GRY
 
 

Data urodzenia może wpływać na nasze zdrowie?

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że to, czy zachorujemy na niektóre choroby, może mieć związek z datą naszych urodzin. A dokładnie – z miesiącem, w jakim przyszliśmy na świat.

tata, dziecko, noworodek, niemowlę
fot. © marchibas - Fotolia.com
Od lat szczyt urodzin w Polsce przypada na lipiec, sierpień i wrzesień. Najmniej dzieci w naszym kraju rodzi się natomiast od listopada do lutego. Dlaczego? Z jednej strony staramy się podchodzić do rodzicielstwa coraz bardziej świadomie. A lekarze już od dawna twierdzą, że dzieci, które przyszły na świat latem, są zdrowsze. Wiążą to m.in. z tym, że noworodki takie znacznie szybciej zaczynają "wychodzić" na spacery i przebywają na dworze dłużej niż maluchy urodzone jesienią, zimą czy wiosną (już nasze babcie wiedziały, że nic tak nie hartuje, jak świeże powietrze). Z drugiej strony okazuje się, że miłosnym uniesieniom sprzyja najbardziej okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, zresztą nie tylko w Polsce. Amerykanie, którzy wszystko badają, porządkują i opisują, sprawdzili, że właśnie wtedy poczyna się najwięcej dzieci

Przeczytaj: Po co dziecku spacery? Dla zdrowia!  

Najlepsza pora na narodziny

Czy rzeczywiście ci z nas, którzy przyszli na świat latem, cieszą się lepszym zdrowiem?
Odpowiedź na to pytanie przynoszą częściowo wyniki badań, prowadzonych przez naukowców z Columbia University. Przeanalizowali oni dane medyczne ponad 1,7 miliona pacjentów szpitala NewYork-Presbyterian Hospital/CUMC z lat 1985–2013, urodzonych w latach 1900–2000. Na tej podstawie stwierdzili, że może istnieć zależność między tym, w jakim miesiącu przyszliśmy na świat, a zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania na jedną z 55 chorób. Wśród nich aż dziewięć to choroby naczyniowo-sercowe (m.in.: nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków czy dusznica bolesna).
Przeczytaj: Nadciśnienie: Prawdy i mity
Na zachorowanie na jedną z nich najbardziej narażone są osoby, które urodziły się między styczniem a kwietniem, najmniej zaś ci, którzy przyszli na świat od września do listopada.
W przypadku pozostałych 46 chorób ta zależność jest jednak inna. Najmniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na nie dotyczy osób urodzonych w maju. Największe zaś tych, którzy obchodzą swoje urodziny w październiku.
Źródło: www.rmf24.pl
Polecamy: Pora roku a ciąża – lepiej urodzić wiosną czy jesienią?
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!
Doładuj
Przeładuj