anatols100100012.jpg
fot. Panthermedia

Czy dla dobra dziecka warto pozbyć się telewizora?

Zależy nam na tym, by nasze dziecko dobrze rozwijało się intelektualnie: poznawało książki, muzykowało, miało kontakt ze sztuką. Czy powinniśmy wyrzucić z domu telewizor?
Beata Turska
anatols100100012.jpg
fot. Panthermedia
Odpowiada Kazimierz Ździebło, psycholog i psychoterapeuta z Dolnosląskiego Centrum Psychiatrii i Psychoterapii "Super-ego": 
 
Zdania na ten temat są podzielone, ale moim zdaniem nie ma sensu aż tak radykalne posunięcie. Nie jestem zwolennikiem sadzania dziecka przed telewizorem, bo to pozbawia inicjatywy i uczy wyłącznie  biernego przyjmowania informacji.

Całkowite odcinanie malucha od możliwości oglądania czegokolwiek uważam jednak za przesadę. Telewizja to element świata, taki sam jak samochody, wesołe miasteczka, zoo, cyrk. Istnieje niezależnie od tego, co o tym sądzimy i  prędzej czy później dziecko i tak się z nią zetknie, choćby poprzez rozmowy z kolegami. Nie mając pojęcia kim jest Bob Budowniczy czy Weterynarz Fred  może czuć się wyłączone z grupy.

No i druga sprawa: jak wiadomo, owoc zakazany smakuje najlepiej. Nie można wykluczyć, że całkowite odcięcie dziecka od telewizji spowoduje,że w przyszłości stanie sie ono zapalonym telemaniakiem. Warto pozwolić dziecku na ogladanie wybranych, przeznaczonych dla dzieci programów, warto także oglądać je razem z nim i rozmawiać z nim o tym, co widzi. Interesowanie sie tym, czym interesuje sie dziecko to także sposób na budowanie więzi. 
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy