Czy ból piersi w ciąży jest powodem do obaw?
fot. adobe stock

Ból piersi w ciąży: czy wrażliwe i tkliwe piersi w ciąży są powodem do obaw?

Ból piersi w ciąży oraz ich powiększenie są zazwyczaj spowodowane zmianami hormonalnymi w ciele kobiety. Wahaniom ulega zwłaszcza poziom estrogenów i progesteronu. Piersi bolą także dlatego, że przygotowują się do produkcji mleka. Jeśli ból jest bardzo silny, a piersi zaczerwienione i spuchnięte jest to sygnał, że mogło dojść do stanu zapalnego.
Katarzyna Gałązkiewicz
Czy ból piersi w ciąży jest powodem do obaw?
fot. adobe stock
Ból piersi, który pojawia się u kobiet w ciąży, może przypominać ten, który pojawia się przy menstruacji. Jego natężenie jest jednak silniejsze, a częstotliwość zwielokrotniona. W piersiach kobiety, która spodziewa się dziecka, zachodzi wiele zmian: zwiększa się ilość krążącej krwi, pojawia się niedobór oksytocyny, zmianom ulega także tkanka piersi. Lekarze są zdania, że zmiany zachodzące w piersiach w trakcie ciąży nie są z reguły powodem do obaw. Niemniej jednak zdarza się, że w piersiach może dojść do stanu zapalnego. Ważne jest, aby w tej sytuacji nie przyjmować samodzielnie leków, lecz skonsultować się z ginekologiem, który przepisze takie środki przeciwbólowe, które nie będą zagrażały ani ciężarnej, ani płodowi.

Spis treści:
1. Kiedy ból piersi w ciąży jest najbardziej nasilony?
2. Jak łagodzić ból piersi w ciąży?
3. Jakie kremy mogą zmniejszyć ból piersi w ciąży?
4. Czy po porodzie ból piersi mija?

Kiedy ból piersi w ciąży jest najsilniejszy?

Piersi bolą najintensywniej w  pierwszym trymestrze ciąży – w  tym czasie zazwyczaj piersi się rozciągają, swędzą i pojawiają się na nich rozstępy. Ból zmniejsza się w drugim trymestrze ciąży – wówczas nadwrażliwość stopniowo maleje, gruczoły przygotowują się do produkcji mleka, a piersi stają się większe i okrąglejsze. 
Redakcja poleca: Ból piersi może oznaczać ciążę, ale czasem to objaw poważnej choroby! Czy rak piersi boli?
Ból i tkliwość piersi w ciąży to naturalny efekt zmian hormonalnych. Ale czasem piersi bolą także po porodzie i na różnych etapach cyklu miesiączkowego. Ból, obrzmienie i guzki w piersiach wymagają pilnej konsultacji z lekarzem!

Jak łagodzić ból piersi w ciąży?

Ból piersi w ciąży można złagodzić prostymi sposobami. Przede wszystkim warto kupić nowy, większy biustonosz, który dobrze podtrzyma piersi. Warto, aby stanik nie był usztywniany – obecność drutów tylko zwiększy dyskomfort. Dobrze wybrać taki biustonosz, który ma grube ramiączka i jest wykonany z bawełny lub lycry, ponieważ te materiały nie podrażnią skóry i pozwolą jej oddychać. W okolicach sutków nie powinno być żadnych szwów, bo one również mogą je podrażniać. Rozmiar piersi w ciąży, jak i całe ciało, ulega zmianom, dlatego wybór odpowiedniego biustonosza warto skonsultować z brafitterką, która pomoże dobrać właściwą miseczkę oraz zmierzy obwód klatki piersiowej.

Jakie kremy mogą zmniejszyć ból piersi w ciąży?

Kiedy bólowi piersi towarzyszy swędzenie i pojawiają się na nich rozstępy, skórę można nawilżać i natłuszczać. Bardzo ważne, aby dobór kremów czy maści skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ niewłaściwie dobrane preparaty mogą być niebezpieczne i przenikać do mleka matki. Najbezpieczniejsze są kosmetyki ze specjalnych serii dla mam. Pamiętaj, aby bez konsultacji z lekarzem nie stosować żadnych środków przeciwbólowych na nadwrażliwość piersi. Nie jest to korzystne dla płodu, a ulga będzie tymczasowa. 

Czy po porodzie ból piersi mija?

Niestety, po porodzie ból piersi może być intensywniejszy niż ten w ciąży. W pierwszym tygodniu po porodzie piersi mogą stać się wyjątkowo ciężkie i twarde, a z brodawek może samoistnie wyciekać mleko. Jest to spowodowane nadmiarem pokarmu, który jest w tym czasie intensywnie wytwarzany. Bólowi piersi i nadmiernemu gromadzeniu mleka może dodatkowo towarzyszyć lekka gorączka. Nie lekceważ jej, ponieważ możesz w ten sposób doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia piersi, które może doprowadzić do problemów - m.in. wyłączenia piersi z karmienia. Rozpoczęte szybko leczenie zapobiegnie komplikacjom i pozwoli uniknąć chirurgicznego zabiegu polegającego na nacięciu piersi i założeniu cewnika, odprowadzającego ropę.

Źródło: healthline.com

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy