GRY

Czy niemowlę karmione butelką musi pić wodę?

Mleko to pokarm dla dziecka, a co z napojami? Czym noworodek ma ugasić pragnienie? Sprawdź, czy dziecku, które jest karmione mlekiem modyfikowanym, trzeba dodatkowo podawać coś do picia.

Małgorzata Wódz
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
Niemowlę pije wodę
fot. Fotolia
W przypadku dzieci karmionych piersią sprawa jest prosta – dopajanie wodą nie jest konieczne, bo mleko mamy jednocześnie gasi pragnienie i zaspokaja głód. A co z niemowlętami, które z jakichś przyczyn są jednak karmione sztucznie? O obowiązujących zaleceniach mówi krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, prof. dr n. med. Ewa Helwich z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Czy noworodki karmione butelką powinny pić wodę?

W przypadku dzieci, które w pierwszym okresie życia piją wyłącznie mleko modyfikowane, obowiązują te same zalecenia, co przy karmieniu naturalnym, czyli dopajanie wodą nie jest konieczne. Jednak aby przy takim sposobie karmienia niemowlę było dobrze nawodnione, bardzo ważne jest przestrzeganie właściwych proporcji podczas przyrządzania mleka. Należy przygotować je dokładnie tak, jak wynika z przepisu na opakowaniu. Bardzo ważne jest, aby nie dosypywać większej ilości proszku ani samemu nie zmieniać ilości dodawanej wody.
Redakcja poleca: Ekspert: To rodzice przeszkadzają dzieciom w piciu wody!
Woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla dzieci. Zdaniem specjalisty z Instytutu Matki i Dziecka polskie dzieci chętnie piłyby czystą wodę, gdyby rodzice im tego nie utrudniali.

W jakich sytuacjach należy dopajać?

Niemowlak karmiony wyłącznie mlekiem modyfikowanym może dodatkowo otrzymywać wodę do picia w określonych sytuacjach, np. jeśli ma gorączkę lub cierpi na zaparcie. Dopajanie jest też wskazane podczas upału. Dziecko powinno pić wodę niskozmineralizowaną (mniej niż 500 mg/l) i niegazowaną. Pamiętajmy, aby wcześniej ją przegotować, a potem ostudzić.

Zobacz też:
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Ocena (3 oceny)

3.7
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rady na gorące dni

Karm piersią, polecamy!