GRY

Czy dobrze karmisz dziecko?

Każda mama (i tata też) zastanawia się nad tym. Jasne czy ciemne pieczywo, jogurt czy zsiadłe mleko. Pytań jest bez liku. A odpowiedzieć nie zawsze łatwo. Przetestuj swoją wiedzę. Już teraz!
niemowlę, karmienie, rozszerzanie diety, łyżeczka
Dbasz o dziecko, dobrze je karmisz, by było zdrowe i pełne sił. I choć na początku wszystko, co związane z żywieniem malucha, może wydawać ci się wiedzą tajemną, to nie musi tak być. Z każdym dniem będziesz wiedziała więcej. A na razie sprawdź się, rozwiązując nasz test.

1. W pierwszym roku życia można doprawiać maluchowi dania:
A koperkiem
B solą
C cukrem
Dobra odpowiedź: A
Najwcześniej, bo już około 8–9. miesiąca życia, dziecko może spróbować odrobinę bardzo drobno posiekanego koperku lub natki pietruszki dodanych do zupki jarzynowej (możesz je zmiksować z jarzynami, jeśli boisz się, że nie uda ci się ich drobno posiekać). Natomiast sól i cukier są niepożądane w pierwszym roku życia. Dziecięce nerki niezbyt dobrze radzą sobie solą, bo razem z nią jest wchłaniana duża ilość wody, której nadmiar zatrzymuje się w organizmie. Sód pogarsza też przyswajanie wapnia. Specjaliści dopuszczają dodawanie niewielkich ilości soli do potraw dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Podobnie jest z cukrem, który sprzyja próchnicy, cukrzycy i nadwadze. Lepiej przyzwyczajać malca do naturalnego smaku potraw, przygotowywanych z różnych warzyw, mięs i owoców.

2. Zsiadłe mleko można podać dziecku:
A w 11–12. miesiącu życia
B po pierwszych urodzinach
C dopiero w 3. roku życia
Dobra odpowiedź: A
Zsiadłe mleko maluch może dostać w tym samym czasie co inne przetwory mleczne, np. jogurt, kefir, czyli w 11–12. miesiącu życia. Są one łatwiej strawne niż słodkie mleko, zawierają też mniej laktozy (cukru mlecznego), więc mogą je pić dzieci źle tolerujące ten cukier. Ale mają też inne zalety. Przetwory zawierające bakterie kwasu mlekowego korzystnie wpływają na florę bakteryjną w jelitach i wspomagają pracę układu pokarmowego.

3. Dziecko może być wyłącznie na piersi przez pierwsze:
A 8–9 miesięcy życia
B 3 miesiące życia
C 6 miesięcy życia
Dobra odpowiedź: C
Sześć miesięcy wyłącznego karmienia piersią wystarczy – to optymalny czas. Jeśli nie ma konieczności, by maluch wcześniej dostał zupkę (np. gdy mama wraca do pracy), dziecku karmionemu piersią w drugim półroczu życia trzeba zacząć podawać pokarmy dodatkowe. Wyjątkiem są niewielkie ilości glutenu (pół łyżeczki rozgotowanej kaszki manny) w przecierze jarzynowym lub pokarmie mamy, które podaje się w 5–6. miesiącu. Jeśli dziecko ma kłopoty z zaakceptowaniem nowych produktów i potraw, podawaj je przed karmieniem piersią.

4. Ile razy dziennie powinno jeść półtoraroczne dziecko:
A tyle, ile ma ochotę
B pięć
C osiem
Dobra odpowiedź: B
W drugim roku życia maluch powinien jeść pięć posiłków dziennie: trzy główne (śniadanie, obiad i kolację) i dwa mniejsze – drugie śniadanie i podwieczorek. Ich wielkość powinna być zgodna z apetytem dziecka. To wystarczy. Staraj się nie przyzwyczajać malucha do podjadania między posiłkami – to prosta droga do otyłości. Przekąski zwykle są niezbyt odżywcze, a najedzony nimi maluch nie będzie miał ochoty na wartościowy posiłek. Wtedy, paradoksalnie, syty maluch może być niedożywiony, bo choć niegłodny, to jednocześnie nie otrzymał odpowiedniej ilości wartościowych składników odżywczych, które są mu potrzebne do prawidłowego rozwoju.
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt