kłótnia małżeńska, kryzys małżeński
fot. Fotolia

Czy czeka was rozwód?

Jak rozpoznać, że Wasz związek chyli się ku upadkowi? Które z zachowań partnera są zwiastunami zbliżającego się kryzysu małżeńskiego? Jak ustrzec się rozwodu?
kłótnia małżeńska, kryzys małżeński
fot. Fotolia
Jak rozpoznać, że Wasz związek chyli się ku upadkowi? Które z zachowań partnera są zwiastunami zbliżającego się kryzysu małżeńskiego? Jak ustrzec się rozwodu? 

Młodzi małżonkowie często liczą na to, że partner lub partnerka zmienią się pod ich wpływem. Niedoświadczony w nowej roli mąż liczy, że ukochana pod jego wpływem zrezygnuje z kariery zawodowej i zajmie się domem – jak przykładna żona i matka. Tymczasem ona ma nadzieję, że blaski małżeństwa przysłonią jej mężowi prozaiczną rozrywkę w stylu wyjścia na mecz i przesiadywania z kolegami w barze. 

I rzeczywiście przez pierwsze miesiące związku oboje cały swój czas poświęcają sobie nawzajem. Rezygnują z oddzielnych pasji i przyjaciół. Odmienne zdanie w dyskusji wydaje się być prawdziwą tragedią! Kiedy zaś po pewnym czasie oboje zapragną – lub przynajmniej jedno z małżonków – wrócić do swoich poprzednich zwyczajów, w związku mogą pojawić się rozczarowanie i wzajemne wyrzuty. "Przed ślubem byłeś zupełnie inny" – twierdzi ona, "Czemu się aż tak zmieniłaś?" – pyta on i chórem dodają: "Gdzie ja miałem/am oczy?"

Czytaj także: Jak nie dopucić do rozstania?

Oznaki kryzysu

Wcześniej nie zauważałaś jego siorbania przy jedzeniu. Dziś urasta to do rangi poważnego problemu. On przed ślubem rozczulał się nad Twoją nieumiejętnością wymiany koła, dziś ze złością nazywa Cię "księżniczką o białych rączkach". Wymiana złośliwości z biegiem czasu zmienia się w długie kłótnie. Małżeńskie awantury coraz częściej przekształcają się w zjadliwe tyrady, polegające nie na przedstawianiu argumentów, ale na pomniejszaniu wartości partnera. Jedynym sposobem na poprawienie własnego samopoczucia jest poniżenie drugiego z małżonków.
Coraz częstsze kłótnie powodują narastanie poczucia obcości w obojgu domowników. W Waszym domu pojawiają się ciche dni. Pełna urazy cisza – kiedyś nie do pomyślenia – teraz jest normalną sytuacją po każdej kłótni. Awantury nie kończą się już pocałunkami, ale tygodniowym, a po jakimś czasie nawet dłuższym milczeniem. To bardzo niebezpieczne. Jeśli wzajemne pretensje nie zostaną wyjaśnione, to przy każdej okazji wydostają się na powierzchnię i doprowadzają do wybuchu kolejnej kłótni. Z tego zamkniętego koła trudno się wyzwolić, dlatego małżonkowie po pewnym czasie starają się siebie unikać. Jeśli w Twoim związku pojawiły się rodzinne kłótnie, popołudniowe ucieczki z domu i poszukiwanie różnych zajęć bez udziału małżonka to znak, że między Wami dzieje się coś niepokojącego.
Redakcja poleca: Nie każdy przechodzi kryzys w związku po urodzeniu dziecka - mówi seksuolog [WIDEO]
Ważne, aby nie skupiać się wyłącznie na dziecku i być otwartym na potrzeby partnera -– radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog tłumaczy, że chociaż narodziny dziecka to rewolucja w związku, to nie zawsze musi ona oznaczać jego kryzys.

Samotność w związku

Kolejnym sygnałem nadchodzącego kryzysu w związku jest pojawiające się poczucie niezrozumienia i samotności przynajmniej jednego z małżonków.
Zaniedbany partner często podejmuje bezpardonową walkę o uczucia współmałżonka. Ściśle kontroluje jego wyjścia, stanowczo domaga się większego poświęcania uwagi, obraża się z powodu kilkuminutowego spóźnienia. Tymczasem drugie z małżonków czuje, że zabiegi partnera są zamachem na jego wolność. To częsty schemat rozpadającego się małżeństwa: podczas gdy jedno czuje się zaniedbane, drugie ma poczucie zniewolenia i nadmiernej kontroli.
Jeśli czujesz, że współmałżonek poświęca Ci mniej czasu niż kiedyś, że jego uczucia są chłodniejsze, a zainteresowanie Twoją osobą spada, konieczna jest szczera rozmowa. W jej trakcie warto przedstawić własne odczucia, ale też skupić się na tym, co czuje partner. Być może oboje potrzebujecie trochę czasu, by przemyśleć, co Wam doskwiera w Waszym związku i dopiero po tym przedsięwziąć kolejne kroki.

Zobacz także: Kryzys pierwszego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy