Co uczula najczęściej?
fot. Fotolia

Czy wmawiamy dzieciom alergie pokarmowe?

Mogłoby się wydawać, że teraz niemal każde dziecko cierpi na alergię pokarmową. Ale czy to tak jest rzeczywiście? Wygląda na to, że zbyt często myślimy, że dziecko jest uczulone.
Karolina Stępniewska
Co uczula najczęściej?
fot. Fotolia
Alergia pokarmowa zdarza się… rzadziej, niż myślisz! Do takich wniosków doszli naukowcy z Finlandii i Szkocji oraz AAEIC, którzy przeprowadzili w latach 2000-2012 badanie dotyczące alergii pokarmowej u dzieci do 18 roku życia i dorosłych. Okazało się, że często diagnozujemy sami reakcje uczuleniowe na różne produkty spożywcze, ale dokładne badanie wykazuje, że wcale nie mamy alergii.

Co nas uczula?

W Polsce alergia pokarmowa u niemowląt, jak wynika z danych EuroPrevall, najczęściej dotyczy białek jaja kurzego, białek mleka krowiego, owoców cytrusowych i orzeszków ziemnych. We wspomnianym wyżej badaniu, ludzie najczęściej wskazywali na następujące alergeny, jako te wywołujące u nich reakcje alergiczne (zarówno u dzieci, jak i u dorosłych):
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Jak to jest naprawdę z alergią pokarmową?

Po uzyskaniu danych z samooceny naukowcy wykonali próbę kontrolowaną z podaniem "uczulonej" osobie wskazanych alergenów oraz wykonali u nich testy alergiczne z krwi oraz skórne. Wynik próby przedstawia poniższy wykres:Jak widać, wyniki są dużo niższe, niż te podawane przez samych badanych. Rodzice przynajmniej jednego dziecka na 20 byli zdania, że miało ono alergię na jeden lub więcej produktów spożywczych, ale badania w wielu przypadkach nie potwierdziły uczulenia.

Alergia na białko mleka krowiego i jajka kurze okazała się wyższa u młodszych dzieci, a alergia na orzechy drzewne i ziemne, ryby i owoce morza częściej występowała u starszych dzieci. Poza soją i orzeszkami ziemnymi alergia występuje częściej u mieszkańców Północnej Europy.

Wygląda więc na to, że zbyt łatwo doszukujemy się alergii pokarmowych u siebie i swoich dzieci. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bagatelizować niepokojące objawy alergii, ale trzeba pamiętać, że niepotrzebnie wprowadzona dieta eliminacyjna może prowadzić do poważnych niedoborów istotnych składników odżywczych.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy