rodzina wkrótce się powiększy. Ale co jeśli zamiast dwóch wyrazistych kreseczek jedna jest bardzo blada? Czy taki wynik oznacza, że doszło do zapłodnienia?

Uzbrój się w cierpliwość

Wiele kobiet chce widzieć czy jest w ciąży jak najszybciej, jednak niezwykle ważne jest, by ze zrobieniem testu poczekać. Choć producenci twierdzą, że ich testy wykrywają ciążę już po 6 dniach od zapłodnienia, to zdaniem lekarzy w większości przypadków nie ma sensu ich wykonywać przed terminem spodziewanej miesiączki. Warto również pamiętać, że każdy test ciążowy należy zrobić rano zaraz po przebudzeniu. Istotna jest także czułość testu, która jest oznaczona na opakowaniu. Test o czułości mniejszej niż 500 IU/I wskaże dobry wynik ok. 10 dnia po stosunku, test do 800 IU/I - po 14 dniach, a test o czułości 1000 IU/I poda wiarygodne wyniki dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.
  [content:0_24383,0_24385,8_875,0_21615:CMNews]

Zarówno w przypadku testów płytkowych, strumieniowych, jak i paskowych dwie kreski oznaczają, że na 99 proc. jesteś w ciąży. Ale co jeśli kreska jest bladoróżowa? Nie brakuje w sieci wpisów kobiet, które mają wątpliwości.
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Jak działa test?

Hormon Beta hCG (nazywany także hormonem ciążowym) to hormon gonadotropiny kosmówkowej produkowany w kosmówce łożyska. W organizmie kobiety pojawia się on tuż po zapłodnieniu, a po kilku dniach jego obecność można wykryć w moczu lub krwi ciężarnej. To właśnie obecność hCG wykrywana jest przez test ciążowy. Jeśli kobiet nie jest cierpliwa, może test robić zbyt wcześnie, a wynik jest niejednoznaczny, gdyż poziom hCG jest jeszcze zbyt niski. By nabrać pewności, najlepiej test powtórzyć za kilka dni lub udać się do laboratorium na badanie krwi (ale najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki). Można również wykonać w przychodni badanie moczu. Poranną próbkę moczu należy zanieść do laboratorium 7-10 dni po zapłodnieniu. Test jest wykonany podobnie jak domowe testy, czyli wykrywa obecność hCG tyle, że jest wykonany przez specjalistę, a wynik bardzo dokładny. Niski poziom hCG (poniżej 5 mIU/ml) oznacza, że nie doszło do implantacji zarodka. Wysoki poziom hCG oznacza, że kobieta spodziewa się dziecka.

Bladoróżowa kreska może rozbudzać niepotrzebne nadzieje, tymczasem statystyki są bezlitosne. Wiele zapłodnionych jajeczek obumiera tak szybko, że panie mylą wczesne poronienie z miesiączką. Choć może być ciężko się powstrzymać, lekarze zalecają, by poczekać. Z pewnością dwie wyraźne kreseczki oszczędzą niepotrzebnego stresu.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy